۲۸ مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها - ایرنا- آمارهای روزانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نشان دهنده افزایش مبتلایان به بیماری کرونا و فوتی های ناشی از آن نسبت به ماههای گذشته در کشور بوده و این در حالی است که هم اکنون تعدادی از هموطنان به دلیل بی توجهی به رعایت نکات بهداشتی در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان ها بستری هستند.

در این روزها که شاهد تاخت و تاز ویروس کرونا هستیم می‌توانیم با تمهیداتی از شدت تخریب تا حد مهار آن بکاهیم تا به گفته سخنگوی وزارت بهداشت شاهد آمار افزایش فوتی ها نباشیم و این کار امکان پذیر و میسر نیست، مگر ازطریق رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و شیوه نامه‌های مربوطه .

این ویروس منحوس حالاها حالاها قصد رفتن ندارد، چرا که در زمان حاضر در پاییز هزار رنگ و همنشینی  اش با بیماری آنفلولانزا، بسیاری از شهرها و استان‌های کشور حال و روز خوبی ندارند و وضعیت کرونا حتی از شرایط قرمز گذشته تا جایی که بیمارستان ها تخت خالی برای بستری بیماران ندارند و توصیه کارشناسان و مسوولان برای همه اقشار در حفاظت از جان خود استفاده آگاهانه از ماسک به عنوان یک مسوولیت اجتماعی و صیانت از حقوق شهروندی است.

امروز نیز با فوت ۳۳۷ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۷۱۲ نفر رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۸ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، چهار هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۹۴۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۳۴ هزار و ۶۳۱ نفر رسید.

وی گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۳۱ هزار و ۳۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۷۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۵۴۰ هزار و ۴۵۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری ادامه داد: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. استانهای هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

در مشهد، دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده که افزایش مبتلایان سرپایی و بستری به کرونا در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی طی هفته اخیر هشدار دهنده است.

دکتر علی اصغر انجیدنی افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰۰ بیمار بر اثر کرونا در بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد بستری هستند و تحت معالجه قرار دارند.
وی ادامه داد: روزانه بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ مورد جدید مبتلا به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری می شوند در حالی که این آمار جدا از تعداد مبتلایان سرپایی است

در این میان گیلان از نخستین استان هایی بود که درگیر کرونا شد گرچه علت دقیق آن هنوز مشخص نیست اما احتمالا به دلیل گردشگرپذیری آن و مراودات اقتصادی با چین به دلیل داشتن بندرگاه و منطقه آزاد و پایانه باری در صف نخستین استانهای مبتلا قرار گرفت. پس از فروکش کردن موج نخست کرونا و گرم شدن هوا ورود مسافران به پردیس گیلان فزونی گرفت و دلواپسی ها را نیز بیشتر کرد.

اما با آمدن خزان و فعالیت بیشتر ویروسها و افزایش موارد زکام و آنفولانزا در کنار رفت و آمد مسافران و حمل و نقل بار از کشورها و استان های دیگر و کاهش حساسیت های مردم این نگرانی ها تشدید شده و افزایش آمار بیماران مبتلای ورودی به مراکز درمانی هم بر شدت این نگرانی ها افزوده است.

در هشتمین ماه درگیری کشورمان با کرونا، کردستان موج سوم را پشت سر می گذارد، البته اگر پشت سر بگذارد؛ چون مسوولان دانشگاه علوم پزشکی  اعلام کرده‌اند که ممکن است این موج با موج دیگری در اوایل آبان همراه شود.

پیش ‌بینی آنها از قبل هم همین بود که موج شدیدی در اوایل آبان رخ دهد اما این موج از اواسط مهر مهمان کردستانی‌ها شد. البته استفاده نکردن از ماسک و بی توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی تنها منحصر به عامه مردم نیست و اداراتی هم هستند که هنوز با این مسائل کنار نیامده‌اند.

وقتی گزارش این بی توجهی‌ها در جلسه ستاد پیشگیری ومقابله با کرونای کردستان مطرح شد، استاندار کردستان دستورداد این ادارات شناسایی و با آنها برخورد شود.

بهمن مرادنیا بر لزوم برخورد جدی با ادارات و بانک‌های متخلفی که نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بی تفاوت باشند تاکید کرده وگفته بود: دستگاه‌های دولتی که پایبند به مصوبات دولت نباشند شناسایی و گزارش تخلف آنان منعکس شود تا برخورد با آنان در اولویت قرار گیرد.

خبر رسیده که  روز ۲۷ مهرماه روزی بی سابقه در شمار بالای درگذشتگان کرونا در استان فارس رقم خورد ، کارشناسان و کارگزاران بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز این آمار نگران کننده را یک هشدار جدی و آن را نشان دهنده کاهش توجه عمومی نسبت به ضرورت رعایت اصول بهداشتی در جامعه می‌دانند.

استفاده نکردن افراد از وسایل حفاظت شخصی به ویژه ماسک، رعایت نکردن فاصله فیزیکی و حضور در تجمعات عمومی   مهم ترین علت های مواجهه با این حجم از ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان فارس شمرده شده است برخی گزارش ها بیانگر آن است که در بیمارستان های مرجع کرونا در شیراز بیماران برای آنکه تخت بساری خالی شود ساعت ها روی زمین نگهداری می شوند و هیچ تخت خالی برای پذیرش های جدید وجود ندارد .

همچنین احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از ابتلای ۱۰۲ مورد جدید به ویروس کرونا در ۷۲ ساعت گذشته خبر داد. وی افزود: با ابتلای ۱۰۲ مورد جدید  به ویروس کرونا  در زیر مجموعه این دانشگاه، شمار مبتلایان به ۲ هزار و ۱۹۴ تن رسید.

وی با بیان اینکه هم اکنون در وضعیت هشدار و کامل قرمز کرونایی قرار داریم، تصریح کرد: در شرق استان سمنان کماکان شاهد سیر صعودی موارد ابتلا و بستری هستیم.

همچنین معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان می گوید: روند ابتلا به کرونا در زنجان افزایشی است و هم اکنون بیش از ۷۰ درصد تخت‌های بیمارستانی استان به بیماران کووید- ۱۹ اختصاص یافته است.

خدابخش مرادی نافچی با تاکید بر اینکه افزایش نظارت‌ها برای حفظ جان مردم در دستور کار قرار دارد، می افزاید: در شرایطی که شیوع کرونا روزانه جان بسیاری از هموطنان را می گیرد، بر همگان واجب است در جهت قطع زنجیره انتقال این ویروس و حفظ جان افراد جامعه تلاش کنند.

بررسی میدانی نشان می دهد که میزان استفاده شهروندان زنجانی از وسایل حفاظتی کرونایی به ویژه ماسک تا ۱۰ روز گذشته ۷۲ درصد بوده که اکنون این رقم به ۸۵ درصد رسیده است.

از سنندج نیز خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفته ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های توحید سنندج، فجر مریوان، امام خمینی سقز و رازی بانه تکمیل شده و تعدادی از بیماران جدید به دیگر مراکز درمانی این شهرها منتقل شدند.

دکتر فرزین رضاعی اظهار داشت: طی سه هفته گذشته شاهد موج جدیدی از بیماری در استان هستیم که هم شدت سرایت و هم تعداد افراد مبتلا به ویژه جوانان به این بیماری به شدت افزایش یافته است.

 وی افزود: ظرفیت پذیرش بیمارستان‌های مختص بیماران مبتلا به کرونا از جمله توحید سنندج تکمیل شده و تعدادی از بیماران به مراکز درمانی دیگر منتقل شده‌اند که این مساله خساراتی را به همراه دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۱۸ بیمار کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان این بیماری در البرز به یک هزارو ۴۴۵ نفر رسید.

دکتر محمد فتحی گفت: ۱۲۷ بیمار با علائم کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته به علت  وخامت حال در مراکز درمانی استان تحت مراقبت  قرار گرفتند که اکنون در مجموع ۷۹۲ نفر در بیمارستان ها بستری هستند.

همچنین روند افزایشی شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب غرب خوزستان در حالی باعث نگرانی دست اندرکاران امر بهداشت و درمان این منطقه شده است که آمارهای روزانه نشان ‌دهنده شیب تند ابتلای افراد به این ویروس کشنده و افزایش آمار بستری در بخش‌های بیمارستانی این منطقه است، مسئولان و کارشناسان بهداشتی و درمان جنوب غرب خوزستان استفاده نکردن از ماسک بخصوص در سطح بازار از سوی کسبه و شهروندان ، رعایت نکردن فاصله‌ اجتماعی و تردد غیرضروری در شهرهای آبادان و خرمشهر را عامل اصلی گسترش بیماری کرونا در این منطقه عنوان می کنند.

از سوی دیگر حضور پرتعداد مسافران بخصوص در روزهای تعطیل در بازارهای آبادان و خرمشهر آن هم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک به وضعیتی نگران کننده برای شهروندان شهرستان‌های آبادان، خرمشهر تبدیل شده است.

کاهش استفاده از ماسک و کم‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گنبدکاووس را پس از ماه‌ها روند رو به کاهش شیوع کرونا و کنترل این بیماری، به مرز بحران و گرفتارشدن در معرض خطر افزایش تعداد مبتلایان کشاند.

کارشناسان بهداشتی استفاده از ماسک را مهمترین عامل جلوگیری از ابتلا به کرونا می دانند اما طولانی شدن دوران شیوع و عادی انگاری تعداد جان باختگان و مبتلایان در کنار دشواری رعایت پروتکل های بهداشتی از نظر گنبدی‌ها، خطر آغاز پیک سوم این بیماری در گنبدکاووس را بیشتر کرد.

همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مجموع افراد مبتلا به کرونا در استان به ۱۱ هزار و ۳۵۶ نفر رسیده که ۲۰ درصد از این تعداد تاکنون بستری شده اند.

پرویز یزدان پناه ایرنا اظهار داشت: شمار جانباختگان کرونایی استان به ۱۸۰نفر رسیده است. وی افزود: از این تعداد ۱۰۳ نفر مرد و ۷۷ نفر زن بوده و ۱۵۹ مورد از آن ها دارای بیماری زمینه ای و ۲۱ نفر فاقد بیماری زمینه ای بوده اند.

تازه ترین تولیدات خبرنگاران ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته تازه ترین وضعیت شیوع کرونا و مسائل مرتبط با آن را در استان ها  نشان می دهد که برخی از آن در زیر می آید:

اخبار و گزارشهای مراکز استانی با محوریت کرونا 

جدال پاییزی با غول کرونا

وقتی خزان ، رنگ کرونا می گیرد

ضرورت توجه بیش از پیش به سلامت زنان در دوران کرونا

والدین برای بهبود یادگیری فرزندانشان در دوران کرونا چه کنند؟

پیوند خانه و مدرسه در شرایط کرونایی

۱۵۲۱ نفر از شاغلان گنابادی مشمول تسهیلات حمایتی کرونا قرار گرفتند

واقعیت‌های علمی درباره واکسن کرونا که باید بدانید

ضرورت توجه بیش از پیش به سلامت زنان در دوران کرونا

ماسک زدن در کاهش شیوع کرونا نقش مهمی دارد

تاثیر برخی داروهای مورد استفاده بیماران کرونایی رد شد

انتقال خون کرمان: نیازمند پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا هستیم

سرزنش افراد کرونایی موجب پنهان کردن بیماری می‌شود

دایره مراقبت‌ روان در ایام کرونا برای زنان خانه‌دار گسترده‌تر شود

فاصله نفس تا خفگی

پنج معلم و بازنشسته ایلامی بر اثر کرونا جان باختند

فرماندار بافق: تنها راهکار مبارزه با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

ماسک، ایمن‌ترین سپر در میدان یکه تازی کرونا

کرونا و خطری که هنوز جدی گرفته نمی‌شود

خیز بلند کرونا در جدال با سلامت

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha