هشت هزار تن خرمای ایرانشهر به خارج از کشور صادر شد

زاهدان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: نخلکاران این شهرستان امسال هشت هزار تن خرما به کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان، ترکیه و کشورهای اروپایی صادر کردند.

مجید فیاضی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سه رقم از ۵۰ رقم خرمای شهرستان ایرانشهر شامل مضافتی، ربی و زاهدی به خارج از کشور صادر میشود.

وی با بیان اینکه ایرانشهر با بیش‌از پنج هزار و ١۵٠ هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است افزود: از این سطح حدود چهار هزار هکتار بارور و بقیه غیربارور است. 

مدیرجهادکشاورزی ایرانشهر با بیان اینکه بیش‌از ۵٠ رقم خرما در این منطقه تولید می‌شود، بیان کرد: ربی، مضافتی، سنگ شکن، هلیله و زاهدی از معروف‌ترین ارقام خرما در این منطقه هستند.

وی تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای این شهرستان  توسط واسطه‌ها خریداری و به نام شهرستان‌های دیگر بسته بندی و عرضه شود.

فیاضی اظهارداشت: ایرانشهر دارای هفت سردخانه با ظرفیت بیش‌از ١۵ هزار تن است که مازاد این ظرفیت به دلیل نبود سردخانه برای نگهداری به مناطق دیگر عرضه می‌شود.

وی گفت: هم‌اینک بیش‌از ١٠ هزار نفر در این شهرستان مشغول برداشت محصول و بسته بندی خرما هستند که با راه‌اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌توان علاوه‌بر فراهم کردن زمینه اشتغال برای افراد جویای کار، رونق اقتصادی در منطقه را شاهد باشیم.

مدیرجهادکشاورزی ایرانشهر اظهارداشت: ٨٠ درصد خرمای این شهرستان از نوع ربی و مضافتی است. 

وی با بیان اینکه متوسط برداشت خرما ۶.۵ تن در هکتار است پیش‌بینی کرد؛ تا پایان فصل برداشت بیش‌از ٢۵ هزار تن خرما از نخلستان‌های این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =