وزیر خارجه آذربایجان و مسؤول سیاست خارجی اروپا مناقشه قره‌باغ را بررسی کردند

باکو- ایرنا- «جیهون بایرام‌اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در گفت وگویی تلفنی، آخرین اوضاع منطقه مورد مناقشه قره‌باغ را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، بایرام اف در این گفت وگوی تلفنی، ارمنستان را به نقض دومین توافق آتش بس بشردوستانه حاصله میان این کشور و جمهوری آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره باغ متهم کرد.

وی گفت: با وجود اعلام آتش بس، نیروهای ارمنستان به مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در محور شهرستان «جبرایل» در قره باغ و نیز در مسیر شهرستان های «گده بیک» و «تاووز» در مرز مشترک دو کشور حمله کردند.  

بر اساس این گزارش، «جوسپ بورل» نیز با اشاره به بیانیه سخنگوی اتحادیه اروپا درباره حمله موشکی نیروهای ارمنی به شهر گنجه، حمله به زیر ساختها، واحدها و  انسانهای غیر نظامی را غیر قابل قبول خواند.

وی بر اهمیت رعایت آتش بس حاصله از سوی طرفین و ضرورت آغاز مذاکرات اساسی برای حل این مناقشه تأکید کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان حمله موشکی به شهر گنجه را جنایت جنگی عنوان کرد و با اشاره به این که مقامات ارشد ارمنستان در این ارتباط مسؤولیت دارند، از صدور بیانیه مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره حوادث  گنجه قدردانی کرد.

 بر اثر حملات موشکی ۲۰ و ۲۵ مهرماه نیروهای ارمنستان به گنجه، دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان واقع در ۳۶۸ کیلومتری غرب باکو ۲۲ نفر از ساکنان غیر نظامی این شهر کشته و ۷۴ نفر نیز زخمی شدند.

 درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم مهر ماه جاری پس از یک وقفه چند هفته‌ای بار دیگر از سر گرفته شده است.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات نظامی به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

با  وجود حصول توافق آتش‌بس در مذاکرات  ۱۰ اکتبر جاری وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، توافق آتش‌بس در چند روز اخیر در منطقه مورد مناقشه قره باغ به صورت مرتب نقض شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =