سهمیه جدید روغن به خراسان رضوی اختصاص یافت

مشهد- ایرنا- معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: به منظور جبران کمبود روغن در این استان، ستاد تنظیم بازار کشور دو سهمیه روغن برای حوزه‌های خانوار، صنعت و صنف استان اختصاص داد.

علی غفوری مقدم عصر یکشنبه در نشست کارگروه تنظیم بازار استان افزود: ۵۰ درصد از ۲ هزار و ۴۲۶ تن روغن خام سهمیه خانوار خراسان رضوی به کارخانجات روغن استان تحویل می‌شود و باقی آن به کارخانجات خارج از استان اختصاص می‌یابد تا روغن تولیدی خود را به خراسان رضوی تحویل دهند.

وی ادامه داد: سهمیه دیگری شامل هزار و ۲۴۴ تن روغن خام برای بخش‌های صنف و صنعت استان اختصاص یافته که از این میزان ۷۰۰ تن به کارخانجات استان و مابقی به کارخانجات خارج از استان تحویل می‌شود.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ستاد تنظیم بازار ۱۶۷ تن کره برای کشور در نظر گرفته که هنوز سهمیه خراسان رضوی از این میزان اعلام نشده است.

وی در مورد دپوی هزار و ۵۰۰ تن شیرخشک در استان نیز افزود: تا زمانی که برای تعرفه این کالا ابلاغ رسمی به گمرک ارسال نشود، صادرات شیرخشک قابل انجام نخواهد بود.

حمیدرضا رجوعی، رییس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ستاد تنظیم بازار کشور برای ماه‌های محرم و صفر ۲ هزار و ۴۰۰ تن روغن به استان اختصاص داد که از این میزان هزار و ۱۵۰ تن به واحدهای تولیدی استان تحویل شد.

نایب رییس اتاق اصناف مشهد و دبیرخانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست از کمبود روغن در بخش‌های تولیدی حوزه صنعت و حوزه اصناف خبر داده و گفتند: در صورتی که روغن به این بخشها اختصاص نیابد، پیش بینی می‌شود قیمت محصولات شیرینی‌ و رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها افزایش یابد.

موجودی گندم بیش از نیاز پنج ماهه استان

مدیر کل غله و شرکت خدمات بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: موجودی گندم استان کفاف نیاز بیش از پنج ماه را دارد، ورودی گندم از چابهار نیز آغاز شده و به موجودی استان افزوده می‌شود.

حمیدرضا نوری افزود: بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ تن برنج در انبار استان موجود است و هزار تن برنج که از سوی ستاد تنظیم بازار کشور به استان اختصاص یافته بود نیز از صبح امروز در برای توزیع در سامانه قرار گرفته و حواله برای آن صادر می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۲ هزار و ۶۸۷ تن شکر در انبارهای خراسان رضوی ادامه داد: تا امروز نیز از ۲ هزار و ۴۲۶ تن شکر موجود برای ۸۲۳ تن حواله صادر شده است، توزیع شکر خام در حوزه صنعت و صنف نیز مشکل خاصی ندارد.

ایرج ناصری مقدم، رییس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پیرو مصوبه کارگروه تنظیم بازار استان برای کنترل قیمت، ۴۰ تن پیاز از قوچان و تربت‌حیدریه حمل شده و هر کیلوگرم این محصول به قیمت ۳۰ تا ۳۲ هزار ریال در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های این سازمان در چهار نقطه شهر توزیع شده است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی هم گفت: در اجرای تبصره چهار ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بررسی در انبارها در مرز دوغارون آغاز شده است.

رسول فرزادفر افزود: حجم تجارت در مرز دوغارون به شدت افزایش یافته به طوری که تردد کامیون به ۷۵۰ تا ۸۰۰ کامیون در روز رسیده و حوزه تجارت در مرز شلوغ شده است.

وی ادامه داد: تردد زیاد کامیونها در مرز با توجه به امکانات موجود، امکان پایش و نظارتهای لازم را در مرز دشوار کرده است و طی نشستی با فرماندار تایباد، مقرر شد برای ترانسشیپمنت در مرز، سکوهای بارگیری و تخلیه کالا در مکانهایی مستقر شود که هم در تیررس دوربین و هم در دید کارکنان گمرک قرار داشته باشد، نیروهای پلیس اقتصادی نیز به زودی در گمرک دوغارون مستقر خواهند شد.

واگذاری اختیار تعیین شبکه توزیع به استان

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: واگذاری اختیار تعیین شبکه توزیع کالا به کارگروه تنظیم بازار استان، حذف ممنوعیت زمان در جذب سهمیه استانی و افزایش اختیارات کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی در حوزه قیمت گذاری کالاها را از ستاد تنظیم بازار کشور درخواست کردیم که تاکنون با واگذاری اختیار تعیین شبکه توزیع کالا به این کارگروه موافقت شده است.  

علی غفوری مقدم افزود: براین اساس، ستاد تنظیم بازار کشور مقرر کرد از این پس اختیار تعیین نرخ مصوب کالاها و خدمات و اختیار اعمال هزینه‌های تبعی متفاوت در استانها در قالب تلورانس معقول به استانها تفویض گردد.

وی ادامه داد: امروز نامه ابلاغیه سهمیه جدید گوشت مرغ منجمد به خراسان رضوی رسید اما قیمت آن از هر کیلوگرم ۱۲۹ هزار ریال در سردخانه به ۱۴۰ هزار ریال افزایش یافته است و تعیین نرخ این کالا برای مصرف کننده را با احتساب افزایش ۱۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم گوشت مرغ، تعیین جامعه هدف و شبکه توزیع را به کارگروه تنظیم بازار استان محول کرده‌اند.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در مرحله قبل قیمت گوشت مرغ در سردخانه ۱۲۹ هزار ریال و برای مصرف کننده ۱۳۵ هزار ریال اعلام شده بود لذا ۶ هزار ریال حاشیه سود برای توزیع کنندگان توجیه اقتصادی نداشت، در مرحله جدید حاشیه سود ۱۰ هزار ریال در نظر گرفته شده لذا باید قیمت برای مصرف کننده به نحوی تنظیم شود که جذب آن در شبکه برای توزیع کننده توجیه اقتصادی داشته باشد.

مدیر کل پشتیبانی امور دام خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: با مجوز ستاد تنظیم بازار کشور، توزیع ۲۰ هزار تن گوشت منجمد مرغ در کشور ابلاغ شد که سهمیه خراسان رضوی از این میزان هزار و ۶۰۰ تن برای مصارف خانوار است.

سعادت علی نیا افزود: در حال حاضر ۶۱۲ تن گوشت قرمز در استان ذخیره سازی شده که از این میزان ۵۱۵ تن با قیمت هر کیلوگرم ۷۲۵ هزار ریال طی سه ماه گذشته از دامداران استان خریداری شده که از این محل ۳۶۰ میلیارد ریال به نقدینگی دامداران کمک شده است.

وی با بیان اینکه مشکلی در ذخیره سازی گوشت قرمز در استان وجود ندارد، ادامه داد: تاکنون برای ۸۵۰ تن گوشت قرمز با دامداران قرارداد منعقد شده که از این میزان ۵۱۵ تن توسط دامداران در بازار توزیع شده است.

مدیر کل پشتیبانی امور دام خراسان رضوی با اشاره به جذب نشدن برخی سهمیه‌های استان گفت: ۶۷۴ تن گوشت منجمد مرغ سهمیه کمیته امداد استان بود که ۲۷۷ تن آن جذب نشد و از ۱۵۰ تن سهمیه گوشت گوساله وارداتی نیز تاکنون ۱۳۰ تن جذب شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha