قالیباف: پای کمک به مردم، استقلال و امنیت افغانستان ایستاده‌ایم

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: پای کمک به مردم، استقلال و امنیت کشور افغانستان ایستاده‌ایم و امیدواریم با دولت جدید این کشور این مسیر به خوبی طی شود تا صلح پایدار در افغانستان و بین تمامی گروه‌های آن شکل بگیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره اخبار و رسانه‌های مجلس، محمد باقر قالیباف عصر امروز در دیدار عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با وی گفت: امروز شرایط کشورهای اسلامی منطقه جنوب غرب آسیا و شبه قاره حساس‌ترین زمان خود را می‌گذراند. این منطقه همواره با دخالت خارجی‌ها روبرو بوده و این دخالت‌ها باعث تداوم ناامنی‌ها شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افغانستان از حمله شوروی سابق تا امروز با حضور آمریکا در این کشور دچار ناامنی و بی‌ثباتی شده است، ادامه داد: تا زمانی که کشورهای منطقه و مردم این کشورها و اقوام مختلف آن به وحدت، هماهنگی و همدلی نرسند، نیروهای خارجی و در رأس آن آمریکا صرفا اهداف شوم خود را دنبال می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌ایم تا وحدت بین کشورهای اسلامی بدون دخالت در امور آنها شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده و ارتباط عمیق تاریخی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد.

قانون اساسی افغانستان ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی افغانستان ثمره مجاهدت چند دهه مبارزه ملت این کشور است.

قالیباف با اشاره به اینکه امیدواریم قانون اساسی افغانستان که ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است حفظ شود، ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این نگاه وجود دارد که دولت، قانون اساسی و لویه جرگه افغانستان بر سر اصول ایستادگی کند تا امنیت باثباتی را در این کشور شاهد باشیم.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به استان سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: باید به موضوع بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه‌های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم زیرا این موضوع به نفع مردم هر دو کشور است.

رییس قوه مقننه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دو کشور را مسائل مربوط به دریاچه هامون و حقابه هیرمند عنوان کرد و افزود: موارد مطرح شده می‌تواند در برقراری امنیت مرزها موثر باشد.

وی در پایان با تاکید براینکه طبیعی است که آمریکایی‌ها اهداف خود را پیش‌ می‌برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند؛ یادآورشد: حفظ قانون اساسی و دولت افغانستان و لویه جرگه اهمیت زیادی دارد و جمهوری اسلامی از این موضوع حمایت می‌کند.

سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می‌شود

عبدالله عبدالله نیز در این دیدار از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از صلح افغانستان در سایه جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی این کشور تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به اینکه افغانستان در بیش از ۴ دهه دشواری‌ها، ناامنی‌ها و مشکلات زیادی را تجربه کرده است، افزود: کشور ایران در طی چهار دهه گذشته در کنار مردم افغانستان بوده که جا دارد از طرف مردم افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر کنم.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با تأکید بر اینکه در آستانه شروع گفت‌وگو با طالبان؛ شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تشکیل شده است، عنوان کرد: گفت‌وگوهایی در جریان است هر چند در داخل کشور افغانستان افراد و گروه‌های زیادی با نظریات متفاوت وجود دارند اما در راستای بقای نظام و رسیدن به صلح حرکت می‌کنند.

عبدالله عبدالله با بیان اینکه هماهنگی‌ها با کشورهای دوست، همسایه و همسو می‌تواند خلاء‌های موجود را پرکند، تصریح کرد: ۴۲ سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل کرده و شما نیز از آن آسیب دیده‌اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می‌شود، در این میان فرصت‌های اقتصادی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.

وی با اشاره به اینکه سفرهایی به کشورهای پاکستان و هندوستان داشته‌ایم و منتظر فرصت مناسب بودیم که به ایران نیز سفر کنیم، افزود: خوشبختانه همفکری و هم نظری خوبی وجود دارد، همکاری‌های دوستانه و متقابل باعث امیدواری مردم افغانستان و یأس دشمنان این کشور می‌شود.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با بیان اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت‌هایی در تمام عرصه‌های آن وجود دارد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، تصریح کرد: پیشرفت‌های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد هستیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آیین‌های مشترک باعث دوام همکاری‌ها می‌شود.

عبدالله عبدالله با تأکید بر اینکه در بازگشت به افغانستان موضوعات مطرح شده در خصوص بازارچه‌های مرزی و مباحث آب را پیگیری می‌کنم، افزود: کمیسیون مشترک دو کشور بزودی تشکیل جلسه خواهد داد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پایان، خاطرنشان کرد: روابط بین اعضای مجلس شورای اسلامی و لویه جرگه افغانستان می‌تواند برای پیشبرد اهداف مردم دو کشور کمک کننده باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =