بروز موارد کرونا در خراسان جنوبی ۲ برابر شاخص کشوری است

بیرجند - ایرنا - دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی گفت: بروز موارد جدید ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی ۲ برابر شاخص کشوری است و شهرستان بیرجند در این استان همچنان رتبه اول را دارد.

غلامرضا شریف‌زاده روز یکشنبه درباره آخرین تحلیل آماری بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی بیان کرد: تا پایان شهریور ماه به طور متوسط روزانه ۱۸ مورد جدید کووید ۱۹، اول مهر تا ۱۵ مهر ماه به طور متوسط روزانه ۴۰ مورد و از ۱۶ مهر تا ۲۶ مهر ۸۸ مورد کووید ۱۹ در استان داشتیم.

وی افزود: نیمه اول مهر ماه نسبت به شهریور ماه افزایش ۲،۲ برابری و نیمه اول مهر ماه نسبت به نیمه دوم تا این لحظه افزایش ۲،۲ برابری را داریم همچنین میزان بروز موارد جدید در کل کشور ۵،۲ و میزان بروز موارد جدید در استان خراسان جنوبی ۱۱،۷ در صد هزار نفر جمعیت است یعنی بروز موارد جدید در استان ۲ برابر شاخص کشوری است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا گفت: میزان بروز تجمعی در سطح استان ۵۵۰ در صد هزار نفر جمعیت و شاخص کشوری ۶۱۹ در صد هزار نفر جمعیت است.

وی اظهار داشت: نسبت مرگ و میر در استان ۴،۵ درصد و در کشور ۵،۷ درصد که نسبت به شاخص کشوری ۱،۲ درصد وضعیت استان بهتر است، میزان مرگ و میر اختصاصی علیتی در استان نیز ۲۴،۹ در صد هزار نفر جمعیت و شاخص کشوری ۳۵،۴ در صد هزار نفر جمعیت است.

شریف‌زاده گفت: شاخص نمونه‌گیری به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان ۲۱،۳ و در کشور ۵۲،۷ در هزار نفر جمعیت است همچنین درصد نمونه‌های مثبت در استان از کل نمونه‌های اخد شده تاکنون ۲۵،۹ درصد و شاخص کشوری ۱۱،۷ درصد است.

وی درخصوص رتبه‌بندی شهرستان‌های استان از لحاظ میزان بروز تجمعی گفت: به لحاظ میزان بروز تجمعی از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تا امروز همچنان شهرستان بیرجند با میزان بروز تجمعی ۷۲۲ در صد هزار نفر جمعیت در رتبه اول که نسبت به شاخص کشوری ۱۰۳ شاخص بالاتر است و وضعیت بدتری دارد.

وی افزود: بشرویه با میزان بروز تجمعی ۶۱۶ رتبه دوم، قاینات با میزان بروز تجمعی ۵۴۷ رتبه سوم، درمیان با میزان بروز تجمعی ۵۴۴ رتبه چهارم، سربیشه با میزان بروز تجمعی ۵۲۰ رتبه پنجم، طبس با میزان بروز تجمعی ۵۱۷ و شهرستان سرایان با میزان بروز تجمعی ۵۱۷ در رتبه ششم و هفتم، شهرستان زیرکوه با میزان بروز تجمعی ۳۶۳ رتبه هشتم، فردوس با میزان بروز تجمعی ۲۶۴ رتبه نهم، نهبندان با میزان بروز تجمعی ۲۴۷ رتبه دهم و شهرستان خوسف با میزان بروز تجمعی ۲۰۵ در رتبه یازدهم قرار دارد.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در خراسان جنوبی گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۱ آزمایش جدید کرونا انجام شده که از این تعداد نمونه ۸۲ مورد مثبت جدید شناسایی شده و شامل ۴۶ بیمار بستری در بیمارستان‌ها و ۳۶ مورد نمونه‌گیری سرپایی بوده است.

وی تصریح کرد: از موارد جدید کرونا در استان طی شبانه‌روز گذشته بیشترین تعداد با ۲۴ نفر مبتلا مربوط به شهرستان بیرجند است.

شریف‌زاده افزود: در حال حاضر ۲۵۴ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری و از این تعداد ۱۳۹ نفر مبتلای قطعی به کرونا هستند.

وی گفت: از میان بیماران کرونایی ۳۶ بیـمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال هشت نفر از آنان مناسب نیست.

وی بیان کرد: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته با سه مورد فوتی جدید، آمار کلی فوتی کرونا در استان به ۲۰۹ مورد رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (یکشنبه) گفت: با فوت ۲۵۲ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

سیما سادات لاری افزود: بیشترین میزان بستری کووید۱۹ در استان‌های قم، لرستان، ایلام، کردستان، یزد، سمنان و خراسان جنوبی بوده و به خصوص وضعیت ۲ استان قم و لرستان با اختلاف بسیار نسبت به بقیه بیشتر است و وضعیت نگران کننده‌ای دارند.

خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، بیش از یک ماه است که جزو استان‌های در وضعیت قرمز قرار دارد و بیماران تنفسی و کرونایی بستری در بیمارستان‌های خراسان جنوبی در این مدت افزایش قابل توجهی داشته است.

محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای هفته گذشته به خراسان جنوبی بازگشت، با توجه به وضعیت شیوع کرونا در این استان و برای کنترل بیماری در شهرستان‌های قرمز یک هفته دیگر تا دوم آبان تمدید شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =