۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۷:۲۸
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 84079306
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ماسک زدن در کاهش شیوع کرونا نقش مهمی دارد

سنندج - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان بیجار با بیان اینکه زدن ماسک عامل مهمی در کاهش شیوع کرونا است، گفت: مردم انتظار داشتند در تابستان بیماری کرونا ریشه کن شود به همین دلیل ماسک زدن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را فراموش کردند.

دکتر ابوالفضل خدامرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم در ایام اسفند و تعطیلات فروردین بشدت به موازین بهداشتی پایبند بودند و استفاده از ماسک و دستکش را جدی گرفتند امّا با طولانی شدن زمان بیماری، خسته شده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک یک پیشگیری جدی در خصوص این بیماری به حساب می آید، افزود: افزایش تقاضا برای تهیه ماسک و مایع ضدعفونی موجب شد برخی از افراد سودجو اقدام به گرانی افسار گسیخته این لوازم بهداشتی کنند که دولت به این موضوع ورود و اجازه نداد با سلامت مردم بازی کنند.

رییس شبکه بهدشت و درمان بیجار با اشاره به اینکه مردم تحمل تذکر به استفاده از ماسک را ندارند، یادآور شد: در بسیاری مواردی که اکیپ های بهداشت محیط و بازرسین از سطح شهر به مردم و اصناف تذکر می‌دهند با برخورد نامناسب و دور از شأن مواجعه می‌شوند که حاکی از عدم آرامش روانی در جامعه است.

او با ابراز نگرانی از بازگشت مسافران مقیم سایر شهرهای کشور به بیجار و عدم رعایت فاصله اجتماعی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد افراد بستری در بیمارستان حضرت امام حسین بیجار از ۱۸ نفر حدود ۲ هفته قبل به ۲۸ نفر افزایش یافته که زنگ خطر جدی به شمار می‌آید.

خدامرادی ادامه داد: ظرفیت فعلی مکانی که در بخش ویژه بیمارستان برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده حدود ۳۵ تخت با تجهیزات تنفسی و ایزوله است که در صورت عدم رعایت پروتکل‌های ورزات بهداشت و درمان، تعداد افراد بستری افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه هنوز تصمیمی در خصوص استفاده از اماکن ورزشی برای دوره نقاهت بیماران بهبود یافته در ستاد کرونای شهرستان اتخاذ نشده است، گفت: در بیمارستان امام حسین (ع) بیجار یک فضای دیگر با ظرفیت ۱۳ تخت ویژه با تجهیزات مناسب برای مواقع خطرناک در نظر گرفته شده که امیدواریم به آن مرحله نرسیم.

رییس شبکه بهداشت و درمان بیجار با ابراز نگرانی از افزایش تعداد فوتی های بیماری کرونا در شهرستان تاکید کرد: تعداد افراد فوت شده بخاطر ابتلا به کرونا در شهرستان تا امروز ۳۷ نفر بوده است.

او به عدم زیرساخت‌های مناسب در مورد جریمه افرادی که ماسک نمی زنند اشاره کرد و افزود: ساز و کار جریمه فعلا برای کردستان ابلاغ و اجرایی نشده و این طرح ابتدا می تواند در کلان شهرها بصورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

خدامرادی یادآور شد: مراسم عزاداری، عروسی،  نماز جمعه و جماعت و حضور در آرامستان ها ممنوع و تعطیل است امّا گزارشاتی در خصوص عدم رعایت این موارد در برخی از نقاط شهرستان به این مرکز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه رستوران ها و غذاخوری ها فقط به صورت غذای بیرون بر فعالیت دارند، اضافه کرد: در یک هفته اخیر با ۲ واحد نانوایی که موازین بهداشتی را رعایت نمی کردند و تذکرات کتبی هم پیش از این صادر شده بود، برخورد و با دستور مرکز بهداشت و درمان پلمب شدند.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها