دستگیری گروه چالش وحشت موسوم به «مومو»

تهران - ایرنا - پلیس در اعلام مهمترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از دستگیری گروهی خبر داد که چالش وحشت موسوم به «مومو» را در واتس آپ ایجاد کرده و منجر به ایجاد وحشت در بین خانواده‌ها شده بودند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرگرد احسان بهمنی سرپرست پلیس فتا استان هرمزگان از گزارشات شهروندی و شکایت پیرامون چالش وحشت در  واتس آپ موسوم به «مومو» خبر داد و گفت: این گونه چالش ها با ایده گیری از چالش «نهنگ آبی» ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: با توجه به تماس های فراوان شهروندان با سامانه ۱۱۰ و همچنین گزارشهای حضوری به پلیس فتا استان هرمزگان، اکانت هایی با شماره های خارجی و داخلی با فعال سازی چالشی شبیه نهنگ آبی تحت عنوان «مومو» اقدام به ارسال پیام اولیه با مضمون «بیا با هم بازی کنیم» به زبان انگلیسی و فارسی برای کاربران ارسال می کنند.

این مقام مسئول افزود: پیام ها، تصاویر و کلیپ هایی ساختگی با ماهیت خشونت و خودزنی از سوی پروفایل با نمای عروسک اهریمنی معروف به «مومو» ارسال می شود به این شرح که اگر مخاطب رگ خود را نزند و چالش های آسیب تکمیل نشود، در اینصورت مومو به آدرس و محل زندگی قربانی کاملاً آشناست و اقدام به حمله با چاقو و اسلحه سرد به اعضای خانواده او خواهد کرد.

سرگرد بهمنی بیان داشت: با بررسی های فنی مشخص شد که اکانت اصلی این چالش، یک ربات پاسخگوی اتوماتیک به زبان انگلیسی است و همچنین افرادی با بهره گیری از شماره های موقت خارجی یا حتی داخلی اقدام به راه اندازی اکانت واتس آپ کرده و برای دیگران با همین روش مزاحمت ایجاد می کنند و عده ای هم اقدام به نشر شایعات آلوده و کذب در شبکه های اجتماعی مجازی می کنند.

وی ادامه داد: در همین راستا فردی با هویت معلوم به پلیس فتا مراجعه کرد و اعلام داشت دارنده اکانت واتساپی که تصاویر پروفایل آن عروسکی به نام «مومو» و ارواح خبیثه است اقدام به ارسال پیام بازی برای فرزندم کرده اما پس از مخالفت پسرم برای ادامه بازی، صاحب اکانت اطلاعات خصوصی از خانواده ما ارائه و با تهدیدات مکرر پسرم را مجاب به ادامه بازی کرده که این امر موجب ترس و دلهره در میان خانواده ما شده است.

این مقام انتظامی گفت: پس از اقدامات پلیسی و پی جویی های فنی متهم مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن هماهنگی های قضایی نامبرده به این پلیس احضار شد. متهم گفت در گروه دورهمی با حضور دوستان در واتساپ، مطالبی پیرامون مومو از سوی مدیر گروه و دیگران ارائه شده بود. من هم به بهانه شوخی با پسر عمه (شاکی) به همراه چند تا از دوستانم با شماره سیم کارت ناآشنا یا شماره های موقت خارجی اکانت های واتساپی ایجاد کردیم و تصاویر پروفایل آن را «مومو» و ارواح ترسناک گذاشتیم و به او پیام چالش وحشت دادیم و قصد ما از این کار فقط شوخی بوده است. بنابراین سرگروه و ۶ نفر از دوستان وی شناسایی و اقدامات قضایی برای رسیدگی به این پرونده ویژه در حال انجام است.

 سرپرست پلیس فتا استان هرمزگان خاطر نشان کرد: نصب برنامه های مستقل ساخته شده برای این گونه چالش های روان پریش به غیر از آسیب های روانی باعث سرقت اطلاعات خصوصی کاربران می شود، پایه و اساس این چالش ها بر مبنای دروغ و حیله های روانشناختی است، بر همین اساس عدم نصب برنامه های مربوطه یا پاسخ دهی و بلاک این شماره ها در پیام رسان های خارجی بهترین واکنش از سوی مخاطبین است.

پرونده مدلینگ‌های زیرزمینی روی میز پلیس فتا

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان‌غربی از شناسایی فردی خبر داد که  از دختران جوان به عنوان مدلینگ در فضای مجازی استفاده می‌کرد.

سرهنگ اکبر نصرتی گفت: طی رصد و پایش‌های انجام گرفته توسط کارشناسان این پلیس در فضای مجازی، مشخص شد فردی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام اقدام به ایجاد صفحه مدلینگ کرده است و تصاویری از دختران با پوشش‌های نامتعارف را در آن بارگزاری کرده است.

وی ادامه داد: با اقدامات فنی و کارشناسی صورت گرفته، گرداننده صفحه مذکور مورد شناسایی قرار گرفت و با دستور مقام قضایی به اداره  پلیس انتقال یافت.

این مقام مسئول گفت: متهم با مشاهده ادله قاطع پلیس لب به اعتراف گشود و اعلام کرد که صاحب مغازه پوشاک‌فروشی بوده و جهت جذب مشتری اقدام به این عمل خلاف قانون زده است؛ وی در قبال پرداخت پول به دختران جوان، تصاویری با پوشش‌های نامتعارف از آنان تهیه و در شبکه اجتماعی اینستاگرام بارگزاری می کرده است.

سرهنگ نصرتی با بیان اینکه مدلینگ موجب ترویج فرهنگ بیگانگان می‌شود، گفت: این عمل زمینه سوء‌استفاده افراد سودجو را فراهم کرده و مشکلاتی را برای قشر جوان بوجود می‌آورد.

این مقام انتظامی افزود: برخی از افراد به خصوص قشر جوان تمایل به دیده شدن و معروفیت داشته و وارد فعالیت در زمینه مدلینگ می‌شوند، غافل از اینکه مدلینگ فقط ترفندی از سوی افراد سودجو در جهت رسیدن به اهداف آنان است.

کشف ۳۵ هزار لیتر سوخت قاچاق

سرپرست پلیس امنیت اقتصادی استان یزد از کشف ۳۵ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در این استان خبر داد.

سرهنگ محمدحسن کارگر در تشریح جزئیات این خبر گفت: در راستای مبارزه با قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی، ماموران پلیس امنیت اقتصادی هنگام کنترل محورهای مواصلاتی یک دستگاه تانکر را به ظن حمل قاچاق متوقف کردند.

وی ادامه داد: در بررسی های لازم مشخص شد این تانکر حامل ۳۵ هزار لیتر گازوئیل قاچاق است که به همین منظور خودرو توقیف و ۲ خودور اسکورت به همراه ۳ متهم را نیز دستگیر کردند.

سرپرست پلیس امنیت اقتصادی استان یزد با بیان اینکه کارشناسان ارزش این محموله سوختی را ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کرده اند، خاطرنشان کرد: خودرو از یزد عازم استان های جنوب شرقی کشور بود که توسط ماموران توقیف شد.

کشف بیش از ۱۱۱ تن برنج قاچاق 

فرمانده انتظامی استان آذربایجان غربی از کشف بیش از ۱۱۱ تن برنج قاچاق به ارزش ۲۵ میلیارد ریال در شاهین دژ خبر داد.

سردار مسعود خرم نیا اظهار داشت: در پی کسب خبری مبنی بر نگهداری مقادیر زیادی برنج خارجی در یکی از انبارهای واقع در شهرک صنعتی شاهین دژ با توجه به حساسیت موضوع مراتب به صورت ویژه در دستور کار ‌ماموران پلیس آگاهی، قرار گرفت.

وی افزود: پلیس با کسب اطمینان از صحت موضوع، ضمن هماهنگی با مقام قضائی با همکاری اداره صنعت و معدن به محل اعزام و در بازرسی از انبار مذکور ۱۱۱ هزار و۴۰ کیلوگرم برنج قاچاق کشف کردندکه برابر اعلام نظر کارشناسان مربوطه ارزش کالاهای مکشوفه ۲۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

فرمانده انتظامی استان آذربایجان غربی در پایان خاطر نشان ساخت: در این رابطه یک متهم دستگیر که پس از تشکیل پرونده مقدماتی تحویل مراجع قضائی شد.

تبلت های قاچاق به مقصد نرسید

فرمانده انتظامی استان لرستان از کشف ۲۴۰ دستگاه تبلت قاچاق به ارزش پنج میلیارد ریال در خرم آباد خبر داد.

سردار حاجی محمد مهدیان نسب اظهار داشت: ماموران کلانتری ۱۹ خرم آباد در پی اشراف اطلاعاتی در خصوص انتقال کالای قاچاق توسط یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ بلافاصله در محور کمربندی این شهرستان مستقر شدند.

وی افزود: ماموران حین کنترل خودروهای عبوری سواری پژو ۴۰۵ مورد نظر را شناسایی و در بازرسی از آن  ۲۴۰ دستگاه تبلت هوشمند قاچاق کشف و یک نفر را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارشناسان ارزش تبلت های هوشمند را پنج  میلیارد ریال برآورد کردند و متهم به مراجع ذی صلاح معرفی شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha