توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در خصوص تخریب ۲ بنای تاریخی

قزوین - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در خصوص تخریب و آسیب دیدگی ساباط تاریخی خیابان عبید زاکان و حمام حاج کریم قزوین توضیحاتی را ارایه کرد.

علیرضا خزائلی بعدازظهر یکشنبه در بازدید از ساباط تاریخی خیابان عبید زاکانی قزوین که روز گذشته بخش هایی از آن به طور عمدی تخریب شد،اظهار داشت: در پی تخریب دوباره قسمت عمده ای از ساباط تاریخی خیابان عبید زاکانی در بامداد روز  برخورد قضایی و انتظامی لازم با مسببین تخریب این بنای تاریخیدر دستور کار قرار گرفت.

 مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با محکوم کردن این عمل غیرفرهنگی،اظهار داشت: بخش هایی از ساباط تاریخی خیابان عبیدزاکانی در اواخر شهریور ماه سال جاری به شکل تعمدی تخریب شد که ضمن برگزاری نشست با اهالی ساباط برای حل و فصل موضوع به شکل مسالمت آمیز و انجام مکاتبات لازم با مقامات قضایی برای شناسایی و برخورد با عوامل تخریب این اثر، تجهیز کارگاه برای مرمت، رفع خطر و تامین امنیت ساباط به صورت ویژه در دستور کار حوزه معاونت میراث فرهنگی قرار گرفت و عملیات اجرایی آن آغاز شد.
خزائلی افزود: کارگاه مرمت این بنا  تا ساعت پنج بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه جاری فعال بود و مستندنگاری لازم نیز در این زمینه صورت گرفته  که با توجه به تعطیلات هفته گذشته و تعطیلی موقت کارگاه، براساس گزارش گشت‌های یگان حفاظت اداره کل بامداد روز شنبه ۲۶ مهر ماه  بار دیگر به قسمت عمده ای از این بنای تارخی آسیب و خسارت جدی وارد شد.
خزائلی اظهار کرد: به دنبال این اقدام صبح امروز طبق هماهنگی به عمل آمده با دستگاه قضایی و انتظامی و با دستور مقام عالی دادستانی، قاضی پرونده در محل حضور یافته و ضمن بازدید دستوراتی را در خصوص شناسایی عوامل تخریب در اسرع وقت و راه اندازی کارگاه مرمت پس از انجام اقدامات اولیه رفع خطر صادر کردند.
وی تصریح کرد: طی یک ماه گذشته درگیر برگزاری جلسات برای رفع مشکلات ساکنین بودیم و سعی داشتیم تا با حفظ سرمایه‌های اجتماعی موجود در این محل موضوع را به شکل مسالمت آمیز پیش ببریم که متاسفانه شاهد این اتفاق بوده و برابر با فصل نهم قانون مجازات اسلامی ماده ۵۵۸ خواستار شدیدترین مجازات برای عوامل این اقدام غیر فرهنگی هستیم.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین یادآور شد: مواریث ارزشمند تاریخی و فرهنگی متعلق به همه مردم است و همه ی ما وظیفه نگهداری و حفاظت از این آثار را بر عهده داریم که امیدواریم با توجه به سابقه غنی فرهنگی شهر قزوین و شهروندان آن دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در شطح شهر و استان نباشیم.
خزائلی همچنین با اشاره به بخشی از دیوار حمام تاریخی حاج کریم واقع در خیابان پیغمبریه اظهار کرد: روز گذشته در حین اجرای عملیات عمرانی شرکت آب و فاضلاب در خیابان پیغمبریه کوچه پنجعلی قسمتی از دیوار حمام تاریخی حاج کریم آسیب دیده که با توجه به حضور کارشناسان فنی اداره کل در محل حادثه و هماهنگی به عمل آمده عملیات بازسازی و مرمت این بخش از بنا با مشارکت شرکت آب و فاضلاب در دستور کار قرار گرفت که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =