مسیر همکاری حامیان چندجانبه‌گرایی با ایران هموار شد

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان ۲۷ مهرماه مصادف با پایان تحریم تسلیحاتی کشورمان را نقطه عطف تاریخی در مسیر حفظ برجام دانست و گفت: حامیان چندجانبه‌گرایی از این‌ پس برای همکاری با تهران با هیچ مانع قانونی روبرو نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، "سید محمدعلی حسینی" روز یکشنبه طی پیامی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: روز ۱۸ اکتبر(۲۷ مهر) مصادف با موعد پایان تحریم تسلیحاتی ایران، مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، یک نقطه عطف تاریخی و برجسته در مسیر حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: کشورهای حامی چندجانبه‌گرایی و پیرو قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از این پس برای همکاری قانونی با جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ مانع حقوقی روبرو نخواهند بود.

حسینی افزود: از امروز محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ و همچنین ممنوعیت‌های مسافرتی برخی شهروندان و مسئولین نظامی همزمان با سپری شدن ۵ سال از پذیرش برجام، خاتمه می‌یابد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از امروز ۲۷ مهر همه محدودیت‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خاتمه یافت.

جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز با انتشار بیانیه‌ای رسمی در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تاکید کرد که بر اساس یکی از نوآوری‌های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌های تسلیحاتی و ممنوعیت‌های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه‌ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =