بیش از یک‌هزار قطعه اردک سرسفید در تالاب‌های نقده مشاهده شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: کارشناسان این اداره در مجموع بیش از یک‌هزار قطعه اردک سرسفید از گونه‌های در حال انقراض را در تالاب‌های "درگه‌سنگی" و "سولدوز" این شهرستان مشاهده کردند.

اکبر محمدیان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این امر نشانگر شرایط بسیار مناسب زیستی در این ۲ تالاب و ایجاد مکانی امن برای این پرندگان است.

وی اضافه کرد: اردک‌های سرسفید هر سال در فصل بهار به منظور لانه‌سازی و تخم‌گذاری وارد تالاب‌های این شهرستان می‌شوند و تا فصل پاییز که دمای هوا در این منطقه افزایش پیدا می‌کند به تدریج به مناطق گرم جنوبی مهاجرت می‌کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: با توجه به جوجه‌آوری گونه‌های نادر و شمار زیاد پرندگان مهاجر و بومی، نظارت و گشت‌های کنترلی محیط بانان این اداره در تالاب‌های این شهرستان شدت بیشتری دارد.

محمدیان با اشاره به اینکه هم اکنون تالاب‌های این شهرستان علاوه بر امنیت از وضعیت آبی مناسبی هم برخوردار هستند افزود: با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا در مناطق شمالی، پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های این شهرستان می‌شود و پس از استراحت و تعذیه به تدریج کوچ خود را از مناطق جنوبی و گرم ادامه می‌دهند.

وی اظهار داشت: بیش از ۴۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های این شهرستان شناسایی شده‌اند که بیشتر شامل انواع مرغابی، فلامینگو، کشیم، چنگر، اگرت سفید، حواصیل خاکستری، لک‌لک سفید، عقاب تالابی و چوپ‌پا است.

اردک سرسفید با نام «white- headed Duck» از راسته غازسانان و تیره اردکیان بوده و نام علمی آن «Oxyura Leucocephala» است؛ این پرنده از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار دارد.

این پرنده برای تولید مثل به تالاب‌های شمال غرب کشور از جمله آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخم گذاری می‌کند؛ اردک سرسفید علاوه بر این ۲ استان در استان‌های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز مشاهده شده است.

تالاب بین‌المللی "درگه‌سنگی" (سیران گلی) با ۷۳۵ هکتار مساحت در یک کیلومتری شهر محمدیار نقده واقع شده و در زمان حاضر از وضعیت مطلوبی برای تغذیه و جوجه‌آوری پرندگان برخوردار است.

تالاب "سولدوز" نیز در ۲۵ کیلومتری نقده واقع شده و وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب سبب مهاجرت و حضور بسیاری از پرندگان آبزی و کناری‌آبزی و همچنین آبزیان و جانوران دیگر به این منطقه شده است.

نقده دارای ۱۷ تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب‌های این شهرستان، تالاب‌های "درگه‌سنگی"، "حسنلو" و "یادگارلو" جزو تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها