جدال پاییزی با غول کرونا

خرم‌آباد - ایرنا - هرسال که پاییز فرا می‌رسید تنها دغدغه خانواده‌ها سرماخوردگی بود اما چند سالی است که آنفلوآنزا هم میهمان همیشگی خانواده‌ها شده و به نوعی زندگی مردم را در پاییز و زمستان تحت تاثیر خودش قرار داده است اما اکنون مردم می‌گویند با کرونا چه کنیم؟

البته واکسن آنفلوآنزا که آمد خبرهای بهتری از این موضوع به گوش می رسید چون واکسن تا حدود زیادی درمانگر خوبی برای این بیماری شده اما امسال جدالی سنگین تر به نام غول کرونا پاییز را متفاوت تر کرده است.
تا فصل بهار و تابستان بود مردم از هم هراس داشتند که کرونا نگیرند و به نوعی از هم فرار می کردند که مبادا کرونا را از هم بگیرند اما در فصل پاییز بخاطر سرماخوردگی و آنفلوآنزا حتی می توان گفت فرزند از پدر و مادر و یا برعکس آن می ترسند چرا که کرونا و سرماخوردگی و آنفلوآنزا با هم یکی شده اند و هیچکس نمی داند که به چه نوع بیماری دچار شده است.
اما مسأله مهمتر این روزها غول بزرگ و هولناکی به نام کرونا است که تا چند روز پیش فقط می شنیدیم که فلان فرد کرونا گرفته اما اکنون به خانواده ها رسیده است به طوری که اعضای یک خانواده با هم درگیر کرونا می‌شوند.
اکنون در فصل پاییز که بیماریها سر به فلک می کشد باید دید و بازدیدها، میهمانی ها و سفرها را به صفر برسانیم چون خودمان نمی دانیم که شاید ناخواسته ممکن است به کرونا مبتلا شویم پس رعایت پروتکل های بهداشتی بهترین راه مقابله با این بیماری است که شاید بتوان گفت همه از آن هراس داریم و باید داشته باشیم.
پس همه باید با همدیگر تلاش کنیم که امسال پاییز  و زمستان مرگباری را به واسطه همه گیری کرونا نداشته باشیم اگرچه هراس زیادی در دل مسئولان لرستان می تواند باشد چون مردم این استان به دلیل طولانی بودن شب ها عادت به شب نشینی دارند. 
براساس آخرین آمارها تا ۲۳ مهرماه ۳۳ هزار و ۴۱۶ لرستانی به کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۶۸۳ نفر جان باخته اند که رعایت نکردن برخی پروتکل های بهداشتی می تواند این آمارهارا دو چندان کند. بیایید همه با هم با اصولی کردن تمام پروتکل ها از جان هم محافظت کنیم و مرگ را به همدیگر ارزانی نکنیم.
اکنون اکثر پزشکان متخصص معتقدند که تنها راه جلوگیری از ابتلا به کرونا رعایت مسائل بهداشتی، شست و شوی مرتب دستها و استفاده از ماسک در تمام مکان ها حتی در منزل است، همه می دانیم که این کارها اصلا سخت نیست و تنها با یک همدلی امکانپذیر است تا این بیماری وارد خانه همه نشود.
با وجود تاکید فراوان مسئولان ستاد مبارزه با کرونای کشور و استان لرستان اما همچنان بسیاری از مردم از ماسک استفاده نمی کنند و حتی سفرها و میهمانی‌ها و حتی مراسم عزای عزیزان شان ادامه دارد که این موضوع بسیار موجب  نگرانی است که حتی شب نشینی پاییز و زمستان بر آمارها بیفزاید و آلام مردم را بخاطر از دست دادن عزیزان بیشتر نگران می کند.
مریم کوشکی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان می گوید: ۹۸ درصد کارکنان دولت و حدود ۵۲ درصد مردم استان از ماسک به عنوان مصوبه ستاد مدیریت کرونا استفاده می‌کنند.
وی همچنین ادامه می دهد که بر اساس چک لیست تدوین شده دانشگاه علوم پزشکی استان تمام کارکنان دستگاه های اجرایی و سازمان ها موظف بر رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک هستند که حدود ۹۷ تا ۹۸ درصد کارکنان مقید بر رعایت این پروتکل ها هستند و از طرفی تمام ارباب رجوع ها در مراکز دولتی و غیردولتی جهت دریافت خدمات مکلف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند.
حال که کرونا میهمان ناخوانده زندگی همه ما شده است بگذارید دردهایمان برای از دست دادن عزیزان و ابتلای اعضای خانواده هایمان به این ویروس کشنده کمتر باشد. اگرچه همه می دانیم که راه کاهش مرگ و میر و ابتلا تنها رعایت است و رعایت آن خیلی‌ها این موضوع را جدی نمی‌گیرند و بخاطر ابتلا به این بیماری خود و خانواده‌شان را به خطر می اندازند. 
کوشکی دبیر کنترل و مقابله با کرونا دانشگاه علوم  پزشکی لرستان همچنین می‌گوید: عدم استفاده از ماسک به میزان زیر ۹۰ درصد جامعه باعث ابتلای بالای افراد  و گستردگی دامنه شیوع بیماری می شود و در صورتی که استفاده ۹۰ درصدی افراد جامعه مانع از ابتلای بالا و باعث قطع زنجیره می‌شود. اما سه موضوع بسیار مهم استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی صحیح دست ها به مدت ۲۰ ثانیه در پیشگیری از ابتلای این بیماری بسیار تاثیرگذار است.
نگذاریم حساسیت‌ها نسبت به ویروس کرونا کمتر شود چرا که هرچه مردم کمتر رعایت کنند مرگ و میرها بیشتر و زندگی ما بیشتر متاثر از این بیماری می‌شود.
متاسفانه هشدارهای مسئولان در زمینه وضعیت قرمز استان هم تاثیر چندانی در برگزاری میهمانی‌های مردم ندارد، اگرچه محدودیت‌های استان نیز از هفته گذشته شروع شده اما مردم همچنان ناآگاه از وضعیت قرمز و هشدارها هستند.
به گفته حسین رضا فنایی دبیر کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا لرستان، با توجه به روند وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا در این استان محدودیت‌ها تا دوم آبان ماه تمدید می‌شود. 
براساس این محدودیت‌ها، تمامی ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، موسسات دولتی و غیردولتی، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سطح استان با ۵۰ درصد ظرفیت (حضور نیروها به‌صورت یک‌روز درمیان) فعالیت داشته باشند. آموزش در تمام مدارس سطح استان به‌صورت غیرحضوری است.
طبق اعلام این ستاد، استفاده از ماسک برای همه افراد جامعه شامل اصناف، کسبه، کارمندان دولتی و خصوصی، ارباب رجوع اجباری استو در صورت مشاهده با متخلفان احتمالی طبق قوانین اعلامی از سوی ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
جامعه سنتی لرستان اگرچه رو به مدرن شدن گذاشته است اما همچنان برخی رسوم آن باقی مانده است باید برخی از آداب و رسوم گذشته را مانند شب نشینی را کنار بگذاریم و باید با برداشتن گام‌های اساسی مانع از اپیدمی بیماری کرونا شویم. دلمان برای افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه ای زندگی مان بسوزد تا از مرگ آنها جلوگیری کنیم.
کرونا جدی است اگر رعایت نکنیم به طور قطع وارد زندگی همه می‌شود. ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی مرتب دست‌ها به مدت ٢٠ ثانیه فراموش نشود.
به امید روزی که همه با هم غول بزرگ کرونا را شکست دهیم و زندگی قبل از کرونا را دوباره تجربه کنیم.

مهناز بیرانوند خبرنگار ایرنا لرستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها