راه‌اندازی بزرگترین بازارچه فروش زعفران کشور در تربت‌حیدریه

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و حمل و نقل شهرداری تربت‌حیدریه از راه‌اندازی بزرگترین بازارچه فروش زعفران کشور در آستانه فصل برداشت این محصول در نزدیکی پایانه مسافربری این شهرستان خبر داد.

محسن قندهاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که زعفران به عنوان طلای سرخ از مهمترین محصولات تولیدی بخش کشاورزی تربت‌حیدریه محسوب می‌شود افزود: بازار خرید و فروش گل زعفران با حدود هشت هزار مترمربع وسعت از ۲۰ مهرماه امسال به مدت ۵۵ روز آغاز به کار کرده است و به متقاضیان واجد شرایط در شهرستان‌های تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه واگذار ‌شده است.

وی ادامه داد: در جلسه با معاونت برنامه‌ریزی فرمانداری تربت‌حیدریه، ساماندهی این بازارچه در اولویت کار قرار گرفت و مصوب شد تا بین هر پنج غرفه علاوه بر احداث یک سرویس بهداشتی، نسبت به صدور کارت شناسایی، نصب سایبان جلوی غرفه‌ها، به روزرسانی دوربینهای نظارت تصویری و قرارداد با نیروی انتظامی نیز اقدام‌های لازم صورت گیرد.

رییس سازمان مدیریت و حمل و نقل شهرداری تربت‌حیدریه با بیان این که بازار خرید و فروش گل زعفران هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ شب دایر است اظهار داشت: امسال با توجه به‌ شیوع بیماری کرونا، ضمن ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، از تمامی غرفه داران و مراجعه کنندگان درخواست می‌شود نسبت به رعایت تمام پروتکل‌های به ویژه استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دست‌ها اقدام کنند.

تربت‌حیدریه با در اختیار داشتن ۲۲ هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید بیش از ۷۰ تن محصول خشک زعفران، بزرگترین مرکز تولید زعفران در دنیا محسوب می‌شود. با راه‌اندازی بازارچه خرید و فروش گل زعفران حجم بسیار بالایی شامل چند هزار تن از محصول پیاز زعفران این شهرستان و دیگر شهرستان‌های مجاور و حتی استان خراسان جنوبی با گردش مالی بسیار زیاد در این بازار عرضه می‌شود.

در فصل برداشت زعفران، تمام زعفرانکاران شهرستان‌های مجاور، محصول خود را برای فروش به این شهرستان منتقل می‌کنند که در صورت ساماندهی بازار زعفران، ارز آوری مطلوبی نیز نصیب کشورمان می‌شود.

یکی از شاخص‌ترین محصولات این منطقه که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده، زعفران است که کشت آن در سطح بیش از ۲۲ هزار هکتار زمین با تولید سالانه ۷۰ تن صورت می‌گیرد.

میانگین عملکرد این محصول در تربت‌حیدریه ۴.۲ کیلوگرم در هر هکتار است و به لحاظ عملکرد در واحد سطح، این شهرستان رتبه نخست را در خراسان رضوی در اختیار دارد.

۷۹ درصد نیروی کار تربت‌حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری عرصه کشاورزی این شهرستان به تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی مشغول هستند. 

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =