۲۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۲
کد خبرنگار: 2242
کد خبر: 84078955
۱۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کشاورز ساوجبلاغی گرانترین فلفل دنیا را تولید کرد

کرج-  ایرنا - رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز اعلام کرد: برای نخستین بار در کشور، یک کشاورز ساوجبلاغی موفق به تولید، گرانترین فلفل جهان در گلخانه خود شد.

ایرج الماسی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: محمد صادق گلباز یکی از گلخانه داران خوش ذوق شهرستان ساوجبلاغ  اقدام به تولید فلفل "آجی کاراپیتا" کرده است که مبدا آن جنگل های کشور پرو بوده و دارای قیمت بالایی می باشد.

وی افزود: مهمترین ویژگی این فلفل خاصیت دارویی آن است و بیشتر در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ گفت:  این کشاورز دارای مجموعه کشاورزی به مساحت بیش از ۳۰ هکتار می باشد و عمده محصولات تولید شده در این مجموعه سبزی و صیفی در ۲ نوع کشت باز و بسته است. 
الماسی افزود:  گلباز در این مجموعه نسبت به نوآوری در تلقیح و فرآوری محصولات خود اقدام نموده که به عنوان مثال می توانیم به انواع فلفل تولید شده توسط وی اشاره کرد.
وی گفت: این کشاورز ساوجبلاغی یک هزارو ۴۰۰  نوع فلفل را در مجموعه خود تولید می نماید که ۲۰ تا ۲۵ درصد این فلفل ها نتیجه ذوق و خلاقیت وی در ایجاد تنوع رنگی و میزان تندی فلفل ها می باشد.

الماسی افزود: از جمله این فلفل ها میتوان به فلفل اشکی، قارچی، زنگوله ای و  گرد اشاره نمود. 

محمدصادق گلباز گلخانه دار ساوجبلاغی نیز اظهار داشت: گران ترین فلفل دنیا را پس از تحقیقات و کشت های آزمایشی امسال در گلخانه‌ی خود برداشت کرده است.

به گفته وی بهای این فلفل گران است.

وی می گوید: در گذشته کاشت گران ترین فلفل جهان در اتریش آغاز شده بود و امروز این فرآیند در ایران برای اولین بار کشت و برداشت شده است.
گلخانه‌دار ساوجبلاغی می گوید: برداشت نخست این محصول در گلخانه وی به صورت آزمایشی انجام شده و سال آینده به صورت انبوه کشت خواهد شد.
وی گفت: چاراپیتا نام این فلفلِ تند، زردرنگ و کوچک است که از شمال پرو وارد می شود.

گلباز اظهار داشت: در زمان حاضر فلفل زنگوله ای، ستاره ای، قارچی، انواع هالوپینو، چیلی، دلمه‌ای، انواع فلفل کاپی و چند صد رقم با تندی های مختلف از تندی صفر تا تندی ۲ میلیون اسکوئیل که واحد سنجس تندی فلفل می باشد در مزرعه ما کشت می‌شود.

وی گفت: فلفل چاراپیتا در مقایسه با دیگر انواع این گیاه، بسیارتند است و به همراه زعفران از گران قیمت ترین انواع ادویه به شمار می آید و سرشار از ویتامین c بوده و خاصیت آنتی اکسیدان دارد.

شهرستان ساوجبلاغ دارای ۳۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۶ هزار هکتار سطح کشت سبزی و صیفی و ۲۰۰ هکتار گلخانه می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =