اختصاص ۴۶۰ میلیون دلار برای واردات کنجاله سویا

تهران - ایرنا - عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: برای واردات کنجاله سویا از ابتدای سال‌جاری تا ۱۲ مهرماه حدود ۴۶۰ میلیون دلار ارز تامین شده است.

به گزارش روز یکشنبه اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، «محمد مهدی نهاوندی» افزود: تامین ۱۵۰ میلیون دلار از این رقم در بازه زمانی ۱۵ شهریورماه تا ۱۲ مهر ماه صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: تاخیر در تامین ارز مورد نیاز  از یک سو و تخصیص ارز های غیر قابل انتقال برای واردات کنجاله سویا از سوی دیگر باعث از دست رفتن فرصت خرید به موقع این نهاده شده و واردکنندگان را  با افزایش چشم گیر قیمت های جهانی مواجه کرده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: هر چند بخشی از ارزهای مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی از سوی بانک مرکزی تامین شده، اما مساله اساسی این است که با زمان بر بودن جابجایی ارز به ویژه ارزهای نامرغوب و تحمیل هزینه بعضا ۱۰ درصدی برای نقل و انتقال چنین ارزهایی نمی توان انتظار داشت که مشکلات قیمت و کمبود کنجاله سویا در بازار به سرعت برطرف شود.
نهاوندی ادامه داد: اغلب ارزهای تخصیص یافته برای واردات کالا یا قابلیت جابجایی ندارد و یا در صورت جابجایی این پروسه چندین ماه زمان بر خواهد بود به همین دلیل در کوتاه مدت نمی توان انتظار داشت که مشکل کمبود کنجاله سویا در بازار داخلی بر طرف شود.  
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: نرخ خرید نهاده‌های دامی باید به تائید کارگروه ارزی برسد، اما افزایش چشمگیر قیمت‌های جهانی کنجاله سویا موجب شده تا برای واردکنندگان امکان خرید این محصول با نرخ هایی که قبلا به تائید کارگروه ارزی رسیده است، مهیا نباشد.
وی با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنجاله سویا در بازارهای جهانی خاطرنشان کرد: عبور از بحران های ایجاد شده در بازار کنجاله سویا مستلزم تامین ارز به موقع و مرغوب برای واردات است.
نهاوندی تصریح کرد: مشکلاتی که برای حلقه های مختلف زنجیره تامین تا مصرف نهاده های دامی ایجاد شده ناشی از این است که متاسفانه تصمیم گیرندگان کماکان به نظرات کارشناسی تشکل های تخصصی کم توجهی می کنند که این امر در شرایط حساس کنونی هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد ملی کشور تحمیل می کند.

منشاء نهاده‌های موجود در بازار آزاد شناسایی شود
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام توزیع و نظارت بر این فرآیند گفت: از سوی وزارت جهاد کشاورزی اصلاحاتی در سامانه بازارگاه انجام و بخشی از مداخلات دستی در تخصیص سهمیه ها حذف شد، اما همچنان روند توزیع و تخصیص سهمیه ها با سرعت لازم انجام نمی شود.
نهاوندی افزود: در حال حاضر یکی از سوالات اساسی که درباره توزیع نهاده های دامی در بازار مطرح می شود این است که چرا به رغم واردات مناسب ذرت در سال جاری همچنان در بازار نهاده های دامی با کمبود این کالا مواجه هستیم که برای یافتن پاسخ این سوال لازم است تا روند توزیع نهاده های دامی و سهمیه ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد بازنگری قرار بگیرد.
وی ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی باید پیگیر منشا نهاده های دامی موجود در بازار آزاد باشد، زیرا این اقلام با تمام مشکلاتی که وجود دارد، تامین می شود و برای توزیع در اختیار سامانه بازارگاه قرار می گیرد؛ بنابراین عرضه کالایی که در اختیار سامانه بازارگاه قرار گرفته در بازار آزاد، نشان دهنده اشکالات اساسی در این سانه است که باید با قید فوریت اصلاح شود.
به گزارش ایرنا، طی ماه های اخیر با افزایش تحریم ها علیه ایران و تاخیر در زمان تخصیص ارز واردات نهاده های دام و طیور با مشکل روبرو شد که همین امر در افزایش چند برابری قیمت نهاده ها نقش  داشته است، به طوری که اکنون هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار با نرخ بیش از ۱۵ هزارتومان و ذرت بیش از ۴ هزارتومان به فروش می رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha