«خواهرم، قاتل زنجیره‌ای» به دام افتاد

تهران- ایرنا- «خواهرم، قاتل زنجیره‌ای»، کتاب برگزیده چند جایزه معتبر ادبی است که ضمن آشنایی مخاطب با فرهنگ نیجریه، او را با طنزی سیاه و داستانی جنایی همراهی می‌کند.

برای بسیاری مخاطبان فارسی زبان و ادبیات نیجریه، ناآشناست. آثار اندکی از این ادبیات به فارسی ترجمه شده است اما به تازگی یکی از آثار مهم نویسنده نیجریه‌ای اوینیکان بریثویث/ Oyinkan Braithwaite به فارسی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

خواهرم، قاتل زنجیره‌ای، داستانی جنایی است که بسیار مورد توجه مخاطبان و منتقدان در سراسر دنیا قرار گرفته و نامزد دریافت جایزه بوکر سال ۲۰۱۹، برنده جایزه لس آنجلس تایمز سال ۲۰۱۸ و نامزد دریافت جایزه بهترین داستان معمایی گودریدز در سال ۲۰۱۸، شده است.

کورده و آیولا دو خواهر هستند که با هم تفاوت‌های زبادی دارند. کورده منطقی، عاقل و پرستار یک بیمارستان است و آیولا دختر زیبایی است که ویژگی دیگری را بر آن نیفزوده است، اما یک عادت بد دارد، رابطه اش با هر مردی را که وارد زندگی اش می شود با مرگ پایان می دهد و این کورده است که می تواند خرابکاری های او را مرتب کند و حتی قتل هایش را بپوشاند.

اما ناگهان اتفاقی می‌افتد، دکتر تاده همکار کورده با آیولا آشنا و با او نامزد می شود، کورده که پیش از این ماجراها به دکتر تاده علاقه مند بود و حالا جان او را توسط آیولا در خطر می بیند باید کاری کند...

آیولایی که یک قاتل زنجیره‌ای است...

خواهرم، قاتل زنجیره‌ای، با طنز سیاه خود، مخاطب را با روایت کورده همراه می‌کند و در عین لبخند، موجب می‌شود، رنج او بهتر درک شود. موقعیت‌هایی که نویسنده توصیف می‌کند با توجه به فرهنگ نیجریه پرداخت شده و از این نظر ویژگی منحصر به فردی به این کتاب می بخشد.

این اثر در سال ۲۰۲۰، جایزه بهترین کتاب در زمینه جرم و جنایت در انگلستان را دریافت کرد و در بسیاری فهرست آثار برگزیده دردو سال اخیر جای گرفته است.

اویینکان بریت‌ویت (Oyinkan Braithwaite) نویسنده ۳۲ ساله این کتاب، متولد لاگوس و بزرگ شده انگلستان است. او در سال ۲۰۰۱ به نیجریه بازگشت اما تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه کینگستون انگلستان در رشته قانون و نوشتن خلاق به پایان برد. وی اکنون، دستیار ویراستار در یک انتشارات است.

خواهرم، قاتل زنجیره‌ای، توشته اویینکان برت ویت، با ترجمه سحر قدیمی، در ۲۲۴ صفحه توسط نشر ققنوس منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =