طرح هادی در ۸۱ روستای استان زنجان در دست اجرا است

زنجان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: طرح هادی در ۸۱ روستای استان با اعتباری بیش از ۱۵۳ میلیارد ریال و با هدف توسعه و عمرانی مناطق روستایی در سال جاری اجرا می‌شود.

رضا خواجه ای روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع ۸۱ طرح‌ هادی روستایی بنیاد مسکن استان در سال جاری ۷۳ طرح به اتمام رسیده و هشت پروژه نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه، طرحهای هادی روستایی در راستای فراهم‌سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می‌شوند، اضافه کرد: طرح هادی، بافت موجود روستا را به‌دقت زیر ذره‌بین برده و اصلاح و ساماندهی آن را در دستور کار قرار می‌دهد.

این مسؤول ادامه داد: اجرای طرح هادی نقش زیربنایی و بنیادی در توسعه همه جانبه مناطق روستایی دارد و از جمله طرحهای عمرانی است که جزء مهمترین ابزار کنترل و مدیریت تحولات کالبدی در سکونتگاه های روستایی نیز به شمار می آید.

خوجه ای تصریح کرد: اهمیت و ضرورت تهیه و اجرای طرح هادی این است که روستاهای دارای طرح هادی از شرایط ویژه ای در عمران و آبادی از قبیل خدمات زیربنایی، اجرای طرح های عمرانی و تخصیص منابع مالی نسبت به روستاهای فاقد طرح هادی برخوردارند، لذا تهیه طرح و اجرای آن با توجه به ورود امکانات و خدمات زیربنایی و روبنایی بر کیفیت و بهبود زندگی اهالی در بلند مدت موثر است.

وی  با اشاره به اینکه، میانگین اجرای طرح هادی روستایی در استان زنجان ۵۶.۳  درصد و در سطح کشور ۴۶.۲ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد، اظهار داشت: تعداد اجرای طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار، ۴۰۰ روستا است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: با اتمام افق ۱۰ ساله طرح هادی برای ۲۶۵ روستا بازنگری شده هم اکنون نیز تعداد روستاهای نیازمند تهیه طرح بازنگری ۱۹۵ روستا است.

خواجه ای خاطرنشان کرد: هم اکنون تهیه و اجرای طرح هادی روستایی به عنوان سند توسعه روستایی توانسته به روستاها هویت ببخشد و به عنوان یکی از پروژه های توسعه روستایی در بهبود وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه بخش فیزیکی و کالبدی تاثیر بسزایی داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =