نقض آتش‌بس بشردوستانه در منطقه قره باغ

تهران - ایرنا - آتش‌بس بشر دوستانه از ساعات اولیه امروز (یکشنبه) درحالی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ برقرار شد که دو طرف ساعاتی پس از شروع آتش‌بس همدیگر را متهم به نقض این توافق کردند.

«شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان ساعاتی پس از برقراری آتش‌بس در روز ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) در صفحه توئیتر خود نوشت که جمهوری آذربایجان یک بار دیگر با نقض آتش‌بس بشردوستانه از ساعت ۴ دقیقه بامداد تا ۰۲:۴۵ ، آتش توپخانه‌ای به سمت شمال را آغاز کرد و از ساعت ۰۲:۲۰ تا ۰۲:۴۵ موشک‌هایی به سمت جنوب شلیک کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان به محل‌های دقیق شلیک توپخانه‌ای و موشکی ارتش جمهوری آذربایجان اشاره‌ای نکرد.در این راستا وزارت دفاع ارمنستان نیز اعلام کرد: نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان یک بار دیگر به شدت آتش‌بس بشردوستانه جدید را نقض کردند. ارتش این کشور ساعت ۰۷:۲۰ پس از آتش توپخانه فعال، حمله‌ای را به سمت جنوب (سد خدا آفرین) برای اشغال مواضع دلخواه خود آغاز کرد.

اما از طرف مقابل نیز وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از نقض آتش‌بس توسط ارمنستان خبر داد و نوشت: ارمنستان به توافق آتش‌بس جدید پایبند نیست.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به دنبال انتشار این پیام اعلام کرد: ارتش جمهوری آذربایجان تا پیش از اعلام آتش‌بس بشر دوستانه جدید دو مقر هدایت کننده موشکی «اس ۳۰۰ »، ۵ تانک «تی-۷۲ »، ۳ سامانه راکت انداز «بی‌ام- ۲۱ گراد»، ۲ سامانه راکت انداز «اسمرچ»، یک توپخانه «هویتزر دی-۲۰»، یک ضد هوایی «کی‌اس- ۱۹ » را منهدم کرده است.

این وزارتخانه همچنین اضافه کرد که نیروهای مسلح ارمنستان روز ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) از مناطق «چامباراک» و «بِرد» به سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در مناطق «گده‌بی» و «توووز» شلیک کردند.

پیش از این تحولات، کاخ «الیزه» فرانسه دیشب در بیانیه‌ای اعلام کرد: جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دنبال وساطت فرانسه همراه با روسیه و آمریکا امشب آتش‌بس بشر دوستانه را اعلام می‌کنند.

باکو و ایروان نیز هر کدام در بیانیه‌های رسمی از قصدشان برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه در منطقه قره باغ از روز ۱۸ اکتبر خبر داده بودند.

پیش از تلاش‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان و اقدامات کشورهای واسط برای ایجاد آتش‌بس میان دو طرف، دیروز نیز ادعاهایی از جانب وزارتخانه‌های دفاع و خارجه و همچنین مقامات دو کشور در خصوص حمله به طرف مقابل مطرح گردید.      

وزارت دفاع ارمنستان دیروز اعلام کرد که عصر روز ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) واحدهای دفاع هوایی ارتش ۳ پهپاد جمهوری آذربایجان را در حریم هوایی ارمنستان و یک فروند دیگر را در «آرتساخ» ساقط کرده است. اما رئیس بخش رسانه‌ای وزارت دفاع آذربایجان ساقط کردن پهپادهای باکو توسط ایروان را تکذیب کرد.  

استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان نیز دیروز مدعی "حمله موشکی و توپخانه‌ای به شهرک‌های غیر نظامی" در "استپاناکرت و شوشی" شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان هم با طرح ادعایی، دیروز از انهدام یک فروند جنگنده «سوخو ۲۵ » متعلق به ارتش ارمنستان خبر داد، اما این بار وزارت دفاع ارمنستان بود که ساقط شدن جنگنده مزبور را طرح "اطلاعات غلط" از سوی جمهوری آذربایجان خواند.

یکی از تحولات ۲۶ مهر ماه که توجه رسانه‌ها و جامعه جهانی را به خود جلب کرد، حمله مجدد به مناطق غیر نظامی شهر «گنجه» بود. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد: در نتیجه حمله موشکی ارمنستان به شهر گنجه ۱۳ تن از جمله ۳ کودک کشته و ۵۲ نفر زخمی شدند.

«حکمت حاجیف» دستیار «الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان مدعی شد که موشک‌های شلیک شده از نوع موشک‌های بالستیک «اسکاد» بوده است.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم مهر ماه جاری پس از یک وقفه چند هفته‌ای بار دیگر از سرگرفته شده است. با وجود حصول توافق آتش‌بس در مذاکرات روز ۱۸ مهر وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، این توافق در یک هفته اخیر در منطقه مورد مناقشه قره باغ به صورت مکرر نقض شده است.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار جهان