بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بیشترین ابتلا به کرونا است

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بالاترین آمار ابتلا به کرونا در کشور است و وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، محمد دهقانی روز یکشنبه از قرار گرفتن خراسان جنوبی در رتبه اول و دوم کشور از نظر نرخ بروز بیماری کرونا خبر داد و گفت: متاسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی افت قابل توجهی داشته و «مسافرت‌ها»، «تجمعات خانوادگی» و «استفاده نکردن از ماسک» باعث افزایش سرعت انتقال این ویروس شده است.

 وی با بیان اینکه این ویروس به رفتار ما بستگی دارد افزود: اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، شاهد افت بیماری خواهیم بود ولی اگر همچنان رعایت نشود، شاهد افزایش قابل توجه این بیماری هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: فقط ۱۰۳ بیمار کرونا مثبت در بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند بستری هستند و شهرستان بیرجند (مرکز استان) جزو ۴۵ شهر آلوده کشور بوده و وضعیت مناسبی ندارد.

وی گفت: وقتی تعداد بیماران بستری زیاد شود به تناسب آن بیماران آی سی یو نیز بیشتر می‌شوند و اکنون بخش مراقبت‌های ویژه جدید نیز پر شده است که اگر تعداد از حد معمول فراتر رود، قطعا با کمبود تخت آی سی یو مواجه خواهیم شد.

دهقانی با بیان اینکه افراد برای درمان دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند گفت: مردم با تاخیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند که در روند درمان آنان خیلی تاثیرگذار است لذا با کوچکترین علامتی حتما به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: کادر درمان خسته شدند لذا از همه هم‌استانی‌های عزیز تقاضا می‌شود برای کمک به جهادگران عرصه سلامت و حفظ سلامتی خود و اطرافیانشان، حتما پروتکل‌های بهداشتی از قبیل «استفاده از ماسک»، «رعایت فاصله حداقل یک تا ۲ متر» و «حضور نیافتن در تجمعات» را رعایت کنند تا شاهد کمتر شدن این بیماری در استان و کشور باشیم.

براساس آخرین وضعیت کرونا در خراسان جنوبی که روز پنجشنبه (۲۴ مهر ماه) منتشر شد، شهرستان‌های بیرجند، فردوس، قاینات، نهبندان، طبس، بشرویه و درمیان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند که نسبت به وضعیت قبلی ۲ شهرستان بیشتر شد.

همچنین شهرستان‌های سربیشه، زیرکوه، سرایان و خوسف در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و از ۱۱ شهرستان این استان هیچ شهرستانی با وضعیت زرد (متوسط خطر) و سفید (کم خطر) نیست.

اولین مورد ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه گیری جهانی این ویروس اعلام شد و پس از خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و خرداد امسال، بار دیگر در شهریور ماه امسال صعودی شد که این روند همچنان ادامه دارد.

خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، بیش از یک ماه است که جزو استان‌های در وضعیت قرمز قرار دارد و بیماران تنفسی و کرونایی بستری در بیمارستان‌های خراسان جنوبی در این مدت افزایش قابل توجهی داشته است.

محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای هفته گذشته به خراسان جنوبی بازگشت، با توجه به وضعیت شیوع کرونا در این استان و برای کنترل بیماری در شهرستان‌های قرمز یک هفته دیگر تا دوم آبان تمدید شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیشب در برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه از میان بیش از ۵۰۰ شهرستان در کشور، ۴۵ شهرستان بالاترین آمار ابتلا به کرونا را دارند گفت: برای اعمال محدودیت‌های هوشمند باید سراغ ۴۵ شهرستان پرخطر و سهام دارتر در ابتلای به کرونا برویم.

علیرضا رییسی ادامه داد: بیشترین آمار ابتلا به کرونا در کشور مربوط به شهرستان‌های مراغه، بیرجند، دماوند، سیرجان، خرم آباد، سبزوار، یزد، شهرضا، زرند، کاشان، رفسنجان، مریوان، بروجن، بوکان، ملایر، اسلام آباد غرب، بانه، نیشابور، قم، میاندوآب، سنندج، بویراحمد، درود، اصفهان، مهاباد، لنجان، سقز، بوشهر، بهبهان، اراک، ساوه، شهرکرد، ارومیه، شیراز، نهاوند، تهران، کرمان، همدان، کرج، زنجان، ورامین و خمینی شهر است که از مسئولان این شهرستان‌ها درخواست می‌شود نسبت به رعایت مقررات بهداشتی در شهرستان خود دقت نظر و اعمال توجه بیشتری داشته باشند.

تاکنون ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =