۲۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۲۳
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 84078731
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

الجزیره: تحریم تسلیحاتی ایران با شکست واشنگتن لغو شد

تهران - ایرنا - شبکه خبری الجزیره قطر در گزارشی از پایان تحریم تسلیحاتی ایران نوشت که واشنگتن در اجرای طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد شکست خورد و تهران رفع تحریم ها از امروز (یکشنبه) را یک پیروزی برای خود می داند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی درباره پایان تحریم تسلیحاتی ایران و عدم همراهی اروپا و کشورهایی مانند روسیه و چین با طرح تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، نوشت که واشنگتن در اجرای طرح این طرح شکست خورد و جمهوری اسلامی آن را یک پیروزی برای خود می داند.
شبکه قطری افزود : تحریم تسلیحاتی ایران روز یکشنبه در حالی برداشته می‌شود که ایران آن را یک پیروزی برای خود می‌داند و از سوی دیگر، آمریکا مدعی است که ایران یک ماه یا دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با این کشور به توافق می‌رسد.
در ادامه گزارش آمده است: به دنبال پایان طرح تمدید تسلیحاتی ایران در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹)، سازمان ملل تا پایان ماه جاری میلادی، لغو تحریم و ممنوعیت ایران از خرید سلاح‌های پیشرفته و جنگنده را به شکل تدریجی آغاز خواهد کرد و بر اساس آن، تهران می‌تواند سلاح خرید و فروش بکند.
الجزیره در ادامه تاکید کرد : آمریکا ماه گذشته میلادی در اجرای طرح تمدید تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل با شکست مواجه شد و این طرح با اکثریت قاطع کشورهای عضو شورا از جمله روسیه و چین رد شد.
این در حالی است که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا و بعد از شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران تنها یک یا دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا مقاومت می‌کند و نمی تواند تا چهار سال دیگر آن را تحمل کند.
اوبراین در نشستی مجازی موسسه آسپین (Aspen) گفت: ایران ترجیح می دهد که با دولتی غیر از دولت ترامپ به توافق برسد، اما با پیروزی ترامپ در انتخابات ایران قادر به تحمل فشار اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا در چهار سال آینده نخواهد بود و به همین دلیل ایرانی‌ها به پای میز مذاکره خواهند آمد.
در ادامه گزارش تاکید شده که اکثریت اعضای شورای امنیت (۱۳ عضو از ۱۵ عضو) معتقدند آمریکا حق استفاده از «مکانیزم ماشه» به منظور بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل از ایران را ندارد، چراکه واشنگتن در ماه مه سال ۲۰۱۸ به صورت یک‌جانبه و رسمی از توافق برجام خارج و تحریک‌های اقتصادی یک جانبه علیه ایران وضع کرد.
به دنبال ناکامی تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران از طریق شورای امنیت، دولت ترامپ تصمیم به استفاده از مکانیزم ماشه گرفته تا تحریم های سازمان ملل علیه ایران را به بهانه نقض برجام از سوی تهران بازگرداند تا بدین وسلیه از خرید و فروش سلاح علیه ایران از ماه جاری میلادی جلوگیری کند.

سرانجام به رغم تقلای فراوان دولتمردان کاخ سفید، موعد پایان تحریم تسلیحاتی ایران، امروز، ۲۷ مهرماه (۱۸ اکتبر) بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت فرا رسید؛ روزی که فارغ از دستاورد حقوقی آن برای ایران، از منظر سیاسی و در واپسین روزهای انتخاباتی آمریکا، می توان آن را ضربه کاری اقتدار ایران و برجام بر پیکر سیاست تحریمی کاخ سفید و فشار حداکثری دولت «دونالد ترامپ» علیه ملت و جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش ایرنا ، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد بامداد امروز یکشنبه رسما از لغو محدودیت تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ خبر داد و گفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین‌المللی با دیگر کشورها تجارت مشروع از جمله در حوزه تجارت اسلحه انجام می‌دهد.

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز ساعاتی پیش با انتشار بیانیه‌ای رسمی در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تاکید کرد که بر اساس یکی از نوآوری­‌های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت­‌های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه­­‌ی جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha