تاس: فرصت خرید و فروش سلاح‌های متعارف برای ایران مهیا شد

مسکو - ایرنا - خبرگزاری تاس روسیه نوشت، امروز ۱۸ اکتبر ( ۲۷ مهر) تحریم تسلیحاتی ایران و شامل فروش سلاح های متعارف به ایران و همچنین صادرات اسلحه های متعارف از آن کشور منقضی شد و ایران فرصت خرید یا فروش تسلیحات را پیدا کرد.

به کزارش ایرنا، تاس روز یکشنبه نوشت؛ در این روز، دقیقاً پنج سال از لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای حل اوضاع برنامه هسته ای ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در حمایت از آن تصویب شده و محدودیت زمانی را تعیین کرده بود، می گذرد.

 به نوشته این رسانه روسی «تأمین مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال سلاح به ایران یا استفاده از تانکهای جنگی، خودروهای جنگی زرهی، سیستم های توپخانه ای با کالیبر بزرگ، هواپیماهای رزمی، هلی کوپترهای رزمی، کشتی های جنگی، موشکی یا سامانه های موشکی" فقط با اجازه شورای امنیت سازمان ملل در این کشور امکان پذیر بود. ایران عملا تحت تحریم تسلیحاتی کامل قرار داشت. این محدودیت ها بخشی از تعهدات داوطلبانه ایران برای پایان زودهنگام مذاکرات درباره نتیجه گیری برجام بود.

در ۱۴ اکتبر، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران (جمهوری اسلامی ایران) لغو قریب الوقوع تحریم تسلیحاتی را به مردم این کشور تبریک گفت. وی گفت: «برای کسانی که شک دارند توافق هسته ای برای ما چه به ارمغان آورده است، این یکی از نتایج آن است. از روز یکشنبه، ما می توانیم به هر کسی که بخواهیم اسلحه بفروشیم و از هر کسی که بخواهیم بخریم.»

این خبرگزاری نوشته است تهران پنهان نمی کند که علاقه مند به تأمین سلاح است در درجه اول از کشورهایی که پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ، سهم اساسی در حفظ آن داشته اند.

تاس  سخنان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ماه سپتامبررا یادآور شد که  گفته بود: «پس از رفع تحریم، ما می توانیم با وساطت کشورهایی که روابط استراتژیک با آنها برقرار شده است، نیازهای خود را تأمین کنیم.»

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه. نیز گفت: «ما در مورد آنچه برای تقویت توان دفاعی خود نیاز داریم با روسیه رایزنی خواهیم کرد. دولت روسیه و مردم روسیه در دوران سخت با ما بوده و هستند. از این نظر روسیه یک شریک اولویت برای ما است.»

این رسانه روسی نوشته است در ماه آگوست، یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه تأیید کرد که ایران "پس از لغو تحریم ها" امید زیادی برای دستیابی به تجهیزات نظامی روسیه دارد.

ماریا زاخاروا سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه نیز گفت: . مسکو "متقاعد شده است که تمام فرصتهایی که در رابطه با انقضا مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد همکاری نظامی-فنی با ایران ایجاد می شود، به طور مناسب در نظر گرفته می شود و به طور مناسب و به موقع بر اساس سود متقابل و به نفع مردم دو کشور استفاده می شود. "،


تحریم های یک جانبه
تاس اضافه کرد: با این وجود، ایالات متحده با درک اینکه احتمال حمایت از او در شورای امنیت سازمان ملل صفر است، در 21 سپتامبر، تحریم های فروش سلاح به ایران را در سطح داخلی اعمال کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مورد کسانی که برای "تأمین انرژی هسته ای، فناوری  موشک های بالستیک و سلاح های معمولی" با ایران خواهند بود، تحریم هایی اعمال کرده است.

اما سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه واکنش نشان داد، در روسیه، آنها از تحریم های آمریکا نمی ترسند، زیرا آنها به آنها عادت کرده اند. به گفته وی، روسیه در حال توسعه همکاری های چند وجهی با ایران است، "در زمینه همکاری های فنی نظامی، همکاری ها بسته به نیاز طرفین و آمادگی متقابل برای چنین همکاری هایی به روشی آرام پیش می رود. "

ظریف به نوبه خود یقین  دارد که "تحریم های ثانویه ایالات متحده مانعی برای خرید سلاح از جمله از روسیه و چین نیست.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =