۲۶ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84078347
۰ نفر

برچسب‌ها

مصر تصمیم تل‌آویو برای توسعه شهرکسازی‌ را محکوم کرد

تهران – ایرنا- وزارت امورخارجه مصر شنبه شب در بیانیه‌ای شدید الحن تصمیم اسرائیل برای ساخت پنج هزار واحد جدید و گسترش شهرکسازی و ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرده است.

به گزارش ایرنا از المیادین، در بیانیه وزارت امورخارجه مصر آمده است که توسعه شهرکسازی رژیم صهیونیستی مخالف با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.

محکومیت اشغالگری رژیم صهیونسیتی در کرانه باختری ساعاتی پس از آن اعلام می‌شود که  سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) روز شنبه در گزارشی اعلام کرد که کابینه رژیم صهیونیستی در سال جاری میلادی با احداث ۱۲ هزار و ۱۵۹ واحد مسکونی در شهرک‌های جدید در کرانه باختری موافقت کرده که یک رقم بی‌سابقه است.

" در این گزارش که از سوی دفتر ملی دفاع از زمین و مقاومت در برابر شهرکسازی سازمان آزادیبخش فلسطین منتشر شده، آمده است که در ادامه شهرکسازی‌ها در کرانه باختری، کابینه اسرائیل پنجشنبه گذشته نیز با طرح ساخت ۳ هزار و ۲۱۲ واحد جدید در بخش‌های مختلف کرانه باختری موافقت کرده است.

براساس این گزارش، این اقدام مخالفت با حقوق و قوانین مشروع بین‌المللی و کوچک شمردن بی‌حد و حصر موضع جامعه جهانی و سرمایه‌گذاری علنی بر روی توافق عادی سازی است.

سازمان صلح اکنون به نقل از منابعی که خواست نامشان محفوظ بماند، اعلام کرد که احتمال موافقت با ساخت شمار بیشتری از واحدهای شهرکسازی تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ توسط مقام‌های اسرائیلی وجود دارد.

این سازمان مردم نهاد پیشتر نیز اعلام کرده بود که پیش از موافقت کنست (پارلمان اسرائیل) با توافق صلح با امارات، نتانیاهو دوستان جدیدش در حاشیه خلیج [فارس] را به خاطر موافقت با احداث واحدهای شهرکسازی در کرانه باختری خجالت زده کرده است.

براساس قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان هرگونه شهرک‌سازی در داخل مرزهای ۱۹۶۷ کرانه باختری غیرقانونی است.

مخالفت صریح مصر با توسعه شهرکسازی در کرانه باختری پس از آن اعلام می‌شود که امارات پس از اعلام توافق سازش و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، مدعی شد که توقف این طرح اشغالی، بخشی از توافق بوده و تل آویو تعهد داده است که اجرای این طرح را متوقف کند؛ ادعایی که خیلی زود از سوی مقامات صهیونیست‌ و در رأس آن‌ها نتانیاهو، تکذیب شد.

طرح جنجالی الحاق کرانه باختری رود اردن که نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود، بدنبال اجرایی کردن آن از اول ماه ژوئیه (۱۱ تیرماه) است، با موج شدید مخالفت‌ها و محکومیت‌های جهانی به تأخیر افتاد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =