پیام تسلیت رییس و اعضای فرهنگستان علوم در پی درگذشت دکتر غلامعباس توسلی

تهران- ایرنا- رییس فرهنگستان علوم و تعدادی از استادان عضو فرهنگستان علوم در پیامی جداگانه در گذشت استاد دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد برجسته و پیشکسوت جامعه شناسی کشور و فعال سیاسی را تسلیت گفتند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی فرهنگستان علوم، دکتر رضا داوری اردکانی  رییس فرهنگستان علوم در پیام تسلیتی مصیبت درگذشت شادروان دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت جامعه شناسی کشور را تسلیت گفت.

متن پیام رئیس فرهنگستان علوم بدین شرح است:

«هوالباقی؛

دریغا که استاد دکتر غلامعباس توسلی نیز درگذشت. مرگ چنین خواجه نه کاریست خرد. دکتر توسلی از پیشگامان پژوهش در مسائل اجتماعی و تألیف کتاب‌های اساسی در جامعه شناسی بود.

با درگذشت او فرهنگستان علوم عضو گرانمایه دیگری را از دست داد. دکتر توسلی با اینکه در سال‌های آخر عمر با درد و بیماری سر می کرد در جلسات حاضر می شد. این ضایعه را به خانواده گرامی و به خصوص به فرزند شایسته شان خانم دکتر افسانه توسلی و به استادان علوم اجتماعی و اعضاء فرهنگستان علوم تسلیت عرض می کنم.

رحمت خدا بر او باد که همه عمر در راه علم و مخصوصاً توسعه علوم اجتماعی کوشید و آزاد و اخلاقی زندگی کرد.

همچنین تعدادی از استادان عضو فرهنگستان علوم در پیام‌های جداگانه درگذشت استاد دکتر غلامعباس توسلی را تسلیت گفتند، متن پیام ها به این شرح است:‌

در پیام تسلیت  دکتر فرامرز رفیع پور عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد جامعه شناسی و علوم اجتماعی آمده است:  «انا لله و انا الیه راجعون؛ خبر فوت جناب آقای دکتر غلام عباس توسلی استاد کامل جامعه شناسی و همکار و همزبان عزیزمان بسیار باعث تأسف و تأثر شد. این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، به جامعه علمی ایران، بالاخص دانشمندان علوم انسانی و علوم اجتماعی تسلیت می گویم و از خالق متعال می خواهم که او را قرین رحمت خود فرماید. راهی است که بجز رفتن آن راه نباشد. و ما نیز بزودی باو خواهیم پیوست.

در بزم دور یک دو قدح درکش و برو

یعنی طمع مدار وصال دوام را.

 در پیام تسلیت دکتر محمدرضا عارف عضو پیوسته فرهنگستان علوم و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون؛  با اندوه و تأثر فراوان با خبر شدم جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت و برجسته دانشگاه پس از یک عمر تلاش خستگی ناپذیر در راه توسعه علم جامعه شناسی رخ در نقاب خاک کشید.

دکتر توسلی در فعالیت سیاسی همواره روش و منش مسالمت جو، اخلاقی و اصلاح گرایانه را در پیش گرفته بود.
ایشان که از چهره های ماندگار کشورمان محسوب می شوند، آثار فاخر و گرانبهایی در زمینه دانش جامعه شناسی از خود به یادگار گذاشتند که تا سال ها مورد استفاده دانشجویان و محققان خواهد بود.

اینجانب ضمن تسلیت درگذشت این استاد برجسته دانشگاه به خانواده محترم ایشان، اعضای محترم فرهنگستان علوم و جامعه دانشگاهی کشورمان، از خداوند منان می‌خواهم که پاداش خیرخواهی‌ها و تلاش‌های او را با رحمت گسترده خود بهشت جاودان قرار دهد.
از پروردگار متعال برای آن فقید سعید آمرزش و رحمت و برای بازماندگان محترم صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.

همچنین دکتر حسین نمازی عضو پیوسته و دبیر فرهنگستان علوم و استاد اقتصاد نیز پیام تسلیتی بدین شرح صادر کرد:

«کُلُ نَفسِِ ذائقَه المَوت؛ در گذشت دانشمند ارجمند و همکار عزیز جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم را به خانواده محترم ایشان و دوستان عزیزشان تسلیت عرض می کنم. از خداوند متعال رحمت واسعه و علُو درجات برایشان مسئلت دارم و برای خانواده ارجمندشان صبر و سلامت آرزو می کنم.

در پیام تسلیت دکتر سیدحسین صفایی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد حقوق نیز آمده است: 

«با نهایت تاسف و تاثر درگذشت دوست و همکار و استاد عالیقدر دکتر توسلی را به خانواده محترم و دوستان و همکارانشان صمیمانه تسلیت می گویم و رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم را از خداوند متعال مسئلت دارم. ایشان به علم و فضیلت و اخلاق مشهور بودند و جایشان در بین دوستان و جامعه شناسان خالی است. روانش شاد.

دکتر سیدمهدی الوانی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد مدیریت نیز در پیامی چنین تسلیت گفت: 

«در این ایام دلگیر خبر از دست دادن دوستان ارجمند غمناک تر از پیش است، درگذشت همکار و استاد بزرگ جناب دکتر توسلی هم متاثرم‌ ساخت. روحشان شاد و جایگاهشان بهشت برین باد.

در پیام  دکتر عباس شاکری عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد اقتصاد آمده: 

«در گذشت استاد غلامعباس توسلی را به همکاران و سروران عزیز و یاران و خانواده گرامی شان تسلیت می گویم، امید داریم به پاس خدمات علمی و اجتماعی، استواری اندیشه، خلوص و ثبات قدم، خداوند ایشان را در آغوش رحمت خود گرفته و جایگاهی رفیع همراه با آرامش و شادی عطا کند و یاد ایشان را زنده بدارد.  

دکتر محمد آشوری عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد حقوق در پیامی درگذشت استاد عالیقدر جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی را به همکاران آن مرحوم و به وبژه خانواده محترم توسلی تسلیت عرض کرد.

همچنین دکتر سیدمحمد هاشمی عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد حقوق  و دکتر شمس السادات زادهی عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد مدیریت نیز در پیامی جداگانه درگذشت استاد گرامی دکتر غلامعباس توسلی را به همکاران و دوستان و خانواده آن مرحوم تسلیت گفتند.

بر اساس این گزارش، دکتر «غلامعباس توسلی» جامعه‌شناس برجسته ایرانی، فعال سیاسی و مولف بیش از ده‌ها کتاب در حوزه علوم اجتماعی ظهر جمعه ۲۵ مهر ماه در سن ۸۵ سالگی بر اثر ایست قلبی در منزل شخصی درگذشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha