یافتن ۱۹ مفقودی زنده انواع حوادث توسط سگ‌های نجات هلال احمر

تهران - ایرنا - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از یافتن ۱۹ مفقودی زنده توسط سگ های نجات هلال احمر در انواع حوادث (سیلاب، کوهستان، جنگل، آوار، انفجار گاز، زلزله و رانش زمین) در ۱۵ استان کشور خبر داد.

مهدی ولی پور عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که از ابتدای سال جاری تاکنون چه تعداد ماموریت برای کشف و نجات افراد زنده در انواع حوادث توسط گروه آنست (آموزش و نگهداری سگ‌ های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر) انجام شده است، با اعلام خبر افزود: از روز اول فروردین تا پایان روز ۲۰ مهرماه جاری ۴۳ عملیات از سوی گروه آنست با استفاده از چندین قلاده سگ نجات از انواع سگ های نژاد ژرمن (work) و نژاد لابرادور انجام شده که از این تعداد ۲۹ مورد، عملیات موفق منجر به یافتن ۱۹ مفقودی زنده انواع حوادث و یافتن ۱۰ جسد در آوار انفجار گاز و ریزش ساختمان، حوادث کوهستان و غرق شدگان سیلاب‌های ویرانگر شده است.

وی ادامه داد: این ۲۹ عملیات موفق جستجو و نجات در استان های همدان(کوهستان تویسرکان و  جنگل دره مراد بیک)، قزوین (کوهستان آبیک، جنگل الموت، ریزش ساختمان در قزوین و حصار)، فارس(سیلاب شیراز، کوهستان های فیروزآباد، فسا و نورآباد)، زنجان(سیلاب ماهنشان و کوهستان طارم)، تهران(انفجار و ریزش ساختمان در رباط کریم)، کهکیلویه و بویراحمد ۱۱ عملیات در(ارتفاعات کوهستانی و عمق جنگل)، خراسان شمالی ۴ عملیات(کوهستان)، خراسان رضوی(انفجار مشهد، سیلاب خواف، کوهستان تایباد، کوهستان مشهد و آوار مشهد)، خوزستان(انفجار گاز اهواز)، گیلان(کوهستان لوشان)، خراسان جنوبی(کوهستان و سیلاب بیرجند)، گلستان(جنگل خیابانک، زلزله رامیان، جنگل گلستان و رانش زمین مینودشت)، البرز (ریزش ساختمان کرج و سیلاب طالقان)، مازندران(کوهستان آمل فیلبند) و اردبیل(کوهستان مغان) انجام شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: سالانه به طور متوسط ۱۰۰ عملیات نجات از سوی سگ های زنده یاب و ردیاب برای نجات افراد گرفتار در انواع حوادث و سوانح در کشور انجام می شود و در حوادث خارج از کشور نیز برحسب نیاز از وجود این سگ های استفاده خواهد شد.

ولی پور اضافه کرد: اکنون ۷۵ قلاده سگ نجات شامل ۶۷ قلاده سگ نژاد ژرمن (work) و هشت قلاده سگ نژاد لابرادور(پنج قلاده سگ ماده و ۷۰ قلاده سگ نر) در تیم های آنست (آموزش و نگهداری سگ‌ های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر) برای نجات جان مصدومان انواع حوادث بکار گیری شده اند تا به عنوان نخستین تیم ‌های آماده و اعزام سریع امدادی به کمک امدادگران محل گرفتار شدن افراد آسیب‌ دیده‌ و زنده را شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه اکنون ۳۰ مرکز آنست(آموزش و نگهداری سگ‌ های تجسس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر) در کشور در استان‌ها و پنج مرکز آنست در تهران راه اندازی و احداث شده، اظهار داشت: بطور متوسط هر استان دو قلاده سگ زنده یاب دارد که هر سگ با یک مربی خاص خود یک تیم محسوب می شوند.

در سوانحی که منجر به تخریب مناطق مسکونی می شود احتمال گرفتار شدن افراد در میان آوارها وجود دارد این افراد قبل از اینکه در اثر جراحات وارده و فشار آوار و کمبود اکسیژن جان خود را از دست بدهند، باید نجات داده شوند و در این میان عکس العمل سریع و اقدام به موقع و به هنگام امری بسیار حیاتی و ضروری است و ابتدا باید محل دقیق مصدوم به وسیله سگ های آموزش دیده مشخص شود و سپس عملیات رهاسازی انجام گیرد.

سگ های جستجو و نجات حس بویایی بسیار قوی دارند که قادرند بوها را به خوبی درک کنند، به خاطر بسپارند و در مواقع لزوم به خاطر بیاورند. امروزه در سراسر دنیا از توانایی سگ ها برای پیدا کردن مصدومان پس از سوانح استفاده می شود و سگ ها توانایی های بالقوه ای دارند که با آموزش و تمرین شکوفا می شود و می توان در راستای نجات جان انسان ها از آنها بهره گرفت.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =