تعطیلی سوگواری شهادت امام رضا(ع) همزمان با اذان ظهر در مشهد

مشهد- ایرنا- ۲۹ صفر و در سالروز شهادت ثامن الحجج (ع) عزاداران در صحن جامع رضوی و خیابانهای امام رضا(ع)، طبرسی و آیت الله شیرازی همزمان با اذان ظهر به اقامه نماز جماعت پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روز شنبه همزمان با سالروز شهادت امام هشتم(ع) خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی مملو از عاشقان اهل بیت(ع) بود و با توجه به شیوع کرونا، استفاده از ماسک ویژگی همه عزاداران بود اما رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناخواسته انجام نمی‌شد.

نماز جماعت در صحن جامع رضوی حرم امام رضا(ع) به امامت نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و در خیابان امام رضا به امامت مدیر کل تبلیغات اسلامی این استان اقامه شد هر چند گروه بسیار کوچکی نیز بدون توجه به اذان ظهر در ورودی باب الجواد(ع) حرم سینه زنی می‌کردند.

محدودیتهای رفت و آمد نیز با توجه به برگزاری مراسم عزادارای در خیابانهای منتهی به حرم اعمال می‌شد. هر چند با توجه به شیوع کرونا جمعیت به گستردگی پارسال نبود.

سال گذشته دست کم ۴۰۰ هزار زائر پیاده در دهه پایانی ماه صفر وارد مشهد شدند و امسال بیشتر جمعیت و به خصوص زائران پیاده نتوانستند به مشهد بیایند.

پیش از این  سرپرست استانداری خراسان رضوی گفته بود: مقرر شده است که پذیرش زائران پیاده دهه آخر صفر به استان انجام نشود و ورود آنان به شهر مشهد ممنوع است.

حسن جعفری در گفت و گو با رسانه ها افزوده بود: سیاست ما در قبال زائران پیاده، توجیه، اقناع سازی و برگشت به مبدا است و به همه دستگاهها و مراکز مرتبط نیز اعلام و ابلاغ کرده ایم و این موضوع لازم الاجراست و عوامل انتظامی در ورودی‌های شهر مشهد مستقر هستند و از ورود کاروان‌های پیاده جلوگیری خواهند کرد.

حسین رضایی سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا (ع) در مشهد نیز اظهار داشت: براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و به خاطر جلوگیری از شیوع این ویروس، این جمعیت در ایام پایانی ماه صفر امسال خدماتی از طریق ایستگاه‌های ثابت و سیار خود در ورودی‌های مشهد یا اماکن اقامتی در شهر به زائران پیاده ارائه نمی‌دهد.

امسال همچنین سفرهای خودرویی به شهر مشهد نسبت به پارسال کاهش داشته است. چنانکه حسن عابدی رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای سبزوار گفت: همزمان با روزهای پایانی ماه صفر، تردد خودرو از مسیر شهرستان داورزن در ورودی غربی خراسان رضوی ۶۵ درصد نسبت به پارسال کاهش یافت.

سرهنگ حسین میش مست جانشین رییس پلیس ‌راه خراسان‌ رضوی هم اعلام کرد: ترافیک و تردد در جاده‌های این استان پیش از روز شهادت پیامبر(ص)، ۲۰ درصد کاهش داشته است.

با این وجود هیاتهای عزاداری مقیم مشهد با کسب مجوزهای لازم در ۵۰ نقطه این شهر اقامه عزا کردند که محورهای اصلی عزاداری، خیابانهای منتهی به حرم مطهر بوده است و با فرا رسیدن اذان ظهر، نماز اقامه کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha