۲۶ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 84078142
۰ نفر

برچسب‌ها

منزلگاه امام رضا(ع) در ابرکوه پیوند تاریخ با معنویت

یزد - ایرنا- منزلگاه هشتمین پیشوای اسلام حضرت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام درابرکوه یکی از جذابه‌های تاریخی این شهرستان است که در آن تارخ با معنویت پیوند خورده و علاوه بر مردم این شهرستان هر ساله گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور از این مکان تاریخی دیدن می کنند.

به گزارش ایرنا، بر اساس بررسی‌های بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی در مسیر حرکت امام رضا (ع) از مدینه به مرو (مشهد مقدس) در سال ۱۹۵ هجری شمسی، برابر با روز هشتم ربیع الاخر سال ۲۰۱ هجری قمری آن امام همام چند روزی را در مسجد بیرون ابرکوه و منزلگاهی که برای ایشان در این مکان مهیا شده بود، گذرانده‌اند.

مسجد بیرون ابرکوه در نزدیکی مرکز شهر ابرکوه و در مسیر جاده یزد و شیراز قرار دارد که شامل ۲ ایوان با حیاط مرکزی است، کتیبه کاشی معرق درسه رشته خط به عرض تقریبی ۶۵ سانتیمتر به رنگهای سفید و آبی بر پیشانی سردر ورودی این مسجد نصب شده که از نوع خطوط کتیبه های دوران تیموری در قرن نهم هجری و پانزدهم میلادی است .

این اثر تاریخی علاوه بر ارزش میراث فرهنگی، یادآور حضور و بیتوته کوتاه حضرت امام رضا علیه السلام در شهر ابرکوه است، به همین دلیل روح معنوی خاصی بر آن حاکم بوده و شهروندان ابرکوهی نسبت به آن احترام ویژه ای قائل هستند. 

مردم شهرستان ابرکوه از متولیان میراث فرهنگی و آستان قدس رضوی ، درخواست دارند برای توسعه وبازسازی این مکان مقدس که مورد توجه احاد مردم و گردشگران است، بیش از پیش تلاش کنند.
 

امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه گفت: حضور حضرت امام رضا علیه السلام در ایران که در مسیر حرکت خود بیتوته ای نیز در ابرکوه داشته اند، منشاء برکات فراوانی بوده و در تقویت تشیع در ایران نقش بسیار زیادی داشته است

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی روز شنبه با تسلیت شهادت امام هشتم (ع) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از کارهای بزرگ امام رضا علیه السلام این بود که پس از هارون الرشید ، در دوران مأمون در قلمرو وسیع سلطنت عباسیان، موقعیت تشیّع را در جهان اسلام تثبیت کرد، زیرا  دوران پرخفقان حکومت هارون عرصه را بر امامان شیعه تنگ کرده بودند.

وی افزود: دوران زندگی پرفراز و نشیب امام رضا علیه السلام فرصتی برای ایجاد تحول در سیر حیات و پویایی مکتب ولایت و اهل بیت شد و موقعیت پیروان مکتب ولایت را به خصوص در ایران گسترش دادند .

حسینی اضافه کرد: به لطف خدا، امام رضا علیه السلام در مقام قانونی و حکومتی خود فریاد بلند حقانیت مکتب اهل بیت (ع) شدند.

شهادت امام رضا (ع) به قولی مشهور در بین شیعه، روز ۳۰ صفر سال ۲۰۳ هجری قمری است و آن حضرت توسط مامون خلیفه عباسی و با سم به شهادت رسیدند.

مسجد بیرون منزلگاه امام رضا (ع) در ابرکوه با شماره ۲۱۷۰ درفهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است .

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها