۲۶ مهرماه و اخبار کرونایی استانها

استانها- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با پیش بینی افزایش مسافرت ها در تعطیلات آخر هفته، محدودیت رفت و آمد به ۵ شهر را که شیوع بیماری کووید- ۱۹ در آن در شرایط کنونی بیشتر است را برای اجرایی شدن ارائه کرد، بیماری ویروسی که در آستانه موج سوم خود و در ۲۴ ساعت گذشته جان ۲۵۳ هموطن را گرفته است .

دکتر نمکی چهارشنبه هفته گذشته به خبرنگاران گفت که با توجه به جهش ویروس کرونا و زنگ خطر گسترش بیشتر آن هیچ راهی جز اعمال محدودیت بیشتر و اعمال جرایم برای افرادی که اصول بهداشتی را مراعات نمی کنند، نداریم زیرا این افراد حقوق شهروندی و سلامت دیگران را تهدید می کنند.

وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی با این توضیح اظهار کرد که نامه ای را خدمت رئیس جمهوری تقدیم و از ایشان خواهش کرده است در پنج شهر مهم که میزان شیوع بیماری کووید۱۹ در آنها بالاست و گرفتاری مردم بیشتر است، شامل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه در سه روز تعطیلات آخر این هفته محدودیت تردد و رفت و آمد اعمال شود و رئیس جمهوری نیز بلافاصله موافقت کردند و دستور آن را به دستگاههای مربوطه ابلاغ کردند.

وزیر بهداشت که ابراز امیدواری کرده در این سه روز با این اقدام جدید و کاهش تردد، اقدام موثری در راستای کاهش شیوع بیماری در کشور برداشته شود، یادآور شده که کرونا در موج جدید شیوع قسمت های مختلف کشور را گرفتار کرده است و با بررسی هایی که انجام گرفته مشخص شد که ویروس کرونا دچار تغییرات، جهش و متاسیون شده است و گرچه هنوز افزایش میزان شدت بیماری آن مشخص نیست اما سرعت انتشار ویروس و تعداد افرادی را گرفتار می کند بیشتر شده است و سرعت عمل بیشتری پیدا کرده و این زنگ خطر در همه  کشور به صدا درآمده است.

ممنوعیت رفت و آمد در حالی که برای ۵ استان ابلاغ و اجرایی شده است، بنا بر آمارها تا ۲۰ درصد موجب کاهش رفت و آمدها را فراهم اورده است .

با اتخاذ این تصمیم و محدودیت به ۵ استان کشور ، اما برای سفر به استانهای شمالی کشور که بیشتر تعطیلات محل حضور جمعیت میلیونی است و کارشناسان بهداشتی نسبت به عواقب اشاعه ویروس کرونا در ان هشدار داده اند، تصمیمی اتخاذ نشد و اگر هم محدودیتی اعلام شد سختگیرانه نبود و همین شد که با شروع تعطیلات ورودی های این استانهامحل ترافیک سنگینی خودروهایی شد که عمدتا از تهران عزم سفر کرده بودند.

البرز یکی از ۵ استانی بود که محدودیت تردد در تعطیلات پیش رو را شاهد بود و بنا بر گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی این استان این طرح اقدامی اثر گذار بود و توانست ورود و خروج خودروها را کنترل و محدود کند.

دکتر محمد فتحی  با تاکید بر وضعیت قرمز و بحرانی استان البرز خاطر نشان کرد : اعمال محدودیت های عبور و مرور به ویژه برای استان های پر ترددی مانند البرز در کنترل بیماری کرونا بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. 

وی از  مردم استان البرز به خاطر رعایت محدودیت های اعمال شده قدردانی کرد و افزود : از مسوولان اجرای طرح محدودیت های سفر های بین استانی در ستاد مدیریت کرونا استان ، استاندار البرز، فرماندار کرج و مسوولان انتظامی و راهداری در اجرای  محدودیت های عبور و مرور در مبادی ورودی و خروجی استان قدردانی می کنیم.

دکتر فتحی گفت: حمایت های استاندار البرز تاکنون موجب دلگرمی مدافعان سلامت دراین استان شده است .

وی در ادامه  اقدامات نیروی انتظامی  و پلیس راهور  در  نظارت و اجرای  طرح محدودیت سفر های بین استانی ارزشمند دانست و بیان داشت :  این محدودیت ها تاثیر به سزایی در جلوگیری از انتشار بیشتر بیماری کرونا دارد و در دو هفته ی آینده همکاری مردم و اعمال این محدودیت ها تاثیر مثبت خود را در کاهش مبتلایان خواهد گذاشت. 

اعمال محدودیت سفر به اصفهان امیدی برای کنترل شیوع کرونا

 اصفهان به لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و به همین دلیل ستاد کرونا مصوبه محدودیت سفر به اصفهان را به همراه چهار کلانشهر دیگر کشور به اجرا گذاشت که به اعتقاد کارشناسان با اجرای کامل این راهبرد با اجرای دقیق پروتکل بهداشتی در واقع امیدی برای کنترل این بیماری در منطقه است.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته درباره تاثیر سفرهای بین شهری بر افزایش میزان شیوع کرونا، خطر سفر از دو جنبه شامل ایجاد تجمع و ارتباط افراد با یکدیگر در پی سفر و دوم انتقال ویروس از شهرهای آلوده به مناطق دیگر تاثیرگذار است.

بر این اساس سفر کردن در این شرایط قرمز و اصرار بر آن، امری مخاطره آمیز برای سلامتی عموم مردم محسوب می‌شود.

در شرایطی که استان اصفهان با بحران شیوع کرونا مواجه است و ۲۰ شهرستان با وضعیت قرمز و چهار شهرستان با وضعیت نارنجی و هیچ شهرستانی با وضعیت سفید یا زرد قرار ندارد، سفرها تشدیدکننده این بیماری مسری است.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۲۰ ایستگاه اعمال محدودیت در استان اصفهان از تردد خودروهای غیر بومی(غیر استانی) جلوگیری می کنند و بر اساس مصوبات ستاد کرونا ورود خودروهای غیر بومی به داخل این استان تا پایان تعطیلات با هدف جلوگیری از ازدحام و افزایش شیوع ویروس کرونا ممنوع است.

اعمال محدودیت ورود خودروها با پلاک غیر بومی به استان از طریق ایجاد ایستگاه‌های ایست بازرسی در پنچ پلیس راه استان شامل اصفهان - تهران (شاهین شهر)، اصفهان - نایین(سگزی)، اصفهان - شهرکرد(فولادشهر) اصفهان- الیگودرز(دامنه) و اصفهان -شیراز(مبارکه) انجام  می شود.

علاوه بر این ۱۵ ایستگاه اعمال محدودیت در کلانشهر اصفهان با محوریت شهرداری از تردد خودروهای غیر بومی(غیر استانی) جلوگیری می کنند.

٨٠ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعته گذشته در گیلان بستری شدند

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ٨٠ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در این استان بستری شدند که در یک ماه گذشته بی سابقه است.

دکتر آبتین حیدرزاده  با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۳۵۰ بیمار در بیمارستان های استان گیلان بستری هستند، افزود: از این تعداد ۸۵ بیمار بدحال بوده و در بخش icu بستری هستند که این خبر خوبی نیست.  

وی اظهار داشت: در یک ماه گذشته به این وضعیت نرسیده بودیم اگر به همین منوال پیش برود وضعیت قرمز بیماری کرونا در گیلان بدتر خواهد شد لذا مجبوریم برخی از کسب و کارها را احتمالا بار دیگر تعطیل کنیم.

کرونا ۱۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری آذربایجان غربی وارد کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: شیوع بیماری کرونا بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری این استان وارد کرده است.

جلیل جباری  اظهار داشت: این میزان خسارت از اوایل شیوع کرونا از اسفندماه سال گذشته تاکنون به مجموعه فعالان گردشگری اعم از هتل‌دارها، آژانس‌های مسافرتی، واحدهای بوم‌گردی، موسسات آموزشی و راهنمایان گردشگری که به نوعی در این حوزه فعالیت دارند وارد شده است.

وی افزود: دولت برای حمایت در این حوزه حمایت‌هایی را ابلاغ کرده است که شامل امهال تسهیلات بانکی، امهال پرداخت حق بیمه و مالیات و امکان استفاده از تسهیلات، که فعالان گردشگری می‌توانند از آن استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: علاقه‌مندان می‌توانند برای مدیریت این شرایط با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از انجام سفرهای هوشمند به صورت کاملا مدیریت‌ و برنامه‌ریزی شده بهره ببرند.

۲۰۰ تخت بستری در قزوین به ظرفیت درمان بیماران کرونایی اضافه می‌شود

معاون سیاسی استاندار و جانشین ستاد پیشگیری از کرونا استان قزوین از افزایش شیوع ویروس کرونا و اشغال حداکثری تخت‌های بیمارستانی خبر داد و گفت: از امروز ( شنبه) ۲۰۰ تخت بستری به ظرفیت درمان بیماران کرونایی در سطح این استان اضافه می شود.

منوچهر حبیبی افزود:  هم اکنون ۴۰۰ تخت ویژه بیماران کرونایی در استان قزوین وجود دارد که تمامی تخت ها اشغال بوده و نیاز مبرم به افزایش تعداد تخت های بیمارستانی داریم .
وی با بیان اینکه استان قزوین کماکان در شرایط کاملا قرمز قرار دارد، یادآورشد : با توجه به شیوع بیماری آنفلوآنزای فصلی و همزمانی این بیماری با کرونا، احتمال افزایش مبتلایان و نیاز مبرم به تخت‌های بیمارستانی وجود دارد و از هم اکنون در حال آماده سازی بخش‌های درمان برای خدمات رسانی هرچه بهتر به این بیماران هستیم.
حبیبی با اشاره به افزایش روند بسترها و فوتی‌ها در استان قزوین تصریح کرد: به همین منظور بیمارستان ارتش با ۶۰ تخت، رحیمیان ۴۰ تخت و ۱۰۰ تخت ویژه بیمارستان تامین اجتماعی و بیمارستان های خصوصی استان نیز در نظر گرفته شده است .
معاون سیاسی استاندار قزوین گفت : هم اکنون ۲ واحد اکسیژن ساز در بیمارستان‌های این استان وجود دارد و تعدادی کپسول‌های اکسیژن نیز ویژه بیماران پرخطر پیش بینی شده که در صورت نیاز به مراکز بیمارستانی افزوده خواهد شد.

تقدیر از بانوان کادر درمان بیمارستان کیش

 همزمان با هفته سلامت زنان، رئیس اداره امور زنان سازمان منطقه آزاد کیش با حضور در بیمارستان کیش از تلاش های بانوان کادر درمان این بیمارستان در مقابله با ویروس کرونا با اهدای لوح و هدایا تقدیر کرد.

در این مراسم رئیس اداره مور زنان بر اهمیت جایگاه اجتماعی و نقش بی بدیل زنان در خانواده تاکید کرد و گفت: زنان محور اصلی سلامت خانواده هستند و سلامت آنان تضمین کننده سلامت خانواده است.

عالمه خسروی افزود: عوامل سلامت فردی زنان، جسمی، روانی، عاطفی و معنوی است. این بخش مهم از جامعه به دلیل برخورداری از روحیه لطیف در هنگام مواجه با سختی ها، دچار آسیب های بیشتری می شوند. از این رو اگر کانون خانواده از سلامت، نشاط و شادی برخوردار باشد زنان می توانند فرزندانی سالم تحویل جامعه دهند که این مهم زمینه ساز و بستری مناسب برای تحقق یافتن جامعه سالم است.

بیش از ۴۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های زنجان بستری هستند

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر ۴۳۱ بیمار کرونایی در بیمارستان های این استان بستری هستند که ۹۰ نفر از آنان را بیماران بد حال بستری در بخش آی سی یو تشکیل می‌دهند.

دکتر علیرضا آرمانی کیان  با اشاره به شیوع موج سوم بیماری کرونا در این استان افزود: هر چند پیش تر،  وضعیت این بیماری در شهرهای ابهر و خرمدره از شدت بالایی برخوردار بود اما با اقدامات به موقع این وضعیت مدیریت شده است.

وی اضافه کرد: بیمارستانهای استان به حد اشباع پذیرش بیماران کرونایی نرسیده است درحالیکه شمار مبتلایان با شیب ملایم در حال افزایش است.

۱۱۳ میلیارد ریال تسهیلات به آسیب‌دیدگان کرونا در گناباد پرداخت شد

 فرماندار گناباد از پرداخت ۱۱۳ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات حمایتی به آسیب دیدگان کرونا در این شهرستان طی پنج ماه گذشته خبر داد.

حامد قربانی افزود: این تسهیلات در قالب دو هزار و ۱۵۶ پرونده به متقاضیان دارای شرایط، پرداخت شد.

وی ادامه داد: ۷۰۵ پرونده دیگر هم با اعتبار ۱۰۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال برای پرداخت در اختیار بانکهای عامل قرار دارد و بانکها باید پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا را در اولویت اقدامات خود قرار دهند تا به طول کامل جذب و پرداخت شوند.

محدودیت‌های کرونایی در همدان ادامه دارد

 مسوول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا در همدان گفت: بر اساس تصمیم ستاد استانی کرونا، تمام محدودیت‌های کرونایی از امروز /شنبه/ ۲۶ مهر به مدت یک هفته در استان همدان تمدید شد.

اسدالله ربانی‌مهر با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، استان همدان در شرایط قرمز قرار دارد، اظهار داشت: رویکرد این ستاد در راستای حفظ سلامت مردم استان، تمدید تمام محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته در استان همدان است.

صرف ماهانه چهار میلیارد تومان برای کیت‌های تشخیص کرونا در لرستان

 ریییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: یک میلیارد تومان هر هفته برای خریداری کیت های تشخیص کرونا در استان هزینه می شود که تامین ماهانه چهار میلیارد تومان در این بخش یک ضرورت است.

محمدرضا نیکبخت  افزود: دانشگاه علوم پزشکی لرستان ماهانه چهار میلیارد تومان برای کیت‌های کرونا و ۶ میلیارد تومان بابت پزشکان مقیم هزینه دارد.

وضعیت بیماری کرونا در بویراحمد از قرمز هم عبور کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: وضعیت شهرستان بویراحمد به لحاظ شیوع ویروس کرونا از وضعیت قرمز هم عبور کرده و در صورت ادامه این روند، شرایط بحرانی تر می شود.

پرویز یزدان پناه اظهار داشت: در شبانه روز گذشته نمونه های ارسال شده از شهرستان بویراحمد به آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، ۱۰۰ درصد مثبت بوده اند.

وی ابراز داشت: سهل انگاری و بی تفاوتی عده ای از افراد در جامعه و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط آن ها عامل ایجاد وضعیت کنونی بوده است.

تازه ترین تولیدات خبرنگاران ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته تازه ترین وضعیت شیوع کرونا و مسائل مرتبط با آن را در استان ها  نشان می دهد که برخی از آن در زیر می آید:

اهم اخبار و گزارش های کرونا

همراه شو عزیز، این درد مشترک با تو درمان می‌شود

کرونا در شهربابک کرمان، آتش زیر خاکستر

تعارف جان به کرونا

صدها بهانه برای نقض سلامت جامعه

استفاده از ماسک، حق‌الناس و یک وظیفه اجتماعی

تعداد جان باختگان کرونا در کشور از ۳۰ هزار نفر گذشت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۵۳ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۶ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۱۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۷۹ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵۳ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر رسید.

به گفته وی استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha