مروری بر مهمترین رویدادهای هفته گذشته استان سمنان

سمنان- ایرنا- پرداخت ۲۵ میلیارد تسهیلات به فعالان فرهنگی خسارت دیده از کرونا در استان، فوت ۲ نفر بر اثر حوادث گاز طبیعی در استان، سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی در صنعت مرغداری استان و تولید سالانه ۲۴ هزار مترمربع فرش در استان، از جمله مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته بود.

به گزارش ایرنا، استان سمنان در هفته گذشته نوزدهم تا بیست و پنجم مهر ۹۹ شاهد رویدادهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی بود که خلاصه‌ای از آن در این گزارش آمده است.

 

فرهنگی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: مبلغ ۴۷ میلیارد ریال درخواست تسهیلات در سامانه کارا استان ثبت شد که تا کنون ۲۵ میلیارد ریال از این مبلغ به عنوان جبران خسارت ناشی از شیوع کرونا به فعالان فرهنگی و هنری پرداخت شد.
فرشید فلاح روز جمعه گذشته در گفت‌ و گو با ایرنا ابراز داشت: آسیب‌هایی را که شیوع کرونا به فعالان فرهنگی هنری وارد کرد نمی‌توان به راحتی جبران کرد زیرا این قشر از جامعه، خساراتی جدی‌تر و عمیق‌تر از سایر بخش‌های اقتصادی متحمل شدند؛ فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیربازده هستند و اگر مخاطب خود را از دست بدهند، به راحتی قادر به بازگرداندن آن نیستند.
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت که با تاسیس شش آموزشگاه آزاد هنری در شهرستان های این استان موافقت شده است.
ابوالفضل دلآرام روز یکشنبه به رسانه ها افزود: در نشست شورای نطارت بر آموزشگاه های آزاد هنری این استان پرونده تاسیس ۶ آموزشگاه آزاد هنری در شهرهای مختلف این استان مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان گفت: ۱۳۶ هزار جلد کتاب نیمه نخست امسال از ۲۶ واحد کتابخانه ای کانون پرورش فکری این استان به امانت برده شد.
نبی الله خدابخشی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: تعداد کتاب‌های امانت داده شده  در  کتابخانه‌های مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته  ۱۰ درصد افزایش یافت.
رییس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت:  ۹۳ عنوان کتاب در ۱۰۸ هزارنسخه  سال ۹۹ در استان تالیف، چاپ و منتشر شد.
شمس‌ضحی دوست محمدیان روز دوشنبه به رسانه ها گفت: کتاب‌های منتشر شده استان سمنان در سال جاری در موضوع‌های مختلف مانند دفاع مقدس، حوزه دانشگاهی، و دینی و مذهبی، کودک و نوجوان بود.

اجتماعی
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: مردم این استان در نیمه نخست امسال ۴۲ هزار تماس تلفنی با سامانه ۱۱۰ پلیس برقرار کردند که میزان تماس‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافت.
سردار سرتیپ دوم عبدالله حسنی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته ناجا ابراز داشت: ۵۰ درصد از تماس‌های تلفنی مردم استان سمنان با سامانه ۱۱۰ پلیس منجر به اقدام های عملیاتی شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: ۳۲ میلیارد ریال از آغاز سال تحصیلی تاکنون برای تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی مدارس و اداره‌های آموزش و پرورش استان هزینه شده است.
محمد دستورانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: آموزش و پرورش استان سمنان برای مقابله با شیوع کرونا در بین دانش‌آموزان در زمان حضور در مدرسه‌ها، ضدعفونی مدارس را جدی گرفته و با نهایت دقت ضد عفونی فضاهای آموزشی انجام می‌شود.
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان گفت: ۵۰ درصد طلاق زوج‌های جوان استان در پنج سال اول زندگی مشترک روی می‌دهد.
مصطفی مرادی روز چهارشنبه در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان و شورای ورزش همگانی استان سمنان افزود: اجرای طرح هماهنگی شبکه ارتباطی باشگاه‌های زوجهای جوان برای تسهیل و پایداری ازدواج جوانان در استان سمنان در دستور کار است.
سخنگو و جانشین رییس ستاد مقابله با کرونا استان سمنان گفت: پنج شهرستان این استان در وضعیت قرمز و سه شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
حبیب ‌الله خجسته پور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون شهرستان‌های شاهرود، سمنان، مهدیشهر، گرمسار و دامغان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد. 
قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان گفت: ۲۸۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه در نیمه نخست سال ۹۹ تعداد ۷۵۲ فرصت شغلی در حوزه‌های مختلف شهری و روستایی ایجاد کرد.
محمد قوسی روز یکشنبه به رسانه ها افزود: ۵۲ درصد طرح‌های اشتغال معادل ۳۹۲ طرح در مناطق روستایی و ۳۶۰ طرح در مناطق شهری ایجاد شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان گفت: متخلفان در بخش قاچاق کالا و ارز در این استان طی نیمه نخست امسال ۱۵۵ میلیارد و ۷۰۵ میلیون و ۱۸۹ هزار ریال از سوی این اداره کل جریمه شدند.
رضا محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ۶ ماه نخست امسال چهار هزار و ۲۲۰ پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان سمنان تشکیل شد که از این تعداد پرونده، ۳۷۹ فقره مربوط به  قاچاق کالا و ارز بود.

اقتصادی
مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ البرز شرقی گفت: رکورد ۷ ساله تولید کنسانتره در این واحد تولیدی با عبور تولید از ۲۰ هزار تن در شهریور شکست و دستاورد مهمی دراین حوزه ثبت شد.
منصور شریف روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تولید کنسانتره در شرکت معادن زغال‌سنگ البرز شرقی در نیمه اول سال از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت که این مقدار تولید از شهریور۱۳۹۲ در این شرکت بی سابقه بوده است.
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت: لاستیک خودروهای سبک به نرخ دولتی به وسیله ۱۶ عامل فروش در استان عرضه می‌شود.
علی تشنه دل روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: هر متقاضی می تواند با ارائه برگ سبز خودرو و کارت ملی خود به مراکز عرضه یک جفت لاستیک خودروی سبک به نرخ دولتی خریداری کند.
سرپرست شرکت گاز استان سمنان گفت: ۲ نفر بر اثر حوادث گاز طبیعی مانند انفجار و آتش‌سوزی نیمه نخست امسال در استان جان باختند.
علی‌رضا اعوانی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: حوادث گاز طبیعی منجر به فوت در نیمه نخست امسال در شهرستان‌های دامغان و شاهرود رخ داد.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت: حدود ۷۶ هزار نفر در ۳۰ هزار واحد صنفی استان مشغول به فعالیت هستند.
علی تشنه دل روز چهارشنبه در ششمین جلسه کمیسیون نظارت بر سازمانهای صنفی استان سمنان افزود: بیش از ۳۰ هزار واحد صنفی در استان دارای پروانه کسب می باشند و در حدود ۷۶ هزار نفر در این واحدها شاغل هستند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: صدور مجوز احداث در اراضی شهرک‌ها، نواحی صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی استان نیمه نخست سال ۹۹ نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش داشت.
حسن آل‌بویه عصر سه‌شنبه به رسانه ها افزود: گواهی پایان کار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان سمنان نیز در نیمه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشت. 
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: صنعت مرغداری در این استان با ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی رونق دارد.
حمیدرضا حسینی روز سه شنبه در نشست ستاد کنترل و پیشگیری از آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری ابراز داشت: در استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت ۱۳ میلیون قطعه پرنده در حال فعالیت هستند و حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این صنعت  استان انجام شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۱۰ هزار بافنده استان سالانه با تولید ۲۴ هزارمترمربع فرش به هنرآفرینی در این صنعت اشتغال دارند.
حمیدرضا مداح روز دوشنبه به رسانه افزود: بیش از ۱۰ هزار بافنده فعال و تعداد هشت مجتمع قالیبافی در استان سمنان وجود دارد که این تعداد بافنده در ۹۳ کارگاه در استان فعالیت می کنند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: طبق برآوردها امسال پنج هزار تن گردو از سه هزارهکتار باغ‌های استان برداشت شود.
مهدی قرائیان روز شنبه به رسانه ها افزود: سه هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی مناطق شمالی و سرد سیری استان سمنان به کشت و پرورش گردو اختصاص دارد.

ورزش
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان گفت: نرم‌افزار اندروید نظارت بر باشگاه های ورزشی برای نخستین بار در کشور به همت جوانان این استان طراحی شد و در هفته تربیت بدنی امسال رونمایی می‌شود.
مصطفی مرادی عصر دوشنبه به خبرنگاران ابراز داشت: در راستای مسئولیت ذاتی اداره کل ورزش و جوانان برای نظارت بر عملکرد باشگاه های ورزشی و ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط این باشگاه ها، برنامه تخصصی نظارت بر باشگاه های ورزشی طراحی شد که شاخص های مهم ارزیابی در این نرم افزار در نظر گرفته شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha