اتحادیه اروپا تداوم اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه را محکوم کرد

تهران- ایرنا- اتحادیه اروپا در نشست روز جمعه سران، به رغم درخواست‌های قبرس برای اعمال تحریم علیه ترکیه، به محکوم کردن "اقدامات تحریک‌آمیز" آنکارا در شرق مدیترانه بسنده کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «شارل میشل» رییس کمیسیون اروپایی پس از نشست سران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک به خبرنگاران گفت: ما اقدامات و تحریکات یکجانبه ترکیه را محکوم می‌کنیم.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در این باره گفت: از نظر من [اقدامات ترکیه] باعث تاسف و در عین حال غیرضروری است. ما باید به جای این اقدامات برای جنبه‌های مثبت روابطمان همکاری کنیم. به نفع ما است که بتوانیم مسیری را که قرار بود با ترکیه برویم ادامه دهیم، چراکه ارتقای روابط اتحادیه اروپا با ترکیه به نفع هر دو طرف است.

قبرس همه تلاش خود را به کار گرفته بود تا اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کند؛ اما سران اتحادیه تنها گفتند که "همچنان این موضوع را مدنظر دارند" و در نشست بعدی خود در ماه اکتبر تحولات را ارزیابی خواهند کرد.

تنش‌ها میان آتن و آنکارا در پی اقدام ترکیه در شروع برنامه اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه به اوج خود رسیده است. یونان این برنامه را غیرقانونی دانسته است.

اظهارات مقامات اروپایی در مخالفت با عملیات حفاری ترکیه در شرق مدیترانه در حالی است که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه می‌گوید فعالیت کشتی‌های لرزه‌نگاری و حفاری ترکیه به مجوز دیگران نیازی ندارد و آنکارا تاکنون در چارچوب قوانین بین‌المللی دریایی و حقوق خود در دریای مدیترانه عمل کرده و به این اقدامات ادامه خواهد داد.

ترکیه که حدود یک ماه پیش و به دنبال شدت گرفتن تنش‌ها میان آنکارا و آتن بر سر منابع گاز در شرق دریای مدیترانه، کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» خود را از منطقه بازگردانده بود، اعلام کرده که بار دیگر فعالیت خود را از سر خواهد گرفت که این اقدام می‌تواند تنش‌های تازه‌تری میان دو کشور ایجاد کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =