مدیرکل مدیریت بحران: هشت هزار کیلومتر از رودخانه‌های کرمان در اولویت لایروبی قرار گرفت

کرمان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: هشت هزار کیلومتر از رودخانه‌های این استان که از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند، در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا ،  مجید سعیدی روز جمعه با اعلام این مطلب به رسانه ها ضمن اشاره به در پیش بودن فصل بارش‌ها و احتمال وقوع سیلاب‌ در مناطق مختلف استان عنوان کرد: کرمان یکی از حادثه‌خیزترین استان‌های کشور است که همواره از سوی حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی مورد آسیب و تهدید قرار می‌گیرد. 

وی با اشاره به افزایش میزان بارندگی‌ها در سطح کشور طی سال‌های اخیر و تغییرات اقلیمی اظهار داشت: براساس قانون مدیریت بحران کشور در تمام استان‌ها ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران به ریاست استانداران و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل می‌گردد.

سعیدی افزود: ستادهای مذکور در استان کرمان به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و آخرین وضعیت استان را در مورد حوادث مورد ارزیابی و رصد قرار می‌دهد و تصمیات لازم اتخاذ می‌شود. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: کرمان یکی از استان‌های با شدت سیل‌خیزی بالا است و مناطق بسیار زیادی از استان به ویژه جنوب و شرق آن مورد سیلاب واقع می‌شوند.

وی تصریح کرد: براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای در استان کرمان ۱۲هزار کیلومتر رودخانه داریم که هشتهزار کیلومتر آن از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند و در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار دارند. 

سعیدی با بیان اینکه وزارت نیرو براساس قانون، متولی اصلی مطالعات و ساماندهی رودخانه‌ها است و شرکت‌های آب منطقه‌ای وظیفه اصلی را به عهده دارند، گفت: استان کرمان توانسته به خوبی بحث سیلاب‌ها را در استان مدیریت کند. 

وی ادامه داد: در استان کرمان با توجه به مصوبات ستاد مدیریت بحران، دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز در کنار شرکت آب منطقه‌ای اقدامات پیشگیرانه را در خصوص لایروبی رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها، دیواره‌سازی رودخانه و اطراف پل‌ها، احداث بندهای سنگی ملاتی و سیل‌بند در حوزه بالادست آبریز رودخانه‌ها را طی چند سال اخیر در دستور کار قرار دارد.

وی شاهد این ادعا را عدم تلفات و مصدومیت‌های مستقیم ناشی از سیلاب‌های ۲ سال اخیر دانست و خاطرنشان کرد: آمار اورژانس کشور این امر را نشان می‌دهد که مصدومیت‌هایی نیز که وجود داشته مربوط به حوادث ثانویه است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان به ورود و فعالیت‌ انجمن‌های خیریه متعدد با توجه به محرومیت در مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان اشاره کرد و ابراز داشت: قدردان زحمات این گروه‌های خیر هستیم و از آنها می‌خواهیم این خدمات خداپسندانه در مناطق محروم را ادامه دهند.

سعیدی اضافه کرد: به تمام فرمانداران اعلام شده تا همکاری‌ها و پشتیبانی‌های لازم را از این انجمن‌های خیریه در جهت خدمت‌رسانی به مناطق محروم داشته باشند. 

وی اجرای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها در استان کرمان را یادآور شد و عنوان کرد: این طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان تعریف و به کمک دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران استان به ویژه راهداری‌های شمال و جنوب، سپاه، قرارگاه مهندسی رزمی ارتش، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌های پیمانکاری و شرکت‌های صنعتی و معدنی و کمک‌های مالی آنها آغاز شد و لایروبی و اقدامات پیشگیرانه کماکان ادامه دارد. 

سعیدی ادامه داد: اخیرا انجمن حمایت از توسعه مناطق محروم کشور اقداماتی در جنوب استان آغاز کرده و مکاتباتی با دفتر ریاست جمهوری داشته تا بتوانند از امکانات شرکت‌های صنعتی و معدنی استان جهت افزایش ضریب ایمنی روستاها و مناطق جمعیتی در معرض خطر سیلاب استان کمک بگیرند و با دو دستگاه بلدوزر، لایروبی و ایجاد سیل‌بندها را در مناطق روستایی داشته باشند. 

وی خاطرنشان کرد: در راستای اقداماتی که استان از قبل داشته این موضوع را هم به اقدمات اضافه کردیم و در شهریور ماه با امضای استاندار با شرکت‌های صنعتی و معدنی استان مکاتبه و تقاضا شد تعدادی ماشین‌آلات و یا کمک‌های مالی در راستای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها داشته باشند.

وی ادامه داد: شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به حساب سازمان همیاری شهرداری‌ها استان واریز کرده و شرکت صنایع ملی مس ایران به مدت دو ماه تعداد زیادی ماشین‌آلات در اختیار قرار داده تا براساس برنامه‌ها در مناطق اولویت‌دار مورد استفاده قرار گیرند. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: شرکت آب منطقه‌ای کرمان به عنوان متولی اصلی رودخانه‌ها موظف شد تا اولویت‌بندی مناطق تحت تاثیر و تحت خطر استان را مشخص و اعلام کند و براساس آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.  

سعیدی ابراز داشت: تاکنون از کمک اهدایی گل‌گهر حتی یک ریال هم هزنیه نشده و در حال برنامه‌ریزی برای حداکثر بهره‌برداری از آن هستیم.

وی عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت و امکانات شرکت مس و شرکت‌های پیمانکاری و راهسازی استان در بخش مرکزی و جازموریان شهرستان رودبار جنوب و شهرستان قلعه گنج اقدامات لایروبی رودخانه‌ها آغاز شده است.

سعیدی اظهارداشت: شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج علاوه بر بارش‌های فصلی خود، تحت تاثیر سیلاب‌ها و روان‌آب‌های جاری از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و ارتفاعات جبالبارز جنوبی هستند که شدت سیل‌خیزی آنها را افزایش می‌دهد.  

وی تصریح کرد: شهرستان رودبار جنوب به طور کلی در پهنه سیلابی قرار دارد و جنس خاک آن رس و شن است که با هرگونه بارش و جاری شدن روان‌آب همه اقدامات قبلی از دست می‌رود و مجدد وضعیت به روال قبل بر می‌گردد، لذا لازم است تا در بالادست مناطق و حوزه آبریز اقداماتی صورت گیرد.

سعیدی افزود: اداره کل منابع طبیعی جنوب استان در حوزه بالادست شهرستان رودبار جنوب، فاریاب و عنبرآباد و سایر شهرستان‌ها از چند سال قبل احداث بندهای خاکی و سنگی ملاتی را به طول چند کیلومتر آغاز کرده است.

وی ادامه داد: اعتبارات مربوطه از محل صندوق توسعه ملی و یا استانی تامین شده است و تاکنون چندین بند خاکی در شهرستان‌های جنوبی افتتاح شده یا در دست اقدام است که به زودی تا قبل بارندگی‌ها به پایان می‌رسند.  

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: منابع طبیعی شمال استان نیز چنین اقداماتی در دستور کار داشته تا بتوانیم مناطق شمالی و شرقی را تا حدودی ایمن کنیم. 

سعیدی با قدردانی از خدمات موثر گروه‌های خیر در مناطق جنوبی استان کرمان عنوان کرد: ما خود را خدمتگزار می‌دانیم و هر اقدامی دستگاه‌های انجام دهند در برابر مردم و محرومیت مناطق بسیار ناچیز است، اما درخواست داریم تا هماهنگی و براساس برنامه‌های استان و فرمانداری‌ها کار صورت گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: باید پیمانکارانی انتخاب کنیم که از ظرفیت و توانمندی کافی برخوردار باشند تا کار را در کمترین زمان و با حداکثر بهره‌برداری انجام دهند.

وی تصریح کرد: پیمانکاران متعددی را شناسایی کردیم و از آنها خواستیم به مناطق بروند و براساس طرح و برنامه شرکت آب منطقه‌ای اولویت‌بندی‌ها را دیده و ظرفیت‌سنجی کنند تا  براساس امکانات لازم و برآور هزینه‌ها تصمیم گیری شود.

سعیدی اظهار داشت: برخی از آسیب‌پذیری مناطق استان در برابر سیل به دلیل اقدمات نامناسب ساکنان است که حریم و بستر رودخانه‌ها را تصرف کردند و در دامنه پل‌ها احداث واحد مسکونی و زمین‌های کشاورزی داشته‌اند. 

وی گفت: با وجود تذکرها اما ساکنان مخالفت کرده و با انسداد دهانه پل‌ها و یا تغییر مسیر رودخانه‌، موجب آسیب‌پذیر بیشتر مناطق شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان افزورد: براساس قانون و دستور ریاست جمهوری و قانون مدیریت بحران، در برابر افرادی که در مناطق سیل‌خیز اقدام به تصرف حریم و بستر رودخانه کرده و شدت خسارت‌ها را تشدید می‌کنند هیچ‌گونه خدماتی موظف به پرداخت نیستیم، اما امدادرسانی انجام می‌شود.

سعیدی افزود: دولت در برابر بازسازی این نقاط که غیرقانونی بوده تعهدی ندارد و اهالی باید در مناطقی که براساس ضوابط به آنها تعلق می‌گیرد حضور یابند و از گسترش غیرقانونی اراضی و زمین‌های کشاورزی به ویژه در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.  

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ابراز داشت: در حال حاضر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی لازم را نسبت به جابجایی واحدهای مسکونی از مناطق سیل‌خیز و در مسیر رودخانه‌ها دارد تا از تسهیلات مناطق روستایی استفاده کند که این آسیب‌پذیری را به حداقل برسانیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha