اعمال محدودیت سفر به اصفهان امیدی برای کنترل شیوع کرونا

اصفهان- ایرنا- اصفهان به لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و به همین دلیل ستاد کرونا مصوبه محدودیت سفر به اصفهان را به همراه چهار کلانشهر دیگر کشور به اجرا گذاشت که به اعتقاد کارشناسان با اجرای کامل این راهبرد با اجرای دقیق پروتکل بهداشتی در واقع امیدی برای کنترل این بیماری در منطقه است.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته درباره تاثیر سفرهای بین شهری بر افزایش میزان شیوع کرونا، خطر سفر از دو جنبه شامل ایجاد تجمع و ارتباط افراد با یکدیگر در پی سفر و دوم انتقال ویروس از شهرهای آلوده به مناطق دیگر تاثیرگذار است.

بر این اساس سفر کردن در این شرایط قرمز و اصرار بر آن، امری مخاطره آمیز برای سلامتی عموم مردم  محسوب می‌شود.

مسافرت در فصل پاییز با توجه به تاکید و توصیه‌های موکد مسوولان وزارت بهداشت که احتمال همزمانی ویروس آنفلوآنزا و کووید ۱۹ داده‌ می‌شود، می تواند به گسترش اپیدمی موجود منجر شود.

در شرایطی که استان اصفهان با بحران شیوع کرونا مواجه است و ۲۰ شهرستان با وضعیت قرمز و چهار شهرستان با وضعیت نارنجی و هیچ شهرستانی با وضعیت سفید یا زرد قرار ندارد، سفرها تشدیدکننده این بیماری مسری است.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۲۰ ایستگاه اعمال محدودیت در استان اصفهان از تردد خودروهای غیر بومی(غیر استانی) جلوگیری می کنند و بر اساس مصوبات ستاد کرونا ورود خودروهای غیر بومی به داخل این استان تا پایان تعطیلات با هدف جلوگیری از ازدحام و افزایش شیوع ویروس کرونا ممنوع است.

اعمال محدودیت ورود خودروها با پلاک غیر بومی به استان از طریق ایجاد ایستگاه‌های ایست بازرسی در پنچ پلیس راه استان شامل اصفهان - تهران (شاهین شهر)، اصفهان - نایین(سگزی)، اصفهان - شهرکرد(فولادشهر) اصفهان- الیگودرز(دامنه) و اصفهان -شیراز(مبارکه) انجام  می شود.

علاوه بر این ۱۵ ایستگاه اعمال محدودیت در کلانشهر اصفهان با محوریت شهرداری از تردد خودروهای غیر بومی(غیر استانی) جلوگیری می کنند.

اصرار بر سفر در شرایط کرونا، پیامدهای نامطلوبی به همراه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در این‌ باره به خبرنگار ایرنا گفت: شهروندان با اطلاع از وضعیت موجود که چندین ماه است مدام از طریق مختلف در جریان وخامت اوضاع قرار دارند نباید بر مسافرت رفتن اصرار بورزند.

منصور شیشه‌فروش با تاکید بر اینکه سفر در شرایط کنونی که شیوع بیماری شدت دارد و امکانات درمانی اشباع شده است اقدامی بسیار اشتباه و با پیامدهای نامطلوب بسیار همراه است.

وی یادآور شد: براساس وضعیت موجود و تصمیم‌گیری‌های کشوری، محدودیت‌هایی برای کلانشهر اصفهان به همراه چهار استان دیگر کشور تعیین شده که باید همگان خود را ملزم به اجرای آن بدانند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: استان اصفهان تیم‌هایی متشکل از پلیس راه، راهداری، بسیج، نیروی انتظامی، شهرداری ها را تعیین کرده تا در پنج ورودی شهر اصفهان مانع از ورود خودروهای پلاک غیربومی به این کلانشهر شوند.

وی با بیان اینکه تمامی اولویت‌های سلامتی مردم در این مدت بر اصرار بر اجرای قوانین بهداشتی و رعایت محدودیت‌ها به لحاظ اهمیت و حفظ سلامتی شهروندان بنا گذاشته شد، گفت: در سطح شهر نیز پلیس راهور از تردد خودروهای پلاک غیربومی جلوگیری می‌کند.

شیشه‌فروش از شهروندان اصفهانی درخواست کرد که از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کنند تا به کاهش ابتلا به بیماری منجر شود و از شهروندان دیگر استانها خواست تا در این چند روزه به دلیل محدودیت تردد و وخامت اوضاع به اصفهان سفر نکنند.

به گفته وی در ادامه راهبردهای مدیریت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، اقداماتی مهمی انجام شده که از جمله برقراری همچنان محدودیت پارکها و اعمال خاموشی‌ها در بوستانها و نظارت بیشتر بر اماکن پرتردد وجود دارد.

این مسوول افزود: در بانکها، شهرداری‌ها و ادارات مجدد میز سلامت دایر شد و رابطان بهداشتی که در ادارات آموزش دیدند موظف شدند که خدمت به ارباب رجوعی که پروتکل را رعایت نمی‌کند و ماسک نمی‌زنند ارائه نشود و همه کارمندان موظف به استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی هستند و در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: در پمپ بنزین‌ها مجدد اعمال پروتکل‌های بهداشتی با نظارت لازم انجام می‌شود و باید متصدی‌ها خودشان نسبت به سوخت‌رسانی به خودروها اقدام کنند.

به گفته وی اصناف هم به صورت ویژه موظف شدند تیم‌های ارزیابی و بازرسی ایجاد کنند که نظارت لازم در تمامی صنوف استان شامل بازارها و مراکز تجاری داشته باشند.

شیشه‌فروش مجدد از شهروندان درخواست کرد که با توجه به وضعیت اشباع‌شده بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و همچنین شرایط فصلی بیش از پیش به محدودیت‌های برقرار شده عمل کنند.

اعمال محدودیت‌ها تا زمان کاهش شیب تند ابتلا به کرونا در اصفهان ادامه دارد

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان با اشاره به وضعیت اصفهان به لحاظ شیب تند ابتلا به کرونا و اشباع‌شدن تخت‌های بیمارستانی و فشار کاری کادر درمانی گفت: اعمال برخی محدودیت‌ها بنا به جلسات آینده ستاد تا زمان کاهش شدت شیوع این بیماری در استان ادامه دارد.

حجت‌الله غلامی در گفت و گو با ایرنا افزود: در کنار محدودیت‌هایی که از ۲ هفته پیش در اصفهان اعمال شد، ممنوعیت تردد سفر به یا از این کلانشهر بود که از پنجشنبه اجرا شد و تا  فردا یکشنبه  ادامه دارد.

وی تمامی تصمیمات اخذ شده در ستاد کرونا را به لحاظ اهمیت و حفظ سلامت شهروندان دانست و گفت: بر این اساس از عمومی مردم اصفهان درخواست می‌شود که با رعایت تمامی محدودیت‌ها و دستورالعمل‌های عنوان شده از شدت ابتلای این بیماری در این کلانشهر بکاهند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: در بازدیدهای صورت گرفته وضعیت پذیرش مردم در عمل به محدودیت‌ها مطلوب است و در مبادی ورودی استان واقع در پلیس‌راه‌ها، خودروهای غیربومی با احترام به کنارگذرها و مسیرهای جایگزین برای خروج از اصفهان هدایت می‌شوند.

وی یادآور شد:بر این اساس از ورود پلاک های غیر بومی به اصفهان و از خروج پلاک های بومی از  این کلانشهر به بیرون جلوگیری می شود و همچنین اگر پلاک غیر بومی در سطح شهر اصفهان بود باید خیلی سریع شهر را ترک کند.

غلامی ادامه داد: رانندگان خودروهای غیربومی برای سفرهای کاری و ضروری با کارت شناسایی محل کار، گواهی محل کار و کارت ملی مجاز به ورود به شهر هستند.

وی با اشاره به تاثیر مسافرت در شیوع ویروس کرونا و نیز وضعیت قرمز اصفهان تاکید کرد که هموطنان از سفر به این کلانشهر خودداری کرده و انجام آن را به زمان دیگری موکول کنند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان افزود: مراودات اجتماعی و ارتباط مردم با یکدیگر، مهمترین عامل شیوع ویروس کرونا به لحاظ علمی است و بر این اساس مکرر از هموطنان تقاضا شده که از مسافرت به جز در موارد اضطرار ی خودداری کنند.

تاکنون بیش از ۵۱۳ هزار نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدند و شمار جان‌باختگان کرونا به بیش از ۲۹ هزار نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =