انتقاد پمپئو از دخالت برخی طرف های ثالت در مناقشه قره باغ

تهران – ایرنا – مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از نقش برخی طرف های ثالث در مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، خواهان حل این مسئله از طریق دیپلماسی شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از مصاحبه دیروز (۲۴ مهر) مایک پمپئو با یکی از رسانه‌های محلی آتلانتا نوشت: ترک ها ( ترکیه) دخالت کرده و منابعی را در اختیار جمهوری آذربایجان گذاشته‌اند (که این اقدام) مخاطرات و توان نظامی موجود در این درگیری دیرین را افزایش داده است.

وی افزود: حل و فصل این درگیری باید از طریق مذاکره و رایزنی مسالمت آمیز و نه درگیری مسلحانه انجام گیرد و قطعاً نباید کشورهای ثالث با وارد عمل کردن توان نظامی خود در اوضاعی که مانند بشکه باروت است، وارد ماجرا شوند.

پمپئو گفت: ما امیدواریم که ارامنه می‌توانند از خودشان در برابر آنچه که آذربایجانی‌ها انجام می‌دهند، دفاع کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که همه طرف‌ها آتش بس را رعایت کرده، پای میز مذاکره نشسته و این موضوع را حل و فصل کنند.

به رغم گذشت ۶ روز از اجرای توافق آتش بس میان باکو و ایروان، طرفین درگیری به حملات خود ادامه داده و یکدیگر را به هدف گیری مناطق غیرنظامی متهم کرده‌اند.

اوضاع در منطقه قره باغ از ششم مهر ۱۳۹۹ متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha