تعامل آزادانه با همسایگان اصل مهم سیاست خارجی ایران است

اسلام‌آباد - ایرنا - سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان اعلام کرد: تهران تجارت و تعامل آزادانه با دیگر کشورها به ویژه همسایگان را یک حق و اصل مهم سیاست خارجی خود می‌داند و با لغو تحریم‌های تسلیحاتی، هیچگونه مانع قانونی در همکاری‌های نظامی و تعاملات مالی مرتبط با آن وجود ندارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سفارت ایران در اسلام‌آباد طی بیانیه‌ای با عنوان خاتمه برخی محدودیت‌ها بر تعاملات بین‌المللی جمهوری اسلامی در پنجمین سالگرد «برجام» ‌افزود: با توجه به ناکامی آمریکا در نشست ۲۵ اوت ۲۰۲۰ شورای امنیت سازمان ملل در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و تصویب قطعنامه جدید در این مورد، قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا همچنان دارای اثربخشی حقوقی است و اعضای سازمان ملل ملزم به اجرا و رعایت آن هستند.

بر اساس این قطعنامه با پایان یافتن ۵ سال از پذیرش «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، برخی از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مربوط به جمهوری اسلامی ایران رفع می‌گردد. بنابر این از تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰، تجارت تسلیحات و اقلام نظامی با ایران، ارائه خدمات مالی به این کشور و اعطای روادید و مجوز سفر به اشخاص مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بلامانع خواهد بود.

در بیانیه سفارت ایران در اسلام آباد آمده است: جمهوری اسلامی ایران، تجارت و تعامل آزادانه با دیگر کشورها به ویژه همسایگانش را به عنوان یک حق و یک اصل مهم در سیاست خارجی خود لحاظ نموده و مطابق منشور و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد آن را اجرایی خواهد کرد.

آمادگی ایران برای توسعه همه‌جانبه تعاملات با پاکستان

سفارت ایران در اسلام‌آباد تاکید کرد: بدیهی است با سپری شدن بازه زمانی پنج ساله و خاتمه یافتن محدودیت‌های مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، هیچگونه مانع مشروع و قانونی در همکاری‌های نظامی و تعاملات مالی مرتبط با آن میان دو کشور همسایه ایران و پاکستان وجود ندارد. بنابر این سفارت جمهوری اسلامی در پاکستان ضمن تاکید بر اهمیت پیوندها و روابط همسایگی خود با جمهوری اسلامی پاکستان، اعلام می‌دارد با رفع محدودیت‌های نظامی و مالی موضوع این بیانیه، خواهان گسترش هر چه بیشتر تعاملات مردمی، تجاری-اقتصادی، پولی-مالی و سیاسی با این کشور همسایه و برادر بوده و از هرگونه پیشنهاد و تسهیلاتی در این زمینه استقبال می‌نماید.

در این بیانیه آمده است: انزوای بین‌المللی ایالات متحده آمریکا در اعمال رژیم ظالمانه و غیرقانونی تحریم‌ها علیه یک ملت بزرگ و آزاده، بار دیگر نشان داد که رویکرد جامعه بین‌المللی مبتنی بر احترام به حقوق ملت‌ها و حل و فصل مسائل جهانی از طریق تعامل، دیپلماسی، گفت وگو و چندجانبه‌گرایی است.

عدم موفقیت آمریکا در احیای تحریم‌های پیشین شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران، تفوق چندجانبه‌گرایی، احترام به حقوق بین‌الملل بر یکجانبه‌گرایی و ناموفق بودن پیشبرد رویکردهای خصمانه از طریق زور، اجبار، تهدید و ارعاب را اثبات نمود.

جمهوری اسلامی ایران از تمامی کشورهایی که با حفظ رویکرد اصولی خود به دفاع از برجام پرداخته و در حفظ اثربخشی حقوقی و اجرایی این سند مهم سازمان ملل متحد کوشیدند تشکر می‌کند. همچنین این سفارت تشکر ویژه دولت متبوع خود از دولت، مجالس و مردم پاکستان در حمایت از برجام و محکومیت اقدامات یکجانبه رژیم آمریکا در خروج از این توافق بین‌المللی و اعمال تحریم‌های ظالمانه و ضدانسانی علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌نماید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha