عشایر کشت ‌و صنعت مغان کشت بهاره را در زمین‌های خود انجام می‌دهند

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل تاکید کرد که با پیگیری و عملیاتی شدن مصوبه هیات دولت در زمینه واگذاری اراضی عشایر محدوده مجتمع کشت و صنعت مغان در ماه‌های آتی، آنها کشت بهاره خود را در زمین‌های متعلق به خود انجام خواهند داد.

به گزارش روز جمعه  ایرنا، عشایر محدوده مجتمع کشت و صنعت مغان از ده‌ها سال بر سر مالکیت بخشی از اراضی منطقه با این شرکت بزرگ کشاورزی و دامپروری در پارس‌آباد مغان اختلاف دارند.

اکبر بهنامجو ، در دیدار با روسای طوایف و ریش‌سفیدان عشایر مغان در بخشداری اسلام‌آباد شهرستان پارس‌آباد مغان گفت: صدور سند واگذاری اراضی به عشایر غیور مغان بعد از مصوب هیات دولت پیگیری می‌شود.

وی بیان کرد: دغدغه اصلی عشایر رسیدن به حقوق عرفی خود بیش از ۴۰ سال انتظار بود که با پیگیری‌های شبانه‌روزی و با تصویب هیات دولت محقق شد.

او  با بیان اینکه اقدام در زمینه تصمیم‌گیری و واگذاری اراضی عشایر به دلیل شیوع بیماری کرونا چند ماه به تعویق افتاد، افزود: اراضی واگذاری محدوده کشت و صنعت باید از زمین‌های این شرکت تفکیک و در اختیار این عشایر قرار بگیرد.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه نقشه تفکیک اراضی طی جلسات متعدد مشخص شده است، گفت: این اراضی حق بلاشک عشایر بوده و اما در زمینه مالکیت سال‌ها مورد اختلاف بوده و در دولت تدبیر و امید با پیگیری‌های انجام شده واگذاری آن به عشایر محقق می‌شود و قبل از پایان دولت دوازدهم برای همه واجدان شرایط مستقر در منطقه سند مالکیت صادر می‌شود.

بهنامجو تشریح کرد: همه باید دست به دست هم داده و آرامش، امید و آسایش را برای خانواده‌های عشایر ایجاد کنیم و هیچ مشکلی برای تفکیک اراضی عشایر وجود ندارد.

وی اظهارداشت: باطل شدن واگذاری کشت و صنعت هیچ تاثیری در تفیک زمین‌های عشایر و حق آنها ندارد چرا که مصوبه دولت برای حق عرفی آنها این است که از زمین‌های کشت و صنعت کسر و به اسکان، اراضی کشت و دامپروری عشایر اضافه شود.

او نحوه واگذاری را بسیار ساده دانست و گفت: زمین تخصیص داده شده به عشایر بین سازمان جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن تقسیم شده و این دستگاه‌ها با شناسایی افراد واجد شرایط زمین‌های مشخص شده را طبق نقشه در اختیار عشایر قرار می‌دهند.

استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه رضایت خداوند و رضایت مسوولان، رضایت عشایر است، افزود: همه ما در راستای ایجاد آرامش و رضایت عشایر زحمت‌کش تلاش می‌کنیم و بطور  قطع این تقسیم بندی اراضی بین عشایر به نفع آنها خواهد بود.

در این دیدار روسای طوایف و معتمدان روستاهای محدوده کشت و صنعت مغان پیشنهاد و مشکلات خود را مطرح کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha