آموزه‌های نهج‌البلاغه با برنامه‌ علمی و فرهنگی به سایر کشورها معرفی می‌شود

کاشان- ایرنا- مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرار است با اجرای طرح پایتختی نهج‌البلاغه، مفاهیم و آموزه‌های این کتاب گران‌سنگ به کشورهای مختلف و مسلمانان جهان در قالب برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری معرفی شود.

به گزارش ایرنا، مرتضی خدمتکار روز پنجشنبه در نشستی خبری بیان کرد: پایتختی نهج‌البلاغه محدود و منحصر در منطقه کاشان نیست، بلکه یک رویداد ملی و حتی بین‌المللی است، زیرا می‌تواند یک جریان‌سازی فرهنگی در کشورهای اسلامی باشد.

وی هدف‌گذاری طرح انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه را جریان‌سازی فرهنگی با محوریت معارف و آموزه‌های این کتاب ارزشمند و گران‌سنگ دانست و افزود: آغاز طرح از کاشان از این رو اهمیت دارد که قرار است، برای یک حرکت جدید ریل‌گذاری و جهت‌گیری اتفاق بیافتد.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان و صاحب‌نظران اضافه کرد: برای این رویداد ملی یکی از هدف‌گذاری‌ها زمینه‌سازی تقویت وحدت و همدلی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی گفت: در شرایطی که وحدت و انسجام ملی و همچنین بین‌المللی بین کشورهای اسلامی حائز اهمیت است، کتاب نهج‌البلاغه می‌تواند مایه وحدت و همدلی بیش از پیش در کشور و حتی در سطح بین‌المللی قرار گیرد.

دبیرخانه دایمی پایتختی نهج‌البلاغه در کاشان مستقر شود

فرماندار ویژه کاشان نیز کتاب نهج‌البلاغه را مسیری روشن برای هدایت همه انسان‌های آزاداندیش و مسلمانان جهان به ویژه شیعیان دانست و گفت: کلام مولای متقیان علی (ع) به عنوان پند، اندرز و نصیحت برای دنیای مادی به منظور آماده شدن برای دنیای آخرت است.

علی‌اکبر مرتضایی یادآور شد: نهج‌البلاغه البته نه تنها بین شیعیان بلکه بین جهانیان شناخته شده و جرج جرداق، صاحب‌نظر شرق‌شناس ۲۰۰ بار این کتاب ارزشمند را مطالعه کرده است.

وی استقرار دبیرخانه دایمی پایتختی نهج‌البلاغه در کاشان را خواستار شد و تاکید کرد: باید تلاش کرد تا با برنامه‌های دقیق و مدون پایتختی نهج‌البلاغه در این شهرستان حفظ شود.

فرماندار ویژه کاشان افزود: نیازهای مالی، همایش‌های علمی و جشنواره‌های فرهنگی و هنری با ایجاد این دبیرخانه ساماندهی می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: با وجود اینکه کاشان در هیچ دوره‌ای پایتخت دولتی در تاریخ ایران نبوده اما سه بار به عنوان پایتخت ادبی، کتاب و نهج‌البلاغه انتخاب شده است.

مرتضایی یادآور شد: بیش از ۵۰ نفر حافظ کل نهج‌البلاغه، یک هزار و ۲۰۰ نفر حافظ بخش‌هایی از این کتاب، ۲۰۰ نفر حافظ کل قرآن مجید و ۱۵ نفر حافظ کل صحیفه سجادیه در شهرستان کاشان با تلاش موسسه امیرالمومنین (ع) آموزش دیدند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =