۲ وقف جدید در مهاباد ثبت شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره اوقاف و امور خیریه مهاباد گفت: همزمان با اولین روز از هفته وقف، ۲ مورد وقف جدید به ارزش سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در این شهرستان ثبت شد.

سیدحسین مقتدر روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این ۲ وقف جدید در روستای "کیک آباد" از توابع بخش مرکزی مهاباد قرار دارد که توسط خیران نیک اندیش "بایزید حسن‌پور" و "بیرام مصطفی دهبکری" وقف شده است.

وی ادامه داد: هشتمین وقف سال جاری از طرف "بایزید حسن‌پور" یک واحد منزل مسکونی به مساحت ۴۲۴ متر مربع به ارزش ریالی ۲.۵ میلیارد ریال است که به نیت خانه عالم در روستای "کیک آباد" وقف شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه مهاباد اظهار داشت: نهمین وقف امسال نیز در همین روستا شامل یک زمین با عرصه و اعیان به مساحت ۴۲ متر مربع به ارزش ۷۰۰ میلیون ریال است که توسط "بیرام مصطفی دهکبری" به نیت آشپزخانه خانه عالم وقف شده است.

مقتدر با بیان اینکه با ثبت این ۲ مورد وقف جدید تعداد موقوفات این شهرستان به ۵۰۷ فقره رسید، اظهار داشت: ارزش کل موقوفاتی که امسال به ثبت رسیده به ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال رسیده است.

وی ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته وقف بیان کرد: همایش‌های مختلف بصیرت‌افزایی، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و دیدار با امام جمعه از دیگر برنامه‌های دهه وقف در مهاباد است که در طول هفته وقف برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه وقف ظرفیتی قابل توجه برای رفع مشکلات جامعه است، بیان کرد: تلاش ما این است که وقف‌های جدید و نیت واقفان مطابق نیازهای روز جامعه باشد زیرا روز به روز جامعه با نیازهای مختلفی مواجه می‌شود و بر این اساس باید برای رفع این نیازها وقف‌های جدیدی انجام شود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه مهاباد اظهار داشت: این سازمان به دنبال رفع نیازهای روز جامعه، تقویت ارکان اقتصادی جامعه اسلامی، مبارزه با فقر و توزیع عادلانه ثروت است.

به گزارش ایرنا، از ۲۴ مهرماه تا سوم آبان ماه به مناسبت آخر صفر به عنوان وقف نامگذاری شده است.

سال گذشته نیز ۱۵ مورد وقف به ارزش بیش از ۲۵ میلیارد ریال در این شهرستان به ثبت رسید؛ نخستین وقف سال ۱۳۹۹ آذربایجان‌غربی نیز به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال در یکی از روستاهای بخش خلیفان مهاباد به نیت احداث مسجد حضرت خدیجه (س) از طرف خیر نیک‌اندیش «قادر شباب» در سامانه موقوفات این شهرستان ثبت شد.

سنت حسنه وقف یکی از افتخارات مکتب اسلام و نیز از موثرترین اهرم‌های اعتقادی و فرهنگی برای جبران بخشی از نیازهای مادی و معنوی جامعه است.

مردم مومن مهاباد برای فرایض دینی اهمیت زیادی قایل بوده و در ادای آن همواره پیشگام هستند؛ مردم این شهرستان علاوه بر وقف، در پرداخت زکات نیز همواره از شهرستان‌های پیشتاز آذربایجان‌غربی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =