نانواییهای غیرمجاز مشهد برچیده می‌شود

مشهد- ایرنا- معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرماندار مشهد گفت: به دنبال جمع‌آوری و تعطیلی نانوایی‌های غیرمجاز فعال در سطح این شهرستان هستیم.

شکوه میرشاهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واحدهای صنفی هیچ گونه مجوزی ندارند لذا نظارتی نیز از نهادهای متولی و به ویژه دستگاههای بهداشتی بر روی آنها نیست و همین عدم نظارت، مشکلات بهداشتی برای مصرف کنندگان ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل فعالیت غیرمجاز و به اصطلاح زیرزمینی این واحدهای صنفی، این واحدها آرد خود را به صورت آزاد تامین می‌کنند و از آنجایی که قیمت آرد آزاد افزایش یافته فعالیت این خبازی ها دیگر به صرفه نیست لذا برخی خود به خود تعطیل شده‌اند.

معاون توسعه و برنامه ریزی فرماندار مشهد گفت: فعالیت نامشخص این واحدهای صنفی موجب شده نتوان برآورد دقیقی از تعداد این واحدهای صنفی در سطح شهرستان مشهد ارائه کرد.

میرشاهی افزود: بر اساس برخی برآوردها شمار نانواییهای غیرمجاز که با آرد آزاد نان می پزند بین ۳۲۰ تا ۴۰۰ واحد است و برخی نیز شمار این واحدهای فاقد مجوز در سطح شهر مشهد و روستاهای این شهرستان را تا ۵۰۰ خبازی برآورد کرده‌اند.

وی ادامه داد: شمار نانواییهای دارای مجوزی که با  آرد یارانه ای و یا نیمه یارانه ای در شهرها و روستاهای این شهرستان نان تولید می‌کنند حدود سه هزار واحد صنفی است.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرماندار مشهد تعداد مجوزهای موجود برای نانوایی های مشهد را بالاتر از سرانه جمعیت این شهرستان دانست و گفت: با توجه به این که مشهد یک شهر مسافرپذیر است لذا نان به عنوان غذای غالب و اصلی مردم است و تامین و پخت نان در اولویت است.

میرشاهی افزود: در این راستا فرایند دریافت سهمیه آبان ماه آرد برای نانوایی های دارای مجوز شهرستان از فردا آغاز می‌شود این در حالی است که پیش از این این فرایند اول هر ماه انجام می شد.

وی اضافه کرد: با اقدامات صورت گرفته هیچ کمبودی برای عرضه آرد به نانواییها در سطح شهرستان مشهد وجود ندارد و طی بازدیدهای مشترکی که فرمانداری، اداره صنعت معدن و تجارت، اتاق اصناف و اداره غله شهرستان به طور شبانه روزی انجام  داده‌اند مشخص شد بیشتر تعطیلی واحدهای نانوایی در مشهد مربوط به واحدهای فاقد مجوز و به دلیل افزایش قیمت آرد آزاد و عدم صرفه اقتصادی تولید نان آزاد بوده است بنابراین تاکید می شود هیچ کمبودی برای تامین آرد نانوایی های یارانه ای و نیمه یارانه ای وجود ندارد.

شهرستان مشهد با ۳.۵ میلیون نفر جمعیت و ۹ هزار و ۸۱ کیلومتر مربع مساحت متشکل از سه بخش مرکزی، احمد آباد و رضویه، سه شهر مشهد، ملک آباد و رضویه، ۱۱ دهستان و ۳۵۷ پارچه آبادی است و کلانشهر مشهد نیز با ۳۵۰ کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.

جمعیت  شهرستان مشهد از ۲۴ استان کشور بیشتر است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha