مجموعه‌های مردم نهاد بسترساز ارتقای آموزش‌های قرآنی و نهج‌البلاغه شدند

کاشان- ایرنا- مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتفاق‌های خوبی در حوزه آموزش‌ مفاهیم نهج‌البلاغه و قرآن مجید در کشور رقم خورده است و بستر اصلی آن هم مجموعه‌های فرهنگی و قرآنی مردم نهاد هستند که فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوبی در این حوزه به وجود آوردند.

به گزارش ایرنا، مرتضی خدمتکار روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران کاشان با اشاره به اینکه سالانه بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر حافظ کل قرآن کریم از سوی موسسه‌های قرآنی مردمی در کشور تربیت می‌شود، افزود: فعالیت‌های قرآنی و مرتبط با حوزه عترت همیشه در کشور سابقه داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این مهم با جدیت تقویت شده است.

وی با اشاره به انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه بیان کرد: کاشان یکی از منطقه‌های پیشرو در فعالیت‌ها و آموزش‌های مرتبط با حوزه قرآن مجید، نهج‌البلاغه و حتی صحیفه سجادیه در کشور به شمار می‌رود که با توجه به پیشنیه تاریخی، مذهبی، دینی و با فعالیت‌های خوب، حافظان بسیاری را تربیت کرده است.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این برنامه‌ها را زمینه‌ساز انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه به مدت ۲ سال برشمرد و اضافه کرد: این امر آغاز یک رویداد ملی و حرکت بزرگ است و امید می‌رود با برنامه‌های مدون در مجموعه‌های فرهنگی و دینی این شهرستان بتوانیم شاهد رویدادهای ملی و بین‌المللی مرتبط با حوزه نهج‌البلاغه باشیم.

وی اظهار داشت: کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه به عنوان یک الگو به ویژه در حوزه معارف، مفاهیم، تبلیغ و ترویج آموزه‌های این کتاب نه تنها در ایران بلکه در جهان اسلام معرفی می‌شود که این مهم در کنار ظرفیت‌های مردمی، باید حفظ و تقویت شوند تا بتوان این مسیر را ادامه دهد و به عنوان الگویی برای ترویج در سایر شهرهای کشور باشد.

خدمتکار ادامه داد: قرار است آموزه‌های نهج‌البلاغه از شرایط کنونی خارج شود، زیرا در حال حاضر معارف و آموزه‌های نهج‌البلاغه متناسب با این کتاب گران‌سنگ نیست و برای آشنایی و انس مردم با آن، باید بیش از پیش تلاش کرد.

وی تاکید کرد: برگزاری همایش‌های علمی و جشنواره‌های هنری و ادبی با محور آموزه‌های نهج‌البلاغه از جمله برنامه‌هایی است که در ماه‌های آینده در شهرستان کاشان شاهد آن خواهیم بود.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: سالانه به طور میانگین هشت هزار جلسه خانگی قرآنی در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود و افزون بر چهار هزار موسسه قرآنی مردمی و ۶ هزار و ۵۰۰ خانه قرآن در کشور مشغول فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =