اشتغال و نامناسب‌بودن معابر دغدغه اصلی نابینایان کنگاور است

کرمانشاه - ایرنا - رئیس اداره بهزیستی شهرستان کنگاور، اشتغال و نامناسب‌سازی بودن معابر شهری را اصلی‌ترین دغدغه و خواسته نابینایان این شهرستان دانست و گفت: عدم وجود دستگاه‌های خودپرداز مخصوص نابینایان برای انجام امورات بانکی و مشکل تردد و ایاب و ذهاب در این شهرستان از دیگر مشکلات این قشر است.

«معصومه صیدی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از خدمات شهرداری کنگاور در اجرای مسیر ویژه نابینایان در ورودی غربی این شهر قدردانی کرد و افزود: از درب جهاد کشاورزی تا ابتدای ورودی شهرک پزشکان کنگاور مسیر ویژه نابینایان اجرا شده است.

وی اظهار داشت: مشکلات معیشتی پیش از شیوع کرونا نیز بر نابینایان فشار وارد می‌کرد که متاسفانه با بدتر شدن اوضاع کرونا عرصه بر اینها تنگ‌تر نیز شده و ما پیگیر مفاد قانون حمایت از معلولان هستیم.

رییس بهزیستی کنگاور در ادامه با اشاره به تبعات اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی نابینایی در زندگی افراد، تصریح کرد: با توجه به تبعات جبران ناپذیر مذکور و کاهش شدید کیفیت زندگی فرد مبتلا و خانواده او ، سازمان بهزیستی کشور هر ساله با اجرای طرح‌های پیشگیرانه سعی در کنترل و کاهش معلولیت نابینایی و شناخت و مداخله به موقع در این زمینه دارد که می‌توان به طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال اشاره کرد.

صیدی اضافه کرد: ۲۳۷ خانواده نابینا و نیمه‌بینا از بهزیستی شهرستان به صورت ماهیانه مستمری دریافت می‌کنند.

به گفته او خانواده‌های نابینا و نیمه‌بینا علاوه بر مستمری ماهیانه خدماتی همچون شهریه دانشگاه، وام اشتغال و کمک هزینه بلاعوض ساخت مسکن نیز دریافت می‌کنند.

۱۵ اکتبر مصادف با ۲۴ مهر ماه روز جهانی نابینایان (عصای سفید) نام گذاری شده است.

شهرستان کنگاور در ۸۵ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد و بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =