روز جهانی عصای سفید بهانه‌ای برای توجه بیشتر به قشری مهم از جامعه است

زاهدان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: روز جهانی عصای سفید بهانه‌ای ارزشمند برای توجه بیشتر به قشری مهم از جامعه یعنی روشندلان است.

به گزارش ایرنا مهرداد جهاندیده روز پنجشنبه ضمن گرامیداشت ۲۴ مهر روز جهانی عصای سفید، اظهارداشت: در گذشته نگاه به معلولان، اخلاق محور و همراه با دلسوزی بود اما امروز با بروز و ظهور توانمندی‌های این قشر توان خواه و با تاسی به آموزه‌های آسمانی وارد مرحله‌ای شده‌ایم که نابینایان دارای حقوق شهروندی مصرح و مترقی‌تری هستند.
وی افزود: روشندلان همانند دیگر افراد جامعه حق استفاده از تمامی امکانات را دارند و اگرچه از نعمت بینایی بی‌بهره هستند اما می‌توانند همپای دیگران به فعالیت بپردازند و از حقوق حقه خویش استفاده کنند و در پرتو توجه و امکانات کافی، قابلیت‌ها و توانمندی‌های خویش را شکوفا سازند و به جایگاه شایسته‌ای در جامعه دست یابند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در قانون حمایت از حقوق معلولان که با پیگیری‌های مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از سالها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید ارائه بخش عمده‌ای از خدمات مورد نیاز افراد نابینا و کم بینا در زمینه‌های آموزشی، توانبخشی، حمایت‌های رفاهی و اجتماعی بر عهده سازمان بهزیستی نهاده شده و این سازمان نیز با توجه به قابلیت ‌ها و محدودیت‌های این افراد و نیازهای روز جامعه، طرح‌ها و برنامه‌های متنوعی را جهت افزایش سطح استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی افراد نابینا و کم‌بینا اجرا می‌کند.
به گزارش ایرنا در سیستان و بلوچستان هفت هزار و ۵۷۷ نابینا و کم بینا تحت پوشش بهزیستی استان هستند که بیشترین آنان در زاهدان ساکن هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =