میزان تولیدات باغی کردستان ۱۶۰ هزار تن افزایش یافت

سنندج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: میزان تولید محصولات باغی این استان از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۶۰ هزار تُن افزایش یافته است.

محمد فرید سپری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای توسعه متوازن سطح باغات این استان در طول هفت سال فعال دولت، سطح باغات حدود ۵۲ درصد افزایش یافته که در نتیجه آن میزان تولیدات باغی نیز از ۲۴۰ هزار تُن سال ۱۳۹۲ به ۴۰۰ هزار تُن در سال جاری رسیده است.

وی اضافه کرد: تخصیص مناسب آب برای افزایش بهره وری کشاورزی از حدود پنج میلیارد متر مکعب آب قابل ذخیره شده در پشت سدهای استان مطالبه شده و وزارت نیرو در نهایت با پیگیری‌های زیاد مسوولان استان سال گذسته با تخصیص آب مورد نیاز برای تبدیل ۹۶ هزار هکتار زمین دیم به آبی موافقت کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: با تبدیل این میزان اراضی دیم به آبی و با احتساب ۱۲۲ هزار هکتار اراضی آبی موجود در استان کردستان، میزان این زمین‌ها به ۲۱۸ هزار هکتار شامل ۱۸ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی موجود استان رسید.

وی با بیان اینکه باغات نیز از اجرای این طرح‌ها سهم بسزایی داشته ولی سعی می‌شود با همکاری کشاورزان در برخی از این اراضی باغات جدید اقتصادی و تجاری ایجاد شود،  افزود: پیش بینی می‌شود میزان برداشت محصولات باغی استان پس از ثمر دهی درختان باغات تازه تاسیس، به صورت میانگین ۱۲ درصد دیگر نیز افزایش یابد.

سپری تاکید کرد: این میزان شامل تولید ۵۵ هزار تُن انواع محصولات باغی در باغ‌های جدید است که پیش بینی می‌شود پس از بهره وری کامل باغ‌های ایجاد شده میزان تولید سالانه محصولات باغی کردستان از ۴۰۰ هزار تُن فعلی به ۴۵۵ هزار تُن برسد.

وی با اشاره به اینکه میانگین رسیدن یک باغ به ثمر دهی کامل در صورت مدیریت صحیح از سوی کشاورزان حدود چهار سال است، گفت: با توجه به تمهیدات انجام گرفته از جمله آبیاری تحت فشار، رعایت الگوی کشت درختان و ارقام بهسازی شده، پیش بینی می‌شود در هر هکتار از باغات دیم ۶ تُن و در باغات آبی نیز ۱۰ تُن محصول برداشت شود.

در ابتدای سال ۱۳۹۲ حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی این استان باغات دیم و آبی بود که اکنون با اقدامات ترویجی و برنامه‌های حمایتی این سطح به ۴۷ هزار و ۶۴۱ هکتار رسیده است.

حدود ۸۰ هزار بهره بردار باغات کردستان سالانه در کردستان ۴۰۰ هزار تن محصول باغی تولید می‌شود که باغات دیم سهم ۷۱ هزار تنی از این میزان دارند.

علاوه بر توسعه باغات توسعه اراضی آبی استان کردستان از ۱۲۰ هزار هکتار به ۳۵۰ هزار هکتار نیز از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است تا میانگین اراضی آبی را از ۱۰ درصد یک میلیون و ۲۰۰ هکتار زمین زراعی فعلی به حدود ۳۰ درصد برساند.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است بطوریکه باغداران استان با تولید سالانه بیش از ۴۵ هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است.

همچنین رتبه اول تولید توت فرنگی با تولید بیش از ۴۷ هزار تن به کردستان تعلق دارد،  میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از ۵۴۰ میلی متر یعنی ۲ برابر میانگین کشوری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =