افزایش فشارهای آمریکا به سودان برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - یک پایگاه خبری "سودانی" چهارشنبه شب به نقل از منابع رسمی و بلندپایه دولت خارطوم فاش کرد که آمریکا به سودان ۲۴ ساعت مهلت داده است که تصمیم خود را در خصوص عادی‌سازی روابط با اسرائیل بگیرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری "شهاب" فلسطین به نام این پایگاه سودانی و مقام دولت خارطوم هیچ اشاره‌ای نکرده است.

فشار واشنگتن به خارطوم درحالی رسانه‌ای می‌شود که "عبدالله حمدوک" نخست وزیر سودان ماه گذشته خطاب به "مایک پمپئو" گفته بود که باید موضوع عادی‌سازی روابط سودان با رژیم اسرائیل از تصمیم آمریکا برای حذف سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا جدا شود.

حمدوک به پمپئو گفته بود که به خاطر موقت بودن دولت تحت امر وی، این کابینه هیچ اختیاری برای تصمیم گیری درباره عادی سازی روابط با اسرائیل ندارد.

فشار آمریکا به سودان چند روز پس از آن روی می‌دهد که منابع صهیونیست مدعی شده بودند که در چند هفته آینده چندین کشور عربی دیگر و در مقدمه آنها سودان روابط خود را با اسرائیل عادی‌ خواهند کرد.

پیش از این، نیز پایگاه خبری آکسیوس آمریکا گزارش داده بود که سودان در قبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی درخواست ۱.۲ میلیارد دلار محموله‌های غذایی، ۲ میلیارد دلار کمک مالی یا یک وام ۲۵ ساله کرده و از آمریکا و امارات تعهد گرفته است تا کمک‌های اقتصادی به سودان ارائه دهند.

براساس این گزارش، اگر آمریکا درخواست سودان را بپذیرد، در چند روز آینده بیانیه‌ای در خصوص برقراری رابطه خارطوم و تل‌آویو منتشر می‌کند.

نور الدین ساتی سفیر سودان در واشنگتن نیز یک ماه پیش اعلام کرد که حضور این کشور در مراسم معاهده ننگین صلح میان کشورهای امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در کاخ سفید بیانگر روابط قوی خارطوم با کشورهای شرکت کننده در این رویداد است.

اظهارات ساتی ۲ هفته پس از آن بیان می‌شود که "عمر قمرالدین" سرپرست وزارت امورخارجه سودان ۱۵ شهریورماه گفته بود، دولت آمریکا وعده داده است، در مقابل عادی‌سازی رسمی روابط با رژیم صهیونیستی، حذف سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی می‌کند.

قمرالدین اعلام کرد: ژنرال عبدالفتاح برهان رییس شورای حاکمیت انتقالی در سودان در پاسخ به پیشنهاد پمپئو سؤالی را مطرح کرد که مفاد این بود که سودان به لحاظ اقتصادی [با عادی سازی روابط با اسرائیل] چه منفعتی به دست می‌آورد یا کی از فهرست تروریسم حذف می‌شود، پاسخ پمپئو این بود که دولت آمریکا این موضوع را با طرف اسرائیلی مطرح خواهد کرد و سپس پاسخ خواهد داد.

سرپرست وزارت امورخارجه سودان افزود: پمپئو به طور واضح تعهدی برای حذف سودان از لیست تروریسم ارائه نکرده است، مثلا این که سقف زمانی برای این کار تعیین کند.

سخنان قمرالدین درحالی مطرح می‌شود که دولت انتقالی سودان هفتم شهریورماه اعلام کرد که با دولت آمریکا توافق کرده تا در ازای پرداخت ۳۳۰ میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان دو انفجار سفارتخانه های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در سال ۱۹۹۸ میلادی، سودان از فهرست آمریکایی «حامیان تروریسم» خارج شود.

دادگاه عالی آمریکا در ماه می گذشته حکمی در خصوص لزوم پرداخت مبلغ یاد شده از سوی خارطوم متهم به همدستی در انفجارهای یاد شده صادر کرد. سودان بر اساس این حکم باید به ۲۲۴ خانواده غرامت مالی پرداخت کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اکتبر ۲۰۱۷ تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه سودان از سال ۱۹۹۷ را لغو کرد اما نام این کشور را از فهرست حامیان تروریسم درج شده از سال ۱۹۹۳ را حذف نکرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار جهان