لطیفی: «مورینیو» هم به استقلال می‌آمد سایه استراماچونی بالای سرش بود

تهران- ایرنا- پیشکسوت استقلال گفت: اگر خوزه مورینیو نیز سرمربی استقلال می‌شد سایه استراماچونی را بالای سر خود داشت.

«علی لطیفی» سال‌ها در خط حمله استقلال بازی کرد و گل‌های تعیین‌کننده‌ای را با پیراهن آبی‌به ثمر رساند.

وی که سابقه بازی در اروپا را در کارنامه ورزشی‌اش دارد در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا حرف‌های جالبی را بر زبان آورد که متن آن را در زیر خواهید خواند.

استقلال در لیگ بیستم می‌تواند مدعی جدی قهرمانی باشد؟

اتفاق بزرگ و مبارکی که در استقلال رخ داد این بود که مربی ایرانی هدایت آبی‌پوشان تهرانی را بر عهده گرفت.

موافق مربی ایرانی هستی؟

من اعتقاد دارم در استقلال و پرسپولیس باید مربیان ایرانی حضور داشته باشند و آنها می‌توانند به موفقیت برسند. همین محمود فکری مگر در استقلال کم زحمت کشید.

به هر حال او کارش سخت است؟

فکری از جمله مربیان خوش‌نام و پاک فوتبال ایران است و در بین تمام گزینه‌های ایرانی شایسته‌ترین فرد برای نشستن روی نیمکت آبی‌پوشان تهرانی بود. او سال‌ها در استقلال بازی کرده و کاپیتانی این تیم را بر عهده داشت و به خوبی جو استقلال را می‌شناسد.

قبول داری فشار زیادی روی این مربی است؟

حتما این طور است، نه تنها فکری بلکه هر مربی دیگری هدایت استقلال را بر عهده می‌گرفت فشار زیادی را رو ی خود احساس می‌کرد. فرهاد مجیدی در برهه‌ای از زمان سرمربی استقلال شد و شانس با او بار بود که هواداران از حضور در ورزشگاه‌ها محروم بودند. او جای استراماچونی آمده بود و با اولین نتیجه‌ای که نمی‌گرفت باید جو سنگین سکوها را تحمل می‌کرد.

سایه استراماچونی بالا سر استراماچونی خواهد بود؟

این طبیعی است چرا که اگر خدای ناکرده او نتواند با استقلال به موفقیت برسد هواداران به تشویق او خواهند پرداخت و جو سنگینی علیه وی به وجود خواهد آمد.

برای بیرون آمدن از این فشار چه کاری را باید انجام داد؟

راهی وجود ندارد مگر اینکه وی بتواند با استقلال نتایج خوبی را کسب کند. نکته دیگری را هم باید بگویم.

چه نکته‌ای؟

اینکه نه تنها فکری همه با این شرایط مواجه می‌شدند. من با اعتماد می‌گویم اگر مورینیو نیز سرمربی استقلال می‌شد سایه استراماچونی را بالای سر خود داشت. من از روز اولی که استراماچونی هدایت استقلال را بر عهده گرفت و حتی در روزهایی که با این تیم نتایج خوب نمی‌گرفت از او حمایت می‌کردم و می‌گفتم باید به وی فرصت داد تا بتواند به موفقیت برسد اما حالا می‌گویم وی از ایران رفته است و دیگر سرمربی این تیم نیست و باید قبول کنیم فرد دیگری آمده است. هواداران استقلال باید استراماچونی را فراموش کنند.

چرا استراماچونی در استقلال این قدر محبوب شد؟

نوع فوتبالی که استقلال در زمان مربیگری وی انجام می‌داد مورد پسند هواداران این تیم بود. اگرچه در چند هفته ابتدایی لیگ برتر استقلال نتیجه نمی‌گرفت اما تاکتیکی بازی می‌کرد. دلیل دیگر محبوبیت وی شخصیت و کاریزمای بالای این مربی بود.دلیل مهم‌تری نیز وجود داشت.

چه دلیلی؟

اینکه او یک خارجی بود، در فوتبال ما مرغ همسایه غاز است. شاید اگر هر مربی ایرانی جای استراماچونی بود و در پنج هفته ابتدایی لیگ برتر نتیجه خوبی نمی‌گرفت از سمت سرمبیگری استقلال اخراج می‌شد اما در جای خود ماند و به نتایج خوب رسید. من برایتان مثال ایرانی هم می‌زنم.

چه مثالی؟

امیر قلعه‌نویی، او زمانی در استقلال سه فصل ماند که در این تیم به مربیان حتی نیم فصل هم فرصت نمی‌دهند. محمد حسین قریب مدیرعامل وقت استقلال از وی حمایت کرد تا در نهایت فصل سوم استقلال عنوان قهرمانی را برای ‌آبی‌پوشان به ارمغان آورد. این حرف را زدم تا بگویم باید به فکری نیز وقت داد.

نظرت درباره دستیاران او چیست؟

همه اعضای کادر فنی وی استقلالی هستند. کار خوبی که وی انجام داده این است که استقلالی‌های چند فصل را دور خود جمع کرده که چند نفر آنها سابقه سرمربیگری را دارند. اینها به نیمکت استقلال شخصیت می‌دهد.

و هواداران از وی انتظار قهرمانی دارند و چیزی به جز این آنها را راضی نمی‌کند؟

این به خاطر شرایطی است که استقلال در سال‌های اخیر تجربه کرده و نتوانسته بله مقام قهرمانی برسد و حالا همه تماشاگران دوست دارند آبی‌ها بتوانند به این طلسم پایان دهند.

برای قهرمان شدن او ابزار لازم را دارد؟

باید مدیران استقلال از وی پشتیبانی و امکانات لازم را برایش فراهم کنند. هواداران از استقلال حمایت کرده و فرصت لازم را دراختیارش بگذارند. استقلال بازیکنان خوبی دارد که از بهترین‌ها هستند و می‌توانند در طول فصل به وی کمک کنند.

نظرت درباره قرعه‌کشی لیگ برتر چیست؟

من همیشه می‌گویم قرعه‌کشی نباید برای تیم‌ها اهمیت داشته باشد چرا که در طول فصل باید با همه تیم‌ها روبرو شوی و تیمت‌ را باید از هفته اول به آمادگی کامل برسانید. با تمام این تفاسیر فکر می‌کنم قرعه خوبی برای استقلال شکل گرفت.

مشکل استقلال دیر شروع شدن تمرینات است؟

این به خاطر حاشیه‌هایی بود که برای استقلال شکل گرفت و در این فرصت باقیمانده باید مربیان این تیم تمرینات را طوری طراحی کنند تا استقلال به آمادگی کامل برسد. این مشکل برای تیم‌ها وجود دارد چرا که آنها نیز با این معضل روبرو هستند. الان استقلال دیگر نمی‌تواند تمرینات بدنسازی را پست سر بگذارد و باید مربیان با تمرینات ویژه بازیکنان را به بالاـرین سطح آمادگی برسانند.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha