۳۷ درصد موقوفات چهارمحال و بختیاری با نیت خیریه وقف شده است

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت تاکنون ۳۷ درصد موقوفات استان با نیت خیریه از سوی واقفان وقف شده است.

حجت‌الاسلام حسن امیری روز چهارشنبه به مناسبت دهه وقف افزود: یکهزار و ۷۰۰ موقوفه با سه هزار و ۷۰۰ رقبه در استان ثبت شده است که از ۳۷ درصد نیت‌ وقف‌های ثبت شده در استان خیریه، ۳۳ درصد مسایل اجتماعی، ۲۵ درصد مباحث مذهبی و پنج درصد مربوط به حوزه‌های علمیه است.

وی گفت: بیشترین موقوفات استان معادل ۶۳ درصد موقوفات مسجد و ۱۷ درصد حسینیه است و یکهزار و ۷۸ مسجد و ۲۹۶ حسینیه در استان به عنوان موقوفه ثبت شده است.

به گفته وی، ۱۹ درصد موقوفات استان با نیت های مختلف هستند که معادل  ۳۲۷ موقوفه است.

وی از کاهش ۴۵ درصدی درآمد موقوفات استان در سالجاری به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: این کاهش درآمد به دلیل اینکه مغازه‌ها تعطیل و مستاجران قرارداد خود را فسخ کردند، بروز کرده است.

امیری افزود: از هفته وقف سال‌ گذشته تاکنون ۳۷ وقف جدید به ارزش ۱۳۱ میلیارد ریال در استان ثبت شده است که میزان ثبت موقوفات در استان به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۱ امامزاده در استان ثبت شده گفت:  در شهرستان لردگان ۴۳ بقعه ، در شهرکرد، بن، سامان، اردل و کیار ۳۶  و در فارسان ۱۳ و بروجن ۹ امامزاده ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری از بیکار شدن یکهزار نفر در جوار بقاع متبرکه استان به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن بازارچه، سویت‌های و زائرسراها جوار بقاع متبرکه خبر داد و گفت:نقش جوانان در هیات امنا و مدیریت امامزادگان استان ضعیف است و باید در این زمینه فرهنگسازی شود و هیچ محدودیت برای جذب نیروی جوان برای هیات امنا و مدیریت بقاع متبرکه در استان وجود ندارد.

وی در ادامه از آغاز عملیات ۷۰ پروژه عمرانی در بقاع متبرکه استان از سال گذشته خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح‌های عمرانی بیش از ۳۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی در ادامه از آغاز عملیات ساخت تربیت خانه امامزاده حمزه‌بن علی بروجن خبر داد و گفت: این بقعه به عنوان یکی از بقاع شاخص استان است که طرح اجرایی این طرح پس از اختلافات با میراث فرهنگی طرح نهایی آماده و تصویب شده است.

امیری از  راه اندازی  ۱۵ مرکز افق در جوار بقاع متبرکه خبر داد و گفت: در این مراکز فعالیت‌های مختلف در موضوع اجتماعی، فرهنگی، قرآنی و آموزشی فعالیت دارند.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید گفت: یک هزار بسته آموزشی بین دانش‌آموزان توزیع شد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا از فعال شدن چهار کارگاه تولید ماسک در امامزاده‌های استان خبر داد و گفت: تاکنون ۳۵۰ هزار ماسک، پنج هزار گان و ۱۰ هزار دستکش تهیه و توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری از توزیع ۳۰ هزار لیتر آب ژاول در بقاع متبرکه  خبر داد و گفت: ۳۱ هزار بسته بهداشتی، ۱۳ هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی در بقاع متبرکه استان توزیع شده است.

امیری از اجرای طرح "شمیم خدمت" برای ایجاد مشاغل خانگی برای زنان در خانه خبر داد و گفت: تا کنون زمینه اشتغال ۶۰ زن در استان در حوزه گوهر تراشی و میناکاری فراهم شده است.

وی در ادامه از آزاد سازی ۵۷ هکتار از اراضی موقوفه استان  خبر داد و گفت:  این اراضی در شهرستان شهرکرد و بروجن بوده که از دست چهار نفر از اشخاص حقیقی و ادارات خارج شده است.

وی گفت: هم‌اکنون اجاره بها برخی سرقفلی‌ها در یکی از موقوفات استان که وقف ایتام نیز است ۱۳۰ هزار ریال است که این میزان در قالب واگذاری سرقفلی در سال ۷۰ محاسبه شده و تاکنون افزایش نداشته است و امسال که طرح افزایش اجاره بهاء مطرح شد نارضایتی و اعتراضات مستاجران بالا گرفت.

به گزارش ایرنا، از ۲۴ مهرماه تا سوم آبان ماه به مناسبت آخر صفر به عنوان وقف نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها