اردکانیان: همکاری‌های ایران و افغانستان در بخش حمل و نقل و انرژی توسعه می‌یابد

تهران- ایرنا- وزیر نیرو با اشاره به برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین ایران و افغانستان در آینده نزدیک، گفت: مسایل مربوط به راه‌اندازی راه‌آهن هرات- خواف، همکاری‌های گمرکی، بازارچه‌های مرزی و مسایل مربوط به انرژی در این اجلاس بررسی خواهد شد.

«رضااردکانیان» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود:‌ مسوولیت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در هفته‌های اخیر به پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب هیات وزیران به وزارت نیرو محول شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس فعالیت‌هایی آغاز شده که از جمله آن برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی برق و مخابرات بود که با حضور بیش از ۷۰ شرکت ایرانی در کابل برگزار شد و استقبال خوبی هم از آن شد.

اردکانیان گفت: اجلاس ششم کمیسیون مشترک هم به زودی در کابل برگزار می‌شود و تلاش خواهد شد در آن زمینه‌های مختلف همکاری را هم در بخش برق و انرژی و هم انرژی تجدیدپذیر به واسطه تونل مشترک باد که بین ایران  و افغانستان وجود دارد و مستلزم سرمایه گذاری‌های مشترک است، پیگیری شود.

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین در این اجلاس مسایل مربوط به برقراری راه آهن هرات- خواف و بحث‌های مربوط به همکاری‌های گمرکی، موضوع بازارچه‌های مرزی و نیز زنجیره اتفاقات خوب اقتصادی بین ایران و افغانستان پیگیری خواهد شد.

وی افزود: تلاش خواهد شد در این اجلاس بتوان به نقطه توافق نهایی دست یافته تا کارهای اجرایی سرعت گیرد .

اردکانیان گفت: موضوع سنکرون سازی شبکه برق ایران و افغانستان نیز از بحث‌هایی است که می‌توان در باره آن در این اجلاس به گفت و گو پرداخت.
به گزارش ایرنا، افغانستان و ایران در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با یکدیگر رابطه نزدیک و دوستانه ای دارند و دولت ایران طی ۱۹سال گذشته در عرصه های مختلف با دولت افغانستان همکاری کرده است که از مهمترین آنها پروژه راه آهن هرات- خواف است.

مقام های افغانستان اعلام کرده اند که دو کشور ایران و افغانستان، طی ماه آینده راه آهن هرات- خواف را افتتاح خواهند کرد و با آغاز بکار این خط آهن، تحول بزرگ تجارتی بین دو کشور رخ خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =