امروز در کشور با بی‌نظمی‌هایی در زمینه زمین و اسناد مواجه هستیم

تهران - ایرنا - رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امروز در کشور با بی‌نظمی‌هایی در زمینه زمین و اسناد مواجه هستیم به خصوص در بخش کشاورزی و روستایی با اسنادی روبرویم که حد و حدود آنها مشخص نیست و موجب درگیری‌های زیادی در کشور شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ذبیح الله خداییان روز چهارشنبه در سی وششمین جلسه سورای عالی استان که در محل مجلس قدیم برگزار شد، با اشاره به جایگاه شوراها در قانون افزود: شوراها نمایندگان واقعی مردم هستند و امور را با پشتیبانی مردم پیش می برند.
وی ادامه داد: شورای عالی استان‌ها تنها شورایی است که می تواند طرح به مجلس و دولت تقدیم کند که این ظرفیت مورد غفلت واقع شده است.
خداییان با بیان اینکه اعضای شوراها از نخبگان جامعه و از مردم هستند، گفت: شوراها ظرفیت بزرگی در سراسر کشور هستند و می توانند مسائل و مشکلات را مطرح کنند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: مسائل را می‌توان در قالب اصلاح قوانین و مقررات مطرح کرد و آن را پیش برد و بطور قطع دستگاه های اجرایی همکاری لازم را می کنند.
خداییان گفت: ریاست قوه قضاییه با برنامه وارد دستگاه قضایی شد و طرح تحول را تقدیم مقام معظم رهبری کرد که مورد تایید ایشان قرار گرفت.
وی با اشاره به محورهای طرح تحول در قوه قضاییه گفت: یکی از محورها، مبارزه با مفاسد در درون و بیرون قوه قضاییه است و بدون تبعیض صورت می‌گیرد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به حمایت از اقتصاد مقاومتی یه عنوان یکی دیگر از محورهای این طرح گفت: هزاران کارخانه و واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی به فعالیت خود ادامه دادند.
وی با بیان اینکه در سال بیش از ١٠٠ میلیون خدمت ارائه می دهیم که بخش اعظمی از آن الکترونیکی است، گفت: ما هم در بخش ایجاد امنیت و هم در ثبت مالکیت مادی و معنوی ایفای نقش می کنیم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به نقش سازمان ثبت در اخذ مالیات‌ها و با بیان اینکه سالانه نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی را وصول می‌کنیم، تاکید کرد: بیش از یک میلیون و ٧٠٠ هزار شرکت در کشور وجود دارد و سازمان ثبت در زمینه اخذ مالیات نقش دارد.
خداییان با اشاره به نقش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه شکوفایی اقتصادی گفت: در شکوفایی اقتصاد بیشترین نقش را داریم زیرا که هر کسب و کاری که نیاز به ثبت شرکت داشته باشد به ما مراجعه می کند و شروع یک کسب و کار از طریق همکاری با ما صورت می گیرد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در برخی نقاط کشور نشانه‌های جغرافیایی داریم که این نشانه‌ها محصولات هر منطقه محسوب می‌شود که از آن در عرصه داخلی و بین الملل حمایت حقوقی می‌شود، در این زمینه کارآفرینان را آموزش می دهیم که چگونه اقدام به تبلیغ محصول خود و برندسازی کنند که این موضوع توسط بخش مالکیت معنوی سازمان ثبت ثبت صورت می‌گیرد.

با بی نظمی هایی در زمینه زمین و اسناد مواجه هستیم

خداییان درخصوص اجرای قانون جامع حدنگار نیز گفت: امروز در کشور با بی نظمی هایی در زمینه زمین و اسناد مواجه هستیم به خصوص در بخش کشاورزی و روستایی با اسنادی مواجه هستیم که حد و حدود شان مشخص نیست و موجب درگیری‌های زیادی در کشور شده است.
وی ادامه داد: همچنین تداخل هایی بین اراضی ملی و مردم وجود دارد که موجب مشکلات ناامنی می شود، اما قانون جامع حدنگار (کاداسترا )که از قبل از انقلاب بوده است نیز تلاش می‌کنیم که اجرا شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد در خصوص اینکه چرا قانون جامع حدنگار اجرا نشده، گفت: در این قانون  زمین هایی که حد و حدود و مساحت مشخص ندارند بر اساس ایستگاه‌های ثابت و سیار ماهواره‌ای مرزشان مشخص می‌شود و اطلاعات حقوقی ،ثبتی و توصیف این زمین‌ها به طور مشخص بارگذاری می شود اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم با یک کلیک تمام اطلاعات زمین و حدود آن در دسترس است و به این ترتیب می شود اسناد زمین ها را مدیریت کرد.

نقش مهم قانون جامع حدنگار در خصوص زمین خواری
وی تاکید کرد: نقش دیگر این قانون جلوگیری از زمین‌خواری است و به خصوص  در دوره ریاست کنونی قوه قضاییه یکی از محورهای طرح تحول در قوه قضاییه اجرای طرح کاداستر ا است از دلایل اجرا نشدن آن هم عدم همکاری دستگاه‌هاست.

خداییان تاکید کرد: از همه دستگاه‌ها خواسته‌ایم که بیایند و در این طرح حضور داشته باشند و تا اموالشان سند دار شود این کار هزینه ای برای دستگاهها ندارد، اما در خصوص این اقدام اراده‌ای هم وجود ندارد.
 وی افزود: دستگاه‌های ذیربط حتی محدوده شهرها و استان‌ها را در اختیار ما قرار نمی دهند ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با کمک نمایندگان شورای عالی استان ها شهرداری ها وارد این طرح شوند و برای املاک خود تقاضای سند کنند.
 وی خاطرنشان کرد: به سازمان بازرسی کشور گفته ایم مدیری که برای گرفتن سند کاداستراهای خود اقدام نکند تحت تعقیب قرار گیرد ،چرا که حقوق دولت تضعیف خواهد شد.
خداییان گفت: در ماده ۹ قانون جامع حدنگار به همه دستگاه‌های اجرایی دو سال فرصت داده شده که نقشه املاک خود را و همچنین اطلاعات آن را در اختیار سازمان ثبت قرار دهند اما این مهلت تمام شده و برخی دستگاه‌ها به آن عمل نکرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار جامعه