روسیه خواستار پایبندی ارمنستان و جمهوری آذربایجان به توافق آتش‌بس شد

مسکو - ایرنا - سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه در گفت وگو با وزیران دفاع ارمنستان و جمهوری آذربایجان، خواستار پایبندی این دو کشور به توافق آتش بس در منطقه قره‌باغ شد.

به گزارش ایرنا به نقل از  وزارت دفاع روسیه، سرگئی شایگو روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی با داوید تونویان و ذاکر حسن اف از دو طرف خواست تا به تعهدات خود در چارچوب توافق های بدست آمده در مسکو در روز ۱۰ ماه اکتبر بطور کامل پایبند باشند.

شایگو بر لزوم پایبندی کامل طرف های آذربایجانی و ارمنی به توافق آتش بس تاکید کرد.

 طی مذاکرات طولانی‌ که بامداد شنبه (۱۹ مهر) در مسکو به پایان رسید، طرفین در مورد آتش‌بس در قره‌باغ از ظهر روز شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) به توافق رسیدند.

 به رغم گذشت سه روز از اجرای توافق آتش بس میان باکو و ایروان، طرفین درگیری به حملات خود ادامه داده و یکدیگر را به هدف گیری مناطق غیرنظامی متهم کرده‌اند.  

وضعیت منطقه قره باغ  از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

سرخط اخبار جهان