سناریو عزل نانسی پلوسی، تاکتیک انتخاباتی تازه جمهوریخواهان

تهران-ایرنا- «داگ کالینز» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با طرح این ادعا که خانم نانسی پلوسی رئیس دموکرات این مجلس و از مخالفان سرسخت سیاست های دونالد ترامپ دچار «زوال عقل» شده است، با ارائه قطعنامه ای که می‌تواند یکی از تاکتیک‌های جدید انتخابات جناح ترامپ باشد، خواستار برکناری او از پست ریاست شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: این نماینده جمهوریخواه از ایالت جورجیا گفت بزودی قطعنامه ای را ارائه می دهد که در آن بیان می شود «واضح است که نانسی پلوسی از نظر ذهنی صلاحیت ادامه فعالیت به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را ندارد.»

در این قطعنامه، پلوسی به نقض قانون اساسی، هدر دادن وقت مجلس درباره استیضاح و نداشتن صلاحیت متهم می شود.

کالینز در توئیتر نوشت: «تمایل نداشتن نانسی پلوسی برای تبعیت از قانون اساسی، در کنار اقدامات اخیر او توانایی ذهنی او را زیر سوال می برد. مهم است که اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواستار برکناری او شوند.»

واشنگتن تایمز نوشت: اشاره این نماینده به « اقدامات دیگر پلوسی» احتمالا به درخواست هفته گذشته رئیس مجلس نمایندگان مربوط می شود که همزمان با بیماری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دلیل ابتلا به ویروس کرونا گفت او به دنبال کمیسیون دو حزبی است که بتواند مطابق با اصل ۲۵ قانون اساسی آمریکا رئیس جمهوری را که از نظر عقلانی صلاحیت ندارد، برکنار کند.

شبکه خبری فاکس نیوز نوشت: این قطعنامه همچنین پلوسی را متهم می کند که «وقت اکثریت مجلس نمایندگان را صرف تحقیقات بی حاصل و بدون پایه و اساس کرده است و طراح اولین رای گیری حزبی برای آغاز تحقیقات استیضاح از رئیس جمهوری در طول تاریخ این کشور است.

واشنگتن تایمز شانس موفقیت تصویب این قطعنامه را اندک پیش بینی کرده است.

کالینز برای نخستین‌بار در ۶ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی به‌عضویت این مجلس درآمد و در انتخابات نوامبر با «کِلی لوفلر» سناتور جمهوریخواه رقابت می کند.

پلوسی روز پنجشنبه اعلام کرد که  قصد دارد با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی ترامپ را از قدرت خلع کند..

بر اساس متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، در صورتی که مشخص شود رییس جمهوری قادر به انجام اختیارات و وظایف دفتر خود نیست، معاون رئیس جمهوری به عنوان سرپرست ریاست جمهوری منصوب می‌شود.

این اولین بار نیست که پلوسی خواستار برکناری ترامپ است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر در مصاحبه‌ای با نشریه «ال» که پنجشنبه منتشر شد، درباره ترامپ اظهار کرد: او خودش می‌داند که دیوانه است. این مسأله کاملاً آشکار است. صادقانه بگویم؛ توجه زیادی به او نمی‌کنم.

ترامپ هم از پلوسی انتقاد  و با او را با الفاظ رکیکی خطاب کرده است.  ترامپ در سخنانی با اشاره به مبارزات انتخاباتی، گفت: ما می‌خواهیم مجلس نمایندگان را پس بگیریم. ما می‌خواهیم از شر این نانسی پلوسی دیوانه خلاص شویم. مردم از او خسته شده‌اند.
ترامپ یکبار در مصاحبه‌ای تلویزیونی، پلوسی را «سرد مثل سنگ» توصیف کرد.
رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته نیز در حالی که دموکرات‌ها روند استیضاح وی را کلید زدند، پلوسی را دیوانه خطاب کرده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha