فرهنگ ایرانی و اسلامی زیر بنای فکری هنر مقاومت است

تهران-ایرنا- «حبیب‌الله صادقی»، نقاش پیشکسوت، فرهنگ ایرانی و اسلامی را زیربنای فکری و عقیدتی هنر مقاومت ارزیابی کرد که از فرهنگ شیعی الهام می‌گیرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از دبیرخانه جشنواره جهانی هنر مقاومت حبیب‌الله صادقی نقاش و استاد دانشگاه گفت: افرادی که با اعتقاد حول محور انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس جمع شده اند، افرادی دغدغه‌مند هستند و آمده اند صادقانه، تعاریف و مصادیق تاریخ انقلاب و دفاع مقدس را به زبان گویا و فاخر هنر برای نسل های آتی بازگو کنند. جای خوشحالی دارد امروزه جوانان فعال در این حوزه، با استفاده از شیوه های بدیع و روش‌های نوآورانه به بیان رشادت ها و حماسه های فرزندان این آب و خاک می پردازند.
عضو پیوسته فرهنگستان هنر در خصوص اهمیت مبحث نشانه‌شناسی در هنر تجسمی انقلاب افزود: فرزندان غیور این ملت در نبرد تحمیلی هشت‌ساله آن چنان دلاورانه در مقابل ۳۶ کشور دنیا از شرق و غرب عالم از کیان و مرزهای ایران اسلامی دفاع کردند که با هیچ جنگ و نبرد دیگری قابل قیاس و مقایسه نیست. رزمندگان ما بر اساس تعالیم معنوی دینی و بر اساس حکمت مینوی و الوهی منشعب از فرهنگ ایرانی اسلامی خود و با بهره گیری از شخصیت های عظیم این فرهنگ همچون امام علی (ع) و امام حسین(ع)، جنسی از حماسه را رقم زدند که در تاریخ به دلیل وجوه انسانی و بشر دوستانه آن مثال زدنی است.

یقین رزمندگان ما هنوز جاری و ساری است

این استاد برجسته دانشگاه شاهد اضافه کرد: ما در جنگ شاهد بودیم که رزمندگان ما حتی در سخت ترین شرایط نیز در اوج اقتدار و قوت، با اسرای لشکر متخاصم ، انسانی ترین لحظه ها را رقم می زدند به طوری که منقذ مجسمه ساز عراقی که در جنگ ایران و عراق به اسارت نیروهای ما در آمده بود در طول دوران اسارتش مجسمه ای از حضرت امام (ره) راساخت. این خلق اثر هنری یقینا به دلیل فضای آرام و آرامشی بود که درکشور ما برای ایشان فراهم بود که ایشان توانست با حقایق آشنا شود و به خلق اثر هنری مبادرت ورزد.

نشانه‌شناسی این گونه موارد که در جنگ ایران و عراق به وفور یافت می شود مبحثی است که جای کار بسیاری دارد و باید توسط پژوهشگران و اندیشمندان هنر تبیین و بررسی شود.

 صادقی در خصوص برگزاری کارگاه های آموزشیخط خاطرات که توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس برگزار می شود، نیز بیان کرد: خط در مبانی هنرهای تجسمی از اتصال نقاط تشکیل شده است و کلیه افراد حاضر در این ورک شاپ ها مثل این نقاط خطی را تشکیل می دهند که در اصل روایت کننده این مکتب و حماسه است.البته به نظرم جا دارد که برگزار کنندگان و متولیان امر به جای خط خاطرات عنوان خط یقین را برای این کارگاه ها برگزینند، زیرا خاطرات به مرور زمان از خواطر زدوده خواهد شد اما آن یقینی که از ایقان رزمندگان ما متبلور می شد هنوز جاری و ساری است و زنده و پویا است.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح بهمن ماه سال جاری و با دبیری مسعود نجابتی برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ