۲۳ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84075423
۰ نفر

برچسب‌ها

فنون رزمی، چاره زنان در فرانسه برای مقابله با خشونت

تهران - ایرنا - حالا که به خاطر افزایش خانه نشینی‌ها در عصر شیوع کرونا، خبرها حاکی از افزایش خشونت های خانگی علیه زنان به ویژه در جوامع غربی است، برخی زنان در کشورهای غربی که از حمایت قوانین و مقررات از آنها در برابر خشونت‌ها مایوس شده اند، خودشان برای دفاع از خود دست بکار شده و به سراغ یادگیری فنون رزمی رفته اند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پس از آنکه در سپتامبر گذشته/ شهریور ۹۹، یک زن جوان فرانسوی در شهر استراسبورگ توسط سه مرد مورد حمله و خشونت قرار گرفت، گروهی از زنان از جمله آنهایی که قربانی خشونت شده‌اند، برای یادگیری فنون رزمی به کلاس‌های آموزشی روی آورده‌اند.

یک وکیل زن ۲۲ ساله فرانسوی ۱۸ سپتامبر گذشته/ ۲۸ شهریور در استراسبورگ پس از آنکه از سوی سه مرد مورد حمله و خشونت قرار گرفت، شکایت کرد.

به نوشته روزنامه «میدی لیبر» بلژیک به نقل از این زن جوان که الیزابت نام دارد، او مشخصا به دلیل نوع پوشش خود در وسط خیابان مورد تعرض قرار گرفته است.

فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد گروهی از زنان در استراسبورگ با حمایت یک موسسه غیر دولتی به نام «دختران به پیش» برای مقابله با خشونت به یادگیری ورزش‌هایی مانند دفاع شخصی روی آورده‌اند.

«ماری دیامونکا لیبو» وکیل ساکن استراسبورگ در این باره می‌گوید: من به‌عنوان یک زن به سرعت با این انجمن آشنا شدم تا زنان را از حقوق خود آگاه کنم.

او می‌افزاید: بسیاری از زنان در شهر استراسبورگ که مورد خشونت قرار می‌گیرند جرات شکایت ندارند یا اینکه امید زیادی ندارند شکایت آنها بدرستی بررسی شود به حق و حقوق خود برسند.

یکی از قربانیان خشونت نیز می‌گوید: ۱۹ ماه پیش با خشونت مورد تعرض قرار گرفته که به خاطر این حمله شکایت کرد و در نهایت بعد از تلاش زیاد، در دادگاه پیروز شد.

او که هم اکنون در کلاس‌های دفاع شخصی شرکت می‌کند می‌گوید می‌خواهم یاد بگیرم اگر دوباره چنین اتفاقی برایم افتاد بتوانم از خود دفاع کنم و دوباره گرفتار روند طاقت فرسای شکایت و دادگاه نشوم.

طبق گزارش‌ سال گذشته (۲۰۱۹ میلادی) وزارت کشور فرانسه نیز، از مجموع ۱۴۹ قربانی خشونت‌های خانگی در این کشور، ۱۲۱ نفر را زنان شامل می‌شوند. تعداد زنانی که بر اثر این خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند، با ۲۵ قربانی بیشتر، نسبت به سال ماقبل آن رشد ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

گزارش‌ها نشانگر افزایش خشونت‌ها علیه زنان در سال میلادی جاری و به ویژه به دنبال اعمال قرنطینه ناشی از کرونا است.

«ماری فرانس هیریگوین» زن روانکاو فرانسوی می‌گوید: در زمان بحران‌ها همیشه خشونت ها علیه زنان افزایش می یابد. در مورد زوج های در وضعیت قرنطینه، این خشونت ها می تواند به صورت فیزیکی، روحی و جنسی باشد و حتی منجر به قتل زنان نیز بشود.

رسانه‌های فرانسوی می‌گویند: با اعمال مقررات محدودیت تردد توسط دولت فرانسه و تاکید بر ماندن مردم در خانه‌ها با هدف کاهش شیوع کرونا، میزان خشونت‌ علیه زنان در این کشور به دلیل قرنطینه مردم در خانه‌هایشان افزایش یافته است.

بر اساس برآوردها، برای جلوگیری از خشونت علیه زنان در فرانسه یک میلیارد یورو نیاز است.

با توجه به برنامه ۵ ساله امانوئل مکرون برای مقابله با خشونت خانگی، تاکنون چندین قانون برای کاهش این خشونت‌ها مصوب شده  اما انجمن ها نگران ارقام مربوط به سال ۲۰۲۰ به دلیل قرنطینه ناشی از شیوع کرونا هستند.

نتایج مطالعاتی که یک سال پیش از سوی آژانس ملی جرم منتشر شد، نشان می‌دهد که آزارهای جنسی در فرانسه، هفت برابر دیگر کشورهای جهان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار جهان